ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման կարգում փոփոխություններ կատարելու որոշման նախագիծը։ Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը` ընդգծելով, որ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման մեխանիզմների կատարելագործումն ու վարձատրության բարձրացումը Կառավարության ծրագրի առաջնահերթ ուղղություններից են:
Նրա խոսքով՝ 2018 թ. ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման և հավելյալ խրախուսման ընդամենը մեկ ծրագիր է գործել, որին հատկացված էր 263 միլիոն դրամ: 2025 թ. այս ուղղություններով արդեն հինգ ծրագիր է գործում. 2025-ին միայն ուսուցիչների հավելյալ խրախուսման ծրագրերի համար պետությունն ավելի քան 15 միլիարդ դրամ է հատկացրել. «Մասնագիտական զարգացումն ու վարձատրության բարձրացումը մեր կայուն ու հետևողական քաղաքականությունն են, որի արդյունքում 9602 ուսուցիչ կամ մեր ուսուցիչների 31 %-ն արդեն իսկ հաջողությամբ հաղթահարել է կամավոր ատեստավորումը և բարձր վարձատրություն է ստանում։ Կամավոր ատեստավորման այս ցուցանիշներին զուգահեռ կարևորում ենք նաև գործընթացի լավարկումը»:
Անդրադառնալով որոշմամբ առաջարկվող փոփոխություններին՝ նախարարը տեղեկացրել է՝ ուսումնական խմբակները նույնպես հաշվարկվելու են որպես ուսուցչի կողմից դասավանդվող ժամեր, և դրանց նկատմամբ ևս կիրառվելու են հավելավճարի սկզբունքները` ըստ կամավոր ատեստավորման արդյունքների:
«Հանրակրթության նոր չափորոշչի համաձայն՝ ուսուցիչները, բացի իրենց առարկաները դասավանդելուց, կարող են նաև խմբակներ վարել, նախագծային աշխատանքներ իրականացնել. այս աշխատանքները կրթության անբաժանելի և շատ կարևոր մասն են: Հետևաբար, եթե ուսուցիչը, բացի համապատասխան առարկայի դասավանդումից, նաև նախագծային աշխատանք է ղեկավարում, ապա այս ժամերը նույնպես կընդգրկվեն և համապատասխանաբար կհաշվարկվեն: Երբ ուսուցիչը երկրորդ կամ երրորդ անգամ է մասնակցում ատեստավորմանը և ցուցաբերում հավասար արդյունք, ապա ուսուցչի հավելավճարի չափը պահպանվում է և սահմանվում է հնգամյա նոր ժամկետ՝ վերջին ատեստավորումից հետո»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է՝ եթե երկրորդ անգամ ուսուցիչն ավելի ցածր արդյունք է ցույց տալիս, ապա հավելավճարը պահպանվում է նախորդ՝ ավելի բարձր արդյունքի չափով, սակայն հնգամյա ժամկետը հաշվարկվում է նախորդ անգամվա ատեստավորման ժամկետից սկսած:
Ավելի բարձր միավորների դեպքում սահմանվում ավելի բարձր հավելավճար` վերջին ատեստավորման ժամկետից սկսած` 5 տարով:
Հաջորդ կարգավորումը բխում է «Հանրակրթության մասին օրենքում կատարված վերջին փոփոխությունից, ըստ որի՝ ուսուցչի թափուր տեղը կարող են համալրել ոլորտային բարձրագույն կրթություն ունեցող, սակայն մանկավարժի որակավորում չունեցող այն անձինք, որոնք մասնակցել են համապատասխան դասընթացների և ձեռք են բերել մանկավարժահոգեբանական հմտությունների 40-79 կրեդիտ: Առաջարկվող փոփոխությամբ դեռևս դպրոցում չաշխատող այս խմբի մասնագետների համար ևս հնարավորություն կստեղծվի մասնակցել կամավոր ատեստավորվմանը և դպրոցում աշխատանքի անցնելու դեպքում ունենալ բարձրացված դրույքաչափ և հավելավճար:
Բացի այդ՝ կամավոր ատեստավորմանը մասնակցելու հնարավորություն կտրվի նաև բարձրագույն մանկավարժական կրթություն ստացող ավարտական կուրսի ուսանողներին։ Նախաձեռնությունը միտված է երիտասարդ կադրերի ներգրավմանը և նպատակ ունի ապահովել հատկապես գյուղական համայնքների դպրոցներում առկա թափուր հաստիքները:
«Յուրաքանչյուր տարի կամավոր ատեստավորման գործընթացին մասնակցում են նաև տվյալ պահին ուսուցիչ չաշխատող մարդիկ. 2025 թվականին 500-ից ավելի այդպիսի անձ մասնակցել է կամավոր ատեստավորմանը: Նրանք, արդեն ունենալով նաև ատեստավորման դրական արդյունք, դիմում են ուսուցչի աշխատանքի համար և աշխատանքի անցնում բարձր վարձատրությամբ: Այս կարգավորումները նոր հնարավորություններ կընձեռեն ու կլավարկեն ընդհանուր գործընթացը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Հարցի քննարկման ժամանակ նշվել է՝ պետության կողմից ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման և հավելյալ խրախուսման տարբեր ծրագրերի արդյունքներով ներկայում 13 ուսուցիչ ամսական շուրջ 700 հազար դրամ վարձատրություն է ստանում, 70 ուսուցիչ՝ 600-700 հազար դրամ, 220 ուսուցիչ՝ 500-600 հազար դրամ, 1362 ուսուցիչ՝ 400-500 հազար դրամ, 2952 ուսուցիչ՝ 300-400 հազար դրամ:
«Ատեստավորման վերջին փուլից հետո թվերն էապես լավարկվել են: Հավելյալ խթան ներդնելով՝ կկարողանանք գործընթացում ընդգրկել բոլոր ուսուցիչներին: Կարևոր է նշել նաև, որ ուսուցիչների շրջանում ատեստավորումից հետո մասնագիտական ցանցեր են ձևավորվել, որոնք ակտիվ համագործակցում և աջակցում են միմյանց»,- ասել է նախարարը:
Արտադպրոցական հաստատությունների մասնագետների կամավոր ատեստավորումը լավարկվում է
Անդրադառնալով Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ նախատեսվող փոփոխությանը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ լավարկումներ են նախատեսված արտադպրոցական հաստատությունների՝ երաժշտական և արվեստի, սպորտի դպրոցների մանկավարժների կամավոր ատեստավորման գործընթացում:
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ արտադպրոցական հաստատությունների մանկավարժների կամավոր ատեստավորումն իրականացվում է 2023 թվականից` ապահովելով մասնագիտական զարգացման և վարձատրության բարձրացման հնարավորություն: Առաջարկվող նոր կարգավորումը սահմանում է` համատեղությամբ աշխատելու դեպքում մանկավարժները կկարողանան համատեղության վայրից նույնպես ստանալ լրավճար, եթե նույն ուղղությամբ են դասավանդում։
«Հստակեցումն այս պահին կարող է վերաբերել արդեն ատեստավորված շուրջ 290 մանկավարժների, որոնք աշխատում են արվեստի, երաժշտական, գեղարվեստի արտադպրոցական հաստատություններում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով` 2025 թվականին արտադպրոցական հաստատությունների կամավոր ատեստավորումն իրականացվել է նոր ուղղություններով, որի արդյունքում մեծ թվով մանկավարժներ հնարավորություն են ունեցել մասնակցել գործընթացին:
Նշելով, որ ատեստավորված մանկավարժների 77.2%-ն արվեստի ոլորտի ներկայացուցիչներն են, իսկ 22.8%-ը՝ սպորտի, նախարարը հույս է հայտնել, որ մարզադպրոցների մարզիչ-մանկավարժներն այս տարի ավելի ակտիվ մասնակցություն կցուցաբերեն գործընթացին: Նա նաև տեղեկացրել է, որ կամավոր ատեստավորման դրական արդյունքների համար բոլոր մասնագետները ֆիքսված հավելավճարներ են ստանում` ըստ ցուցաբերած արդյունքի. «Քանի որ արտադպրոցական հաստատությունների, համայնքային մարզադպրոցների ու արվեստի դպրոցների մանկավարժական դրույքաչափերը տարբեր բնակավայրերում տարբեր են, նրանց համար սահմանվել է ոչ թե տոկոսային հավելավճար, ինչպես դա արվում է հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման դեպքում, այլ կոնկրետ ավելացումներ»:
Կամավոր ատեստավորման 90-100% արդյունքի դեպքում պետական բյուջեի միջոցներից մասնագետին տրվում է 138 300 դրամ հավելավճար, 80-89%-ի պարագայում՝ 111 500 դրամ, 70-79%-ի պարագայում՝ 80.600 դրամ հավելավճար:
Արտադպրոցական հաստատություններում դասավանդողների կամավոր ատեստավորման գործընթացը կշարունակվի նաև այս տարի` ընդգրկելով ավելի շատ ուղղություններ:

На сегодняшнем заседании правительство Армении утвердило проект решения о внесении изменений в порядок добровольной аттестации учителей. Вопрос представила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, подчеркнув, что совершенствование механизмов профессионального развития учителей и повышение их оплаты труда являются приоритетными направлениями программы правительства.
По её словам, в 2018 году действовала всего одна программа профессионального развития и дополнительного стимулирования учителей, на которую было выделено 263 млн драмов. В 2025 году уже реализуются пять программ, и только на дополнительные стимулирующие программы для учителей государство выделило более 15 млрд драмов. «Профессиональное развитие и повышение оплаты труда — наша стабильная и последовательная политика, благодаря которой 9602 учителя, или 31% от общего числа, уже успешно прошли добровольную аттестацию и получают более высокую зарплату. Наряду с этими показателями мы также уделяем внимание совершенствованию процесса», - отметила министр.
Согласно предлагаемым изменениям, учебные кружки также будут учитываться как часы преподавания и оплачиваться по принципу надбавок в зависимости от результатов добровольной аттестации.
«Согласно новому стандарту общего образования, учителя, помимо преподавания предметов, могут вести кружки, выполнять проектные работы. Эти занятия — неотъемлемая и очень важная часть образования. Поэтому если учитель, кроме преподавания предмета, руководит проектной работой, то эти часы также будут включены и соответствующим образом учитываться. Если учитель второй или третий раз участвует в аттестации и показывает равный результат, то размер надбавки сохраняется и устанавливается новый пятилетний срок — после последней аттестации», - сказала Андреасян.
Она добавила, что если при повторной аттестации учитель показывает более низкий результат, то надбавка сохраняется по предыдущему, более высокому результату, однако пятилетний срок исчисляется с даты предыдущей аттестации. При более высоких баллах устанавливается более высокая надбавка сроком на пять лет с момента последней аттестации.
Следующее изменение связано с поправками в закон «Об общем образовании», согласно которым вакантное место учителя могут занять специалисты с профильным высшим образованием, но без педагогической квалификации, прошедшие соответствующие курсы и получившие 40–79 кредитов педагогико-психологических навыков. Для этой группы специалистов, пока не работающих в школе, создаётся возможность участвовать в добровольной аттестации и при трудоустройстве получать повышенную ставку и надбавку.
Кроме того, возможность участия в добровольной аттестации будет предоставлена студентам выпускных курсов педагогических вузов. Инициатива направлена на привлечение молодых кадров и призвана обеспечить заполнение вакантных мест в школах сельских общин.
«Каждый год в процессе добровольной аттестации участвуют и лица, которые на данный момент не работают учителями. В 2025 году более 500 таких человек приняли участие в аттестации. Получив положительный результат, они подают заявки на работу учителем и устраиваются с более высокой зарплатой. Эти изменения создадут новые возможности и усовершенствуют общий процесс», - сказала министр.
В ходе обсуждения было отмечено, что по результатам различных программ профессионального развития и дополнительного стимулирования в настоящее время 13 учителей получают около 700 тыс. драмов в месяц, 70 учителей — 600–700 тыс., 220 учителей — 500–600 тыс., 1362 учителя — 400–500 тыс., 2952 учителя — 300–400 тыс. драмов.
«После последнего этапа аттестации показатели значительно улучшились. Внедрив дополнительные стимулы, мы сможем вовлечь в процесс всех учителей. Важно отметить, что после аттестации среди учителей сформировались профессиональные сети, которые активно сотрудничают и поддерживают друг друга», - сказала Андреасян.
Совершенствуется добровольная аттестация специалистов внешкольных учреждений
Касаясь другого решения правительства, министр Жанна Андреасян отметила, что предусмотрены улучшения в процессе добровольной аттестации педагогов внешкольных учреждений — музыкальных, художественных и спортивных школ.
По её словам, добровольная аттестация педагогов внешкольных учреждений проводится с 2023 года, обеспечивая возможность профессионального развития и повышения оплаты труда. Новое регулирование предусматривает, что в случае работы по совместительству педагоги смогут получать надбавку и по месту совместительства, если преподают по тому же направлению.
«Это уточнение может коснуться около 290 педагогов, уже прошедших аттестацию и работающих в художественных, музыкальных и изобразительных внешкольных учреждениях», - сказала министр.
Она добавила, что в 2025 году добровольная аттестация внешкольных учреждений проводилась по новым направлениям, что позволило большому числу педагогов принять участие в процессе.
Отметив, что 77,2% аттестованных педагогов — представители сферы искусства, а 22,8% — спорта, министр выразила надежду, что тренеры-педагоги спортивных школ в этом году будут более активно участвовать в процессе. Она также сообщила, что за положительные результаты аттестации все специалисты получают фиксированные надбавки в зависимости от результата. «Так как ставки педагогов внешкольных учреждений, общинных спортшкол и художественных школ различаются в разных населённых пунктах, для них установлены не процентные надбавки, как в случае учителей общеобразовательных школ, а конкретные суммы».
При результатах аттестации 90–100% специалист получает надбавку в размере 138 300 драмов, при 80–89% — 111 500 драмов, при 70–79% — 80 600 драмов из средств госбюджета.
Процесс добровольной аттестации преподавателей внешкольных учреждений продолжится и в этом году, охватывая больше направлений.