ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի գործընկեր Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) կրթության ինստիտուտի (IOE) դեկանի տեղակալ, որակի կառավարման, կրթական ծրագրերի ու մանկավարժական նորարարության աջակցման պատասխանատու Նորբերտ Պախլերին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Սիմոնյանը։
Քննարկվել են ՀՀ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների համատեքստում մանկավարժական կրթության միջազգային մրցունակության բարձրացման և կրթական բովանդակության արդիականացման հարցերը, ինչպես նաև ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի ձևավորմանը UCL-ի կողմից խորհրդատվական աջակցության շրջանակում հետագա աշխատանքները։
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ոլորտային բուհերի և կազմակերպությունների հետ պատվիրակության հանդիպումները, որոնք կնպաստեն մանկավարժական կրթության հնարավորությունների և մարտահրավերների քարտեզագրմանն ու արտացոլմանը ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի հայեցակարգում։
Նախարարն ընդգծել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ կյանքի կոչելու բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակը, որը նախաձեռնվել է ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների ապահովման նպատակով։ Այս առումով Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է մանկավարժական կրթության որակի լավարկումը, քանի որ վերջինս անմիջականորեն արտացոլվում է նախադպրոցական, հանրակրթական, միջին և բարձրագույն մասնագիտական կրթության և հանրային կյանքի այլ կարևոր ոլորտներում։
Անդրադառնալով ոլորտում մարդկային ռեսուրսների խնդրին՝ նախարարը կարևորել է մանկավարժական գործունեության գրավչության և մրցունակության բարձրացման, երիտասարդների ներգրավման և լավագույն մասնագետների պահպանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը՝ թե՛ խրախուսելով ուսուցիչների առարկայական գիտելիքների և դասավանդման հմտությունների ու կարողությունների զարգացումը, թե՛ գործուն հնարավորություններ ստեղծելով մանկավարժության ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքի համար։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև բուհերի կողմից միջազգային համագործակցության հնարավորությունների լավագույնս օգտագործումը, օրինակ՝ Բոլոնիայի գործընթացի, Էրազմուս+ ծրագրերի շրջանակներում, ինչպես նաև միջազգային առաջատար փորձագիտական ներուժի, այդ թվում՝ սփյուռքի ներգրավումը՝ որպես նախանշված գործընթացի կյանքի կոչման ակտիվ մասնակիցների։
Հանդիպման ընթացքում Նորբերտ Պախլերը ներկայացրել է իր գլխավորած պատվիրակության հայաստանյան այցի մանրամասները, ՀՀ պետական բուհերի, Երևանի և մարզերի հանրակրթական դպրոցների ներկայացուցիչների, ոլորտի շահագրգիռ պետական և մասնավոր նախաձեռնությունների և անհատների հետ հանդիպումների արդյունքում արձանագրված նկատառումներն ու առաջարկները։
Նա առանձնակի կարևորել է ուսանողի համարժեք փորձառության և որակյալ համալսարանական կյանքի ապահովումը, գրավիչ կրթական ծրագրի ձևավորումը, դասավանդող անձնակազմի վերապատրաստումը և կարողությունների զարգացումը, ինչպես նաև մանկավարժական ուղղությամբ գիտական գերազանցությունների կենտրոնների ստեղծումը։
Նորբերտ Պախլերը հայտնել է, որ ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի ձևավորման աջակցությանը նվիրված իրենց այցերը և խորհրդատվական հանդիպումները կշարունակվեն տարվա ընթացքում՝ լավագույնս ուրվագծելու համար հետագա աշխատանքների ճանապարհային քարտեզը։

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received Vice-Dean of the Institute of Education (IOE) at University College London (UCL), responsible for quality management, education programs and support for pedagogical innovation, and partner of the “Academic City” program, Norbert Pachler. ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan and Director of the “Academic City” Foundation, Armen Simonyan, also attended the meeting.
Issues regarding the enhancement of the international competitiveness of pedagogical education and the modernization of educational content were discussed in the context of higher education reforms in the Republic of Armenia, as well as the further work on the formation of the academic city's educational cluster within the framework of consultancy support from UCL.
Zhanna Andreasyan highly appreciated the delegation's meetings with sectoral higher education institutions and organizations, which will contribute to mapping the opportunities and challenges of pedagogical education and reflecting them in the concept of the academic city's educational cluster.
The Minister underlined the Government's commitment to implement the framework of reforms in the higher education sector, which was initiated to facilitate institutional changes. In this regard, Zhanna Andreasyan placed particular importance on enhancing the quality of pedagogical education, since it is directly reflected in pre-school, general, vocational and higher professional education and other important areas of public life.
Addressing the issue of human resources in the sector, the Minister stressed the need for consistent measures to be taken to increase the attractiveness and competitiveness of pedagogical work, to engage young people, and to retain the best professionals, both by fostering the advancement of teachers' professional knowledge and teaching skills and competences, and by creating productive research opportunities in the field of pedagogy.
Zhanna Andryasyan also highlighted the significance of universities making the best use of opportunities for international collaboration, such as through the Bologna Process, within the framework of Erasmus+ programs, as well as engaging leading international expert potential, including the diaspora, as active participants in the execution of the envisaged process.
During the meeting, Norbert Pachler presented an overview of the delegation’s visit to Armenia, as well as the considerations and proposals formulated, following meetings with representatives of state universities of the Republic of Armenia, public schools in Yerevan and the regions, relevant state and private sector initiatives, and individual stakeholders.
He attached particular importance to ensuring students have a consistent experience and a high-quality university life, the development of an engaging educational program, the training and capacity building of teaching staff, as well as the establishment of centres of excellence in pedagogy.
Norbert Pachler stated that their visits and advisory meetings aimed at supporting the establishment of an educational cluster in the academic city will persist throughout the year to best outline the roadmap for further activities.