ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) 25-րդ տարեկան համաժողովին: Նախարարը ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ կրթության ոլորտի և տեխնոլոգիական համայնքի համագործակցությունը հաջողության պատմություն է:
«Կրթությունը տեխնոլոգիական համայնքի անբաժանելի ուղեկիցն է. ԱՏՁՄ-ի պատմությունն ու փորձառությունը բնութագրվում են տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում ընդգրկուն համագործակցությամբ: Տեխնոլոգիական կրթությունը թերևս հենց այն ուղղությունն է, որտեղ ԿԳՄՍ նախարարության համագործակցությունը մասնավորի հատվածի հետ ամենաստացվածն է, ու այստեղ ԱՏՁՄ-ն շատ կարևոր դերակատարում ունի: Սովորաբար, պետության հետ համագործակցությունը ստացվում է, եթե տվյալ ոլորտում գործունեություն ծավալող մասնավոր ընկերություններն ու կառույցները կազմակերպված են և ներկայացնում են իրենց օրակարգը՝ անելիքներով ու խնդիրներով։ Երբ հստակ ձևակերպված օրակարգ կա, պետությունը դառնում է աջակից՝ նպաստելով առաջարկվող լուծումներին: Ոլորտի զարգացման ճանապարհը միասին ենք անցել, ինչի համար ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել տեխնոլոգիական համայնքին՝ ինքնակազմակերպման, օրակարգի ձևակերպման և պետության հետ արդյունավետ գործընկերության համար»,- ասել է նախարարը՝ ողջունելով ԱՏՁՄ 25-րդ հոբելյանական համաժողովի մասնակիցներին:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է տեխնոլոգիական կրթության շրջանակում ԱՏՁՄ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող համատեղ ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ տեխնոլոգիական կրթությունը դառնում է Հայաստանի կրթության բրենդներից մեկը: Նախարարի խոսքով՝ այս ոլորտն ունի հզոր ներուժ ոչ միայն Հայաստանում, այլև երկրի սահմաններից դուրս, ուստի պետական նպատակաուղղված քաղաքականությունը միտված է տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը, որի արդյունքը կարող է արտահանվել՝ Հայաստանը ճանաչելի դարձնելով միջազգային կրթական համակարգում:
«Տեխնոլոգիական կրթության ուղղությամբ ունենք շարունակվող հաջողություններ, ինչպես նաև բազմաթիվ անելիքներ։ Համագործակցության արդյունքում հանրակրթական դպրոցներում տարիներ շարունակ իրականացվող Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրում ներկա պահին ընդգրկված է 17000 երեխա: Այս ծրագիրը կրթական և տեխնոլոգիական ոլորտների միջև ստեղծում է երկուստեք օգտակար սիներգիա, որը մի կողմից նպաստում է կրթության ոլորտում խնդիրների առաջադրմանը և արդյունավետ լուծմանը՝ այդպիսով ուժեղացնելով հանրակրթական համակարգը, մյուս կողմից՝ օգտակար է նաև տեխնոլոգիական համայնքի համար, քանի որ երեխաները փոխանցում են նորարար գաղափարներ և ոգևորություն: Երեխաների հետ արդյունավետ աշխատանքն իրականում շատ մեծ արդյունք է տալիս»,- ասել է նախարարը՝ կարևորելով Արմաթ ծրագրում ընդգրկված երեխաների թվի աճը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ ԱՏՁՄ-ի հետ պետության համագործակցությունը կշարունակվի, և կսահմանվեն այնպիսի նպատակներ ու թիրախներ, որոնք կնպաստեն ինչպես տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը, այնպես էլ կրթության որակի բարելավմանը:
Նշենք նաև, որ ԿԳՄՍՆ և ԱՏՁՄ համագործակցության շրջանակում 638 հանրակրթական դպրոցներում պետական ֆինանսավորմամբ գործում են 1 070 «Արմաթ» ինժեներական աշխատանոց-խմբակներ: Սկսած 2014 թվականից՝ Կառավարությունը ֆինանսական օժանդակություն է ցուցաբերում Արմաթ լաբորատորիաների գործունեությանը՝ ապահովելով խմբավարների վարձատրությունը:
Համաժողովին ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, ԱՏՁՄ տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը, պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի և տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են Արմաթ լաբորատորիաների ձեռքբերումներն ու առաջիկա ծրագրերը, տեղի են ունեցել ԱՏՁՄ խորհրդի և նախագահի ընտրություններ։
Համաժողովի շրջանակում կազմակերպվել է նաև էքսպո՝ «Արմաթ» ինժեներական աշխատանոց-խմբակներ հաճախող դպրոցականների մասնակցությամբ: Նախարարը և մյուս ներկաները ծանոթացել են էքսպոյում ցուցադրված աշխատանքներին:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в 25‑м ежегодном съезде Союза передовых технологических предприятий (СПТП). Приветствуя участников, она подчеркнула, что сотрудничество между сферой образования и технологическим сообществом является историей успеха.
«Образование — неотъемлемый спутник технологического сообщества. История и опыт СПТП характеризуются широким взаимодействием в области технологического образования. Именно здесь сотрудничество министерства с частным сектором оказалось наиболее результативным, и СПТП играет ключевую роль. Когда у частных компаний и структур есть чётко сформулированная повестка, государство становится союзником, поддерживая предлагаемые решения. Мы прошли путь развития вместе, и я хочу выразить особую благодарность технологическому сообществу за самоорганизацию, формирование повестки и эффективное партнёрство с государством», - отметила министр.
Андреасян рассказала о совместных программах с СПТП, подчеркнув, что технологическое образование становится одним из брендов армянской системы образования. По её словам, этот сектор обладает мощным потенциалом не только внутри страны, но и за её пределами, а целенаправленная государственная политика направлена на развитие технологического образования, результаты которого могут быть экспортированы и сделают Армению узнаваемой в международной образовательной системе.
Министр отметила успехи программы «Армат» инженерных лабораторий, действующей в школах: сегодня в ней участвуют около 17 000 детей. «Эта программа создаёт взаимовыгодную синергию между образовательной и технологической сферами. С одной стороны, она помогает решать задачи образования и укрепляет систему общего образования, с другой — приносит пользу технологическому сообществу, так как дети привносят новые идеи и энтузиазм», - сказала Андреасян.
Она выразила уверенность, что сотрудничество государства и СПТП будет продолжено, а новые цели и задачи будут способствовать развитию технологического сектора и повышению качества образования.
В рамках партнёрства министерства и СПТП в 638 школах действуют 1 070 инженерных кружков «Армат», финансируемых государством. С 2014 года правительство оказывает финансовую поддержку лабораториям, обеспечивая оплату труда руководителей кружков.
На съезде присутствовали заместитель министра образования Араксия Сваджян, президент СПТП Александр Есаян, директор СПТП Саргис Карапетян, представители государственных структур, частного сектора и технологических компаний. Были представлены достижения и планы «Армат» лабораторий, состоялись выборы совета и президента СПТП.
В рамках съезда прошла выставка с участием школьников, посещающих инженерные кружки «Армат». Министр и другие гости ознакомились с представленными проектами.