ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր մասնակցել է «Մեկ ձայն» ասոցիացիայի հոբելյանական համաժողովին, որն անցկացվել է «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոցում:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, ոլորտային կառույցների ղեկավարներ, ոչ պետական դպրոցների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն էր ամփոփել ասոցիացիայի հնգամյա գործունեությունը, անդրադառնալ ոչ պետական կրթության ոլորտում առկա զարգացումներին և խնդիրներին, ինչպես նաև ուրվագծել համագործակցության և ոլորտային համերաշխության հետագա ուղղությունները։
Ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով ասոցիացիայի գործունության 5-ամյակը՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է ոչ պետական դպրոցների հետ ինստիտուցիոնալ երկխոսությունը. «Մեր առաջին առնչությունն ասոցիացիայի հետ կրթական համակարգի համար ամենադժվար և ճգնաժամային ժամանակահատվածում էր, երբ համավարակի պայմաններում ստիպված էինք առերեսվել կրթության շարունակականության ապահովման լուրջ խնդիրների: Եվ առաջին հերթին կարևոր էր այն գիտակցումը, որ ճգնաժամը ոչ միայն դժվարացնում, այլև ստիպում է համախմբվել և ձևակերպել սեփական օրակարգը: Ոչ պետական դպրոցների ասոցիացիայի ձևավորումն ինստիտուցիոնալ առումով շատ կարևոր փոփոխություն է, և արդեն տևական ժամանակ միասին քննարկում ենք ձեր դիտարկումները»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանն ու շնորհակալություն հայտնել մասնակից դպրոցներին երկխոսության համար:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է հանրակրթության համակարգում ոչ պետական դպրոցների գործառույթներին:
«Համակարգի զարգացման համար ոչ պետական դպրոցների դրական փորձը շատ կարևոր է. ինչպե՞ս ենք հաճախ օգտագործում այլընտրանքային մոտեցումները, և ինչպե՞ս դրանք կարող են դառնալ իրողություն հանրակրթության ընդհանուր համակարգում: Այս հարցերի պատասխանները կարևոր են ոչ միայն ձեզ համար՝ որպես այդ համակարգը ներկայացնող դպրոցների, այլև առաջին հերթին պետության համար՝ որպես կրթական համակարգի զարգացման գլխավոր պատասխանատուի»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը` շեշտելով հավաքական պատասխանատվության կարևորությունը կրթության որակի բարելավման հարցում:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի` պետությունը պատրաստակամ է աջակցելու ոչ պետական դպրոցներին` կրթության պետական ստանդարտների և միասնական սկզբունքների ապահովման հարցում: Ամփոփելով խոսքը՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է շարունակական երկխոսության դերը և ընդգծել, որ առկա են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ զարգացման նոր օրակարգով առաջ գնալու համար։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը և «Մեկ ձայն» ասոցիացիայի ներկայացուցիչները:
Համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև պանելային քննարկում՝ «Կրթությունը որպես հավաքական պատասխանատվություն. միասնական լինելու կարևորությունը» թեմայով:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла участие в юбилейной конференции ассоциации «Один голос», которая прошла в школе имени Хорена и Шушаник Аветисян.
На мероприятии присутствовали также председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян, руководители отраслевых структур и представители частных школ.
Цель конференции заключалась в подведении итогов пятилетней деятельности ассоциации, обсуждении существующих тенденций и проблем в сфере частного образования, а также в определении дальнейших направлений сотрудничества и отраслевой солидарности.
Приветствуя участников и поздравляя ассоциацию с пятилетием деятельности, министр подчеркнула важность институционального диалога с частными школами: «Наше первое взаимодействие с ассоциацией пришлось на самый трудный и кризисный период для образовательной системы, когда в условиях пандемии мы были вынуждены столкнуться с серьезными проблемами обеспечения непрерывности образования. И прежде всего важно было осознание того, что кризис не только усложняет ситуацию, но и заставляет объединяться и формулировать собственную повестку. Создание ассоциации частных школ стало институционально очень важным изменением, и уже длительное время мы вместе обсуждаем ваши наблюдения», — отметила Жанна Андреасян, поблагодарив школы за диалог.
В этом контексте министр коснулась роли частных школ в системе общего образования: «Для развития системы положительный опыт частных школ имеет большое значение: как мы используем альтернативные подходы и как они могут стать реальностью в общей системе образования. Ответы на эти вопросы важны не только для вас — как школ, представляющих эту систему, но и прежде всего для государства — как главного ответственного за развитие образовательной системы», — сказала Жанна Андреасян, подчеркнув важность коллективной ответственности в вопросе повышения качества образования.
По словам министра, государство готово поддерживать частные школы в обеспечении государственных стандартов образования и единых принципов. Подводя итог, Жанна Андреасян отметила роль постоянного диалога и подчеркнула, что существуют все необходимые условия для продвижения вперед с новой повесткой развития.
С приветственным словом выступили также председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и представители ассоциации «Один голос».
В рамках конференции состоялась панельная дискуссия на тему: «Образование как коллективная ответственность: важность единства».