Փետրվարի 6-22-ը Իտալիայի Միլան և Կորտինա դ'Ամպեցո քաղաքներում կայանալիք ձմեռային 25-րդ Օլիմպիական խաղերին Հայաստանը գեղասահք մարզաձևում կներկայացնի Կարինա Ակոպովա - Նիկիտա Ռախմանին սպորտային զույգը։
Մարզիկներին քաջալերելու և առաջիկա պատասխանատու մրցումներից առաջ նրանց աջակցություն հայտնելու նպատակով այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ «Ուսումնա-սպորտային համալիր» հիմնարկ, որտեղ անցկացվում են գեղասահորդների մարզումները։ Նախարարին ուղեկցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը։
Այցի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը հետևել է մարզումային գործընթացին, ծանոթացել նախապատրաստական փուլին և մաղթել հաջող ու վստահ ելույթ Օլիմպիական խաղերում։
«Անկասկած, սրտատրոփ հետևելու ենք ձեր մրցելույթին: Հավատացած եղեք՝ մեր դրական էներգիան փոխանցում ենք ձեզ՝ հույսով, որ հաջողությունը կլինի ձեր ուղեկիցը: Վստահ եմ՝ լավագույնս հանդես կգաք և պատվով կներկայացնեք մեր երկիրը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հետաքրքրվելով մարզիկների նախապատրաստական ընթացքով, ֆիզիկական պատրաստվածությամբ:
Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին սպորտային զույգը ձմեռային 25-րդ Օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողության ժամանակ կլինի Հայաստանի դրոշակակիրը: Գեղասահորդների խոսքով՝ սա իրենց համար մեծ պատասխանատվություն և պատիվ է։ ԿԳՄՍ նախարարի հետ զրույցում նրանք շնորհակալություն են հայտնել աջակցության և ջերմ բարեմաղթանքների համար: Կարինա Ակոպովան նշել է՝ Սոչիում, ապա Երևանում անցած նախապատրաստությունից հետո իրենք լավագույնս պատրաստ են Օլիմպիական խաղերին և մեծ ոգևորությամբ են սպասում մրցումների մեկնարկին:
Հիշեցնենք՝ Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին գեղասահքի սպորտային զույգը կարճ ծրագրի որակավորման փուլում հանդես կգա փետրվարի 15-ին: Ազատ ծրագրի որակավորման փուլը տեղի կունենա փետրվարի 16-ին:
Ձմեռային 25-րդ Օլիմպիական խաղերում կխաղարկվի մեդալների 116 հավաքածու: Մրցումները կանցկացվեն 16 մարզաձևերում: Հայաստանն ունի 5 ներկայացուցիչ:

С 6 по 22 февраля в итальянских городах Милан и Кортина-д’Ампеццо пройдут XXV зимние Олимпийские игры, где Армению в фигурном катании представит спортивная пара Карина Акопова — Никита Рахманин.
В целях поддержки спортсменов и воодушевления их перед ответственными соревнованиями министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня посетила учебно-спортивный комплекс компании «Газпром Армения», где проходят тренировки фигуристов. Министра сопровождала заместитель министра Асмик Авагян.
Во время визита министр наблюдала за тренировочным процессом, ознакомилась с этапом подготовки и пожелала успешного и уверенного выступления на Олимпийских играх.
«Несомненно, мы будем с волнением следить за вашим выступлением. Будьте уверены — мы передаём вам нашу положительную энергию с надеждой, что успех станет вашим спутником. Уверена, вы выступите наилучшим образом и с честью представите нашу страну», - сказала Жанна Андреасян, интересуясь ходом подготовки и физическим состоянием спортсменов.
Спортивная пара Карина Акопова — Никита Рахманин будет знаменосцем Армении на официальной церемонии открытия XXV зимних Олимпийских игр. По словам фигуристов, это для них большая ответственность и честь. В беседе с министром они поблагодарили за поддержку и тёплые пожелания. Карина Акопова отметила, что после подготовки в Сочи и затем в Ереване они максимально готовы к Олимпийским играм и с большим воодушевлением ждут начала соревнований.
Напомним, спортивная пара Карина Акопова — Никита Рахманин выступит в квалификационном этапе короткой программы 15 февраля. Квалификация по произвольной программе состоится 16 февраля.
На XXV зимних Олимпийских играх будет разыграно 116 комплектов медалей. Соревнования пройдут по 16 видам спорта. Армению представят 5 спортсменов.