ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Աշոցքի դահուկային կենտրոն՝ հանդիպելու 25-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերի մասնակից մարզիկներին, ծանոթանալու նախապատրաստական ընթացքին ու մարզումների անցկացման պայմաններին: Նրան ուղեկցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
Աշոցքում մարզվում են Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող դահուկավազորդներ Միքայել Միքայելյանը, Կատյա Գալստյանը, իսկ լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանն արդեն մեկնել է Միլան:
Գլխավոր մարզիչ Արթուր Միքայելյանը ներկայացրել է մարզումների մանրամասները, մարզիկների առօրյան, մարզաձևում ունեցած նրանց նվաճումները:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություն է մաղթել մարզիկներին՝ մասնավորապես նշելով. «Օլիմպիական խաղերին մասնակցությունն արդեն իսկ մեծ ձեռքբերում է. այն փորձառությունը, որ ունենալու եք այս ընթացքում, անգնահատելի է: Դուք ձեր անցած ճանապարհով լավ օրինակ եք երեխաների համար՝ ոգեշնչելու նրանց զբաղվելու դահուկային սպորտով: Վստահ եղեք՝ պետությունը ձեր կողքին է. մեր առաջնային խնդիրներից մեկը հաջողություններ արձանագրած մարզիկների օրինակը տեսանելի դարձնելն է՝ խրախուսելով ձմեռային մարզաձևերում երեխաների ներգրավվածությունը»:
Նախարարը զրուցել է Օլիմպիական խաղերի մասնակից մարզիկների հետ, հետաքրքրվել նրանց պատրաստվածությամբ ու տրամադրվածությամբ: Նրանք շնորհակալություն են հայտնել ուշադրության համար և հույս հայտնել՝ իրենց դրական տրամադրվածությունը կնպաստի, որպեսզի բարձր ցուցանիշներով վերադառնան:
ԿԳՄՍ նախարարը զրուցել է նաև պարադահուկավազորդ Գարիկ Մելքոնյանի հետ, որը նախորդ տարի Հայաստանի պարադահուկավազքի պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել միջազգային մրցաշարում, իսկ այս տարվա մարտին կմասնակցի նաև ձմեռային Պարալիմպիկ խաղերին: Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել Գարիկ Մելքոնյանի ջանքերը, շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել նրան 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում:
Ժաննա Անդրեասյանը մարզվող երեխաներից հետաքրքրվել է, թե որքան ժամանակ են զբաղվում դահուկավազքով, ինչպես են սովորում դպրոցում, ինչ այլ հետաքրքրություններ ունեն և այլն:
Տեղում քննարկվել են նաև ձմեռային մարզաձևերի զարգացման հնարավորությունները, դպրոցահասակ երեխաների շրջանում նոր խմբերի ձևավորման հեռանկարները, այս ուղղությամբ պետության հնարավոր աջակցությունը և այլլ հարցեր:
Նախարարն իրազեկել է նաև մարզագույքի տրամադրման պետական ծրագրի մասին և նշել՝ պետք է հասկանալ, թե, մասնավորապես, այս մարզաձևի համար գույքի ինչպիսի առաջնային կարիք կա: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ներկայում քննարկվում է մարզերում մասնավոր լողավազաններում երեխաների պարապմունքների ֆինանսավորման համանմանությամբ այլ մարզաձևերով զբաղվելը ևս մասնավոր ենթակառուցվածքներում խրախուսելու ու ֆինանսավորելու հարցը: Այդ շրջանակում դիտարկվում է նաև դահուկային սպորտով զբաղվելու ցանկություն ունեցող երեխաների մարզումների ֆինանսավորման հարցը, ինչը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ դահուկային սպորտի զարգացման համար՝ նպաստելով դրա մասսայականացմանը:
Նշենք, որ 25-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն փետրվարի 6-22-ը Միլանում և Կորտինա դ’Ամպեցոյում:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, visited the Ashotsk Ski Centre to meet athletes preparing for the 25th Winter Olympic Games and to familiarize herself with their training process and conditions. ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan accompanied her.
The Olympic skiers representing Armenia, Mikael Mikaelyan and Katya Galstyan, are training at the Ashotsk training camp, while the alpine skier Harutyun Harutyunyan has already departed for Milan.
Head coach Artur Mikayelyan presented the details of the training process, the athletes’ daily routine, and their achievements in the sport.
Minister Zhanna Andreasyan wished the athletes success, noting in particular: “Participating in the Olympic Games is already a remarkable achievement: the experience you will gain throughout this process is truly invaluable. You are a good example for children with your journey, inspiring them to take up skiing. Rest assured, the state stands by you: one of our key objectives is showcasing the example of successful athletes and encouraging children’s participation in winter sports.”
The Minister spoke with the athletes participating in the Olympic Games, inquiring about their preparation process and mindset. They expressed their gratitude for the attention and hoped that their positive attitude will help them return with results.
The ESCS Minister also spoke with para-alpine skier Garik Melkonyan, who last year won a medal at an international competition for the first time in the history of para-alpine skiing in Armenia, and who will also participate in the Winter Paralympic Games this March. Zhanna Andreasyan highly appreciated Garik Melkonyan's efforts, thanked him for his work and wished him success in the 2026 Paralympic Games.
Zhanna Andreasyan asked the young athletes about how long they have been practising skiing, how they study at school, and what other interests they have.
The possibilities for advancing winter sports, the prospects for forming new groups among school-age children, potential state support in this area, and other issues were also discussed on site.
The Minister also spoke about the state program for providing sports equipment, emphasizing the need to identify the specific needs for equipment of this sport. Zhanna Andreasyan stated that discussions are underway on supporting and funding other sports in private facilities, similar to the financing of children’s classes in regional private swimming pools. Within this framework, consideration is also given to the financing of training for children wishing to take up skiing, which could serve as a significant stimulus for the development of the sport, contributing to its popularization.