Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն՝ գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում նախարարության առաջնահերթ անելիքներն իրականացվել են թվայնացման, կրթության, գիտության մրցունակության և արդյունավետության բարձրացման, մշակույթի տնտեսականացման ուղղություններով:
Զեկուցվել է, որ թվայնացման աշխատանքները ներառել են կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտները: Մասնավորապես, 2025-ին թվայնացվել են մանկապարտեզից դպրոց անցման և լավարկվել դպրոց ընդունելության էլեկտրոնային գործընթացները, որոնց շնորհիվ տեսանելի է դառնալու անձի կրթական ճանապարհի հետագծելիությունը։
«Ես եմ» ազգային նույնականացման համակարգն ինտեգրվել է դպրոց ընդունելության էլեկտրոնային համակարգին, հանվել է մինչև 6 փաստաթղթի ներկայացման պահանջը՝ խնայելով ծնողի կողմից դրա համար ծախսվող մինչև մեկ շաբաթ ժամանակը, որդեգրվել է «մեկ տվյալը մեկ անգամ» սկզբունքը, որի արդյունքում հանվել է մանկապարտեզ հաճախած երեխայի տվյալների մուտքագրման պահանջը, 2 և ավելի երեխաների հայտագրելիս միայն 1 երեխայի տվյալներն են մուտքագրվելու: 2026 թ. կթվայնացվի նաև ավագ դպրոցի ընդունելությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է անձի կրթական ճանապարհի հետագծելիության ապահովումը։ «Առաջին վայրկյանից այդ հետագծելիությունը պետք է տեղի ունենա: Եթե հետագծելիությունը սկսում է վեց ամսից հետո, դա հետագծելիություն չէ, որովհետև այդ վեց ամսում կարող է տվյալը գեներացվի ինչ-որ մի այլ տեղ։ Այդ գործընթացը պետք է կապել ֆինանսավորման, առողջության ապահովագրության հետ: Այսինքն՝ դա է համակարգը, որ կբացառի, որ որևէ երեխա մեր տեսադաշտից դուրս մնա, որովհետև եթե ինքն առողջության ապահովագրության շահառու է, պետք է որևէ տեղ երևա, որևէ տեղ՝ գնում է մանկապարտեզ, չի գնում մանկապարտեզ, դպրոց գնում է, չի գնում, կամ եթե դպրոց է գնում առողջության ապահովագրության համակարգում չկա: Համակարգը մեզ պետք է ասի, որ այստեղ այսքան երեխայի տվյալի անհամապատասխանություն կա, որպեսզի մենք կարողանանք իրադրությունը երկարաժամկետ հատվածում կառավարել»,– ասել է վարչապետը։
Հաջորդիվ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ մշակույթի ոլորտում ևս նոր թափ են ստացել թվայնացման գործընթացները: Մեկնարկել են ոլորտի 4 էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման աշխատանքները: Մասնավորապես, լավարկվել և ընդլայնվել է Թանգարանների էլեկտրոնային տոմսային միասնական համակարգը, որի արդյունքում համակարգին միացել են ևս 18 թանգարանների մասնաճյուղեր՝ համակարգին միացած թանգարանների և մասնաճյուղերի թիվը հասցնելով 44-ի: 2026 թ. համակարգին միացած թանգարաններում կտեղադրվեն 20 սարքավորումներ և 10 գերզգայուն QR կարդացող սարքեր:
Գործարկվել է թատերահամերգային կազմակերպությունների տոմսերի վաճառքի միասնական հարթակը մասնավորի հետ համագործակցությամբ. այն փորձնական ձևաչափով գործում է 2 կազմակերպությունում: Ակնկալվում է, որ միասնական հարթակն էապես կկրճատի ոլորտում հնարավոր ստվերը, կբարձրացնի ոլորտի թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, թույլ կտա վարել ճշգրիտ վիճակագրություն և մշակել տվյալների վրա հիմնված քաղաքականություն։
Ժաննա Անդրեասյանը զեկուցել է, որ Հանրակրթության նոր չափորոշիչը 2025 թ. սեպտեմբերից ներդրվել է ՀՀ բոլոր դպրոցների 1-11-րդ դասարաններում: Չափորոշչի ներդրմանը համընթաց ստեղծվել են նոր դասագրքեր, մշակվել է ուսումնական նոր բովանդակություն: 2023-2025 թթ. ընդհանուր առմամբ ստեղծվել է 158 անուն /227 օրինակ/ դասագիրք, ինչը լուրջ նախադրյալ է որակյալ դասագրքաստեղծ միջավայր ձևավորելու համար: Մրցակցային ընթացակարգերի արդյունքում մեկ դասագրքի արժեքը միջինում նվազել է 23-26%-ով: Ընդ որում, եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման շրջանակներում նաև ամրագրվել է 5-12-րդ դասարաններում սովորողների ծնողների համար դասագրքերի վարձավճարների դիմաց տարեկան 3000 դրամ սոցիալական կրեդիտի ճանաչում և հետվերադարձ, որի շահառու են ավելի քան 300 հազար երեխաներ:
2025-ին շարունակվել է հանրակրթության ֆինանսավորման էական աճը՝ հիմքում ունենալով հանրակրթության նոր չափորոշչի իրականացումը և ստեղծելով ամուր նախադրյալներ որակյալ կրթության ապահովման համար. այսպես, միայն դպրոցների պահպանման ծախսերին հատկացվել է շուրջ 128,8 միլիարդ դրամ, ինչը 2018 թ. նկատմամբ ավել է շուրջ 56.9%-ով:
2025-ի տարեվերջի դրությամբ հանրապետության դպրոցների շուրջ 70 տոկոսը կամ շուրջ 800 դպրոցներ ապահովված են ժամանակակից բնագիտական («Աշխարհագրություն», «Կենսաբանություն», «Ֆիզիկա», «Քիմիա» առարկաներ) և ինժեներական («Ինֆորմատիկա» առարկա) լաբորատորիաներով: 2026-ին լաբորատորիաներով հագեցման ծրագիրը կամփոփվի բոլոր դպրոցներում:
«300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» մեծածավալ ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներ են իրականացվել ավելի քան 320 դպրոցում և ավելի քան 490 նախադպրոցական հաստատությունում: 2025-ի տարեվերջի դրությամբ աշխատանքներն ավարտվել են ավելի քան 100 դպրոցներում և շուրջ 280 մանկապարտեզներում ու նախակրթարաններում:
Վարչապետ Փաշինյանը՝ շեշտելով դպրոցների կառուցման և վերանորոգման ծրագրի կարևորությունը, անհրաժեշտ է համարել նոր ենթակառուցվածքների լիարժեք կիրառումը, այդ թվում՝ համայնքի բնակիչների կողմից։ «Խնդիրը հետևյալն է` մենք ուզում ենք դպրոցի դուռը փակելու տրամաբանությունից ձերբազատվել։ Եթե դպրոցի տնօրենը, կոլեկտիվը, աշակերտները, ծնողներն այնքան ակտիվ են, որ իրենք անընդհատ դպրոցը ակտիվ են պահում՝ շատ ավելի լավ: Բայց մյուս կողմից, եթե այդպես չէ, պետք է այդ տարածքներն օգտագործվեն՝ առաջին հերթին կրթական նպատակներով, և եթե կրթական նպատակները լուծված են, ապա օգտագործվեն համայնքային կյանքի, հանրային կյանքի կազմակերպման նպատակներով: Պետք է դպրոցի դռները բաց լինեն, ո՞վ է ասել, որ երեկոյան ժամը 21-ին չի կարող դպրոցում ինչ-որ միջոցառում լինել, մարդիկ հավաքվեն, քննարկեն, խոսեն ամենատարբեր հարցեր՝ մասնագիտական, համայնքային և այլն»,– ասել է վարչապետը։
2025 թ. դրությամբ կամավոր ատեստավորումը հաջողությամբ հաղթահարել և այժմ ատեստավորված է 9.602 անձ կամ ամեն 3-րդ ուսուցիչը կամ ուսուցիչների շուրջ 31 տոկոսը: Ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման և խրախուսման ծրագրերի արդյունքում բարձրացել է բազմաթիվ ուսուցիչների վարձատրությունը՝ ներկայում 300.000 – 400.000 դրամ աշխատավարձ ստանում է 2952 ուսուցիչ, 400.000 - 500.000 դրամ է ստանում 1362 ուսուցիչ, 500.000 - 600.000 դրամ է ստանում 220 ուսուցիչ, 600.000 - 700.000 դրամ է ստանում 70 ուսուցիչ, և 700.000 դրամ և ավելի աշխատավարձ է ստանում 13 ուսուցիչ:
Նախադպրոցական կրթության ոլորտում վերջին տարիներին բարելավվել է ընդգրկվածության ցուցանիշը: 2025 թ. նախադպրոցական կրթության համակարգում 3-5 տարեկանների ընդգրկվածությունը կազմել է 81%, որը 2021 թ. 64.3% ցուցանիշի համեմատ աճել է շուրջ 17%-ով:
ՀՀ կառավարության ձեռնարկած հետևողական քայլերի արդյունքում էապես բարձրանում է մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգի գրավչությունը: 2025 թ. դրությամբ քոլեջներում սովորում է ավելի քան 47 հազար ուսանող՝ 2021-ի նկատմամբ ուսանողների թիվն աճել է ավելի քան 28%-ով, իսկ ընդունելության ցուցանիշը բարելավվել է մոտ 29%-ով: Աճը հատկապես զգալի է շինարարության, արդյունաբերության և գյուղատնտեսության գերակա մասնագիտությունների ուղղությամբ, որոնց մասով 2023 թվականից գործում է ամսական առնվազն 50 հազար դրամ կրթաթոշակի ծրագիրը:
Նախորդ տարի մեկնարկել են Ակադեմիական քաղաքի տարածքի մաքրման աշխատանքները, որի առաջին փուլով մաքրվել է 2.7 հա տարածք` ազատելով տարածքը շուրջ 10000 խմ աղբից, աշխատանքի հաջորդ փուլերը կշարունակվեն արդեն 2026 թ.: Ակադեմիական քաղաքի տարածքում մեկնարկել են նաև հնագույն բնակատեղիի և դամբարանադաշտերի պեղումները, որոնց առաջին արդյունքները վկայում են, որ Ակադեմիական քաղաքում կարող է ձևավորվել նաև պատմամշակութային ժառանգության եզակի միջավայր: Միաժամանակ, ներգրավված հեղինակավոր միջազգային գործընկերների, ինչպես նաև մասնագիտացված տեղական գործընկերոջ ներգրավմամբ ամբողջականացվել է Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի փաթեթը՝ ՀՀ օրենսդրության համաձայն, որը ներկայացվել է հետագա հաստատման:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ 2025 թ. մշակույթի ոլորտում շեշտադրվել են մշակույթի տնտեսականացման ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերի ստեղծումը, այդ թվում՝ միտված մշակութային կազմակերպությունների սեփական եկամուտների աճին, մշակութային արտադրանքի և մասնավորի հետ համագործակցության նոր ձևերին, ինչպես նաև՝ ոլորտի թվայնացումը, միջազգայնացումը և մշակութային կյանքի ապակենտրոնացումը։
Ժաննա Անդրեասյանը հավելել է, որ շարունակվել է մշակութային հաստատությունների ֆինանսավորման նոր մոդելի ներդրման գործընթացը, որը հնարավորություն է տվել ավելի ինտենսիվ մշակութային գործունեություն ծավալել. մասնավորապես՝ Օպերային թատրոնում կրկնակի ավելացել է ցուցադրվող ներկայացումների քանակը (2023 թվականի 130-ի փոխարեն՝ դառնալով 260 ներկայացում), կրկնապատկվել է նաև հանդիսատեսի քանակը՝ 90.000-ից հասնելով 180.000 հանդիսատեսի՝ ապահովելով մինչև 20% տարեկան եկամուտների աճ և 37% վարձատրության բարձրացում։ Տիկնիկային թատրոնում ներկայացումների քանակն ավելացել է 334-ով (497-ի փոխարեն հասնելով 831-ի), զգալիորեն ավելացել է նաև հանդիսատեսի քանակը՝ 73.000-ից հասնելով 119.600-ի, ապահովելով մինչև 35% տարեկան եկամուտների աճ և մինչև 50% աշխատավարձերի բարձրացում։ Կամերային թատրոնում ներկայացումների քանակն ավելացել է 78-ով (165-ի փոխարեն հասնելով 243-ի), զգալիորեն ավելացել է նաև հանդիսատեսի քանակը՝ 19.342-ից հասնելով 29.390-ի, ապահովելով մինչև 22% տարեկան եկամուտների աճ (15% փոխարեն) և մինչև 50% աշխատավարձերի բարձրացում։
Ֆինանսավորման նոր մոդելի հեռանկարով սեփական եկամուտների աճ են գրանցել գրեթե բոլոր թատերահամերգային կազմակերպությունները, այդ թվում՝ մարզային թատրոնները՝ մինչև 30%-ով։ 2026 թվականից նոր մոդելին կմիանա ևս 1 թատերահամերգային կազմակերպություն։
Ընդհանուր առմամբ, թատրոնների սեփական եկամուտները 2025 թվականին 2022 թվականի նկատմամբ աճել են 1.75 մլրդ դրամով կամ 1,5 անգամ, ինչի արդյունքում սեփական եկամուտների մասնաբաժինը ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալում 1.15 մլրդ դրամից դարձել է 2.9 մլրդ դրամ՝ 25%-ից աճելով 38%-ի:
Համերգային կազմակերպությունների սեփական եկամուտները 2025–ին 2022–ի նկատմամբ աճել են 745 մլն դրամով կամ 1,5 անգամ, ինչի արդյունքում սեփական եկամուտների մասնաբաժինը ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալում 486 մլն ՀՀ դրամից դարձել է 1.23 մլրդ ՀՀ դրամ՝ 12%-ից աճելով 24.5%-ի: Թանգարանների սեփական եկամուտները 2025–ին 2022 թվականի նկատմամբ աճել են 859 մլն դրամով կամ 112%-ով, ինչի արդյունքում սեփական եկամուտների մասնաբաժինը ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալում 770 մլն դրամից դարձել է 1.63 մլրդ դրամ՝ 26%-ից աճելով 37.9%-ի:
Վարչապետը կարևորել է մշակութային հաստատությունների տնտեսականացման գործընթացը՝ ավելացնելով, որ այսօրվա գործիքներն այդ հնարավորությունը տալիս են՝ ներգրավելու հնարավորինս շատ այցելուների։ «Պետք է կենտրոնանանք մեր թանգարանների տնտեսականացման տրամաբանությունն ուժեղացնելու վրա։ Հիմա, օրինակ, որ երբ մենք Բերդի պատկերասրահի տնօրենին հարցնենք՝ դուք ի՞նչ եք անում, ինչո՞վ եք զբաղված, ո՞րն է ձեր աշխատանքի էությունը, ի՞նչ կպատասխանի, հետաքրքիր է: Իսկ իր ճիշտ պատասխանն այն է, որ ինքը նկար է «վաճառում», այնպես չի վաճառում, որ մարդը վերցնի, տանի իր տուն, վաճառում է այդ նկարը, որ մարդը գա տեսնի, և դրա համար վճարի: Թանգարանները, օրինակ, այս ընկալումը չունեն, իրենց որ հարցնես՝ կասեն ամեն ինչ, բացի դրանից։ Այսինքն՝ մեր բոլոր հաստատությունների և՛ ղեկավարները, և՛ աշխատողները պիտի իմանան, որ իրենք վաճառքով են զբաղվում, իրենք զբաղված են նկարի, ցուցանմուշի, գեղագիտության վաճառքով, ու դրա մեջ ոչ մի վատ բան չկա»,– նշել է երկրի ղեկավարը։
ԿԳՄՍ նախարարի զեկուցմամբ՝ 2025–ին ստեղծվել են նախադրյալներ նաև սպորտի տնտեսականացման ուղղությամբ, որոնք կշարունակվեն 2026 թ.: Իրականացվել են Եղեգնաձոր, Մարտունի և Արարատ քաղաքներում պետություն-մասնավոր գործընկերությամբ արդիական մարզագույքով և այլ պայմաններով հագեցած, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող տիպային մարզահամալիրների նախագծման աշխատանքները: Նախատեսվում է, որ տիպային մարզահամալիրները կկառուցվեն պետության միջոցներով՝ մրցույթով ընտրված կազմակերպության կողմից՝ հանձնելով մասնավորին հետագա հավատարմագրային կառավարման՝ հստակ չափորոշիչներով։
Պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում ընդլայնվել է 2024 թվականից մեկնարկած՝ մասնավոր լողավազաններում դպրոցահասակ երեխաների լողի պարապմունքների պետական ֆինանսավորման ծրագիրը, որի շահառուների թիվը 2025 թ. կազմել է 198՝ մեկնարկային տարվա 22 շահառուի փոխարեն՝ հասանելի դառնալով Արագածոտնում, Արմավիրում, Կոտայքում, Տավուշում և Լոռիում: Միաժամանակ, 2025 թ. Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին օրենքում իրականացվել են փոփոխություններ, որոնք հնարավոր են դարձրել մասնավորի ենթակառուցվածքներում նաև այլ մարզաձևերով զբաղվելը խթանելը։ Մարզաձևերի ընդլայնումը կիրականացվի 2026-ին։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարության ռազմավարական խնդիրը պետք է լինի այն, որ սպորտով զբաղվող երեխաների թիվը գրեթե նույնական լինի դպրոց հաճախող երեխաների թվի հետ։ «Օրինակ՝ ի՞նչն է պատճառը, որ երեխան չպիտի գնա կամ ֆուտբոլի, կամ բասկետբոլի, կամ թենիսի: Եկեք նայենք արտադպրոցական կրթությունը՝ մենք ռազմավարական խնդիր պետք է դնենք, որ բոլոր երեխաներն ընդգրկված լինեն արտադպրոցական կրթության որևէ խմբակում։ Թող մեկը գրականության խմբակի գնա, ընդհանրապես՝ մեր երեխաների քանի տոկոսը գիտի որևէ երաժշտական գործիքի վրա նվագել։ Եկեք մեր ռազմավարության մեջ արձանագրենք, խնդիր դնենք, թե ինչու պետք է դպրոցականը որևէ ձևով ներգրավված լինի»,– ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ այս ներգրավվածությունը կարող է տեղի ունենալ հենց դպրոցում, որտեղ ստեղծվում են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երաժշտական դպրոցների հասանելիության ապահովումը։ «Մենք պետք է երաժշտական դպրոցի տիպային նախագիծ ունենանք, և այդտեղ էլ պետք է նույն՝ գույքով ապահովման սկզբունքը դնել»,– ասել է վարչապետը՝ կարևորելով նույն ծրագիրը նաև արվեստի դպրոցներում իրականացնելը։ «Մենք պետք է սկսենք հաջորդ փուլում արդեն երաժշտական և արվեստի դպրոցների կառուցումը՝ հույս ունենալով, իհարկե, որ մարզական կենտրոնների կառուցումը մասնավորի հետ թափ կհավաքի և արդյունքներն ավելի մեծ կլինեն»,– ասել է երկրի ղեկավարը։
Մեկնարկել է սպորտային խոշոր ենթակառուցվածքների գործարկման բիզնես մոդելի մշակումը, որն իրականացվում է Վանաձոր քաղաքի մարզադաշտի՝ ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներին համապատասխան վերակառուցման նախագծումն ու ծրագրի ղեկավարումը ստանձնած միջազգային փորձառու կազմակերպության հետ կնքված պայմանագրի շրջանակներում։
Գիտության մրցունակության և արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ հաշվետու ժամանակահատվածում մշակվել և հաստատման է ներկայացվել գիտության ոլորտի զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը, ինչպես նաև գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտի 2026-2030 թվականների գերակա ուղղությունները։ Երկկողմ համագործակցության շրջանակում իրականացվել է 23 համատեղ ծրագիր Իտալիայի, Գերմանիայի, Մոլդովայի և Վրաստանի հետ:
ԵՄ «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրի շրջանակում 2025 թ. տարեվերջի դրությամբ ՀՀ կողմից ներկայացվել է ընդհանուր 183 հայտ (նախորդ տարվա համեմատ 39 հայտով ավելի), կնքվել է ֆինանսավորման ևս 8 պայմանագիր՝ պայմանագրերի ընդհանուր թիվը հասցնելով 25-ի՝ շուրջ 8.33 մլն եվրո ընդհանուր բյուջեով, որը գերազանցում է 2021-2024 թվականների ընդհանուր բյուջեն (կազմում է 7.6 մլն եվրո) 9.6 տոկոսով:
Ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալների աճին զուգահեռ՝ 2025 թ. շարունակվել է մրցութային սկզբունքով տրամադրվող միջոցների ընդլայնումը։ Մրցութային ֆինանսավորման համամասնությունը ընդհանուր ֆինանսավորման մեջ վերջին տասը տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է՝ գերազանցելով 50%-ը։

Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство образования, науки, культуры и спорта для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2025 год.
Министр Жанна Андреасян отметила, что в отчетный период приоритетные задачи министерства были реализованы в направлениях цифровизации, повышения конкурентоспособности и эффективности образования и науки, а также экономизации культуры.
Сообщалось, что работы по цифровизации охватили сферы образования, культуры и спорта. В частности, в 2025 году были цифровизированы процессы перехода из детского сада в школу и усовершенствована электронная система приема в школы, что позволит обеспечить отслеживаемость образовательного пути каждого ребенка.
Национальная система идентификации «Я есть» была интегрирована в электронную систему приема в школы. Убрано требование представления до шести документов, что экономит родителям до недели времени. Введен принцип «один раз – одно данное», благодаря чему исключена необходимость повторного ввода данных о ребенке, посещавшем детский сад. При регистрации двух и более детей достаточно внести данные только одного. В 2026 году будет цифровизирован прием в старшие школы.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обеспечения отслеживаемости образовательного пути: «С первого момента эта отслеживаемость должна происходить. Если она начинается через шесть месяцев, это уже не отслеживаемость, потому что за это время данные могут быть сгенерированы где-то еще. Этот процесс должен быть связан с финансированием и системой медицинского страхования. Это система, которая исключит выпадение детей из поля зрения».
Далее Жанна Андреасян сообщила, что процессы цифровизации получили новый импульс и в сфере культуры. Начаты работы по внедрению четырех электронных систем. В частности, усовершенствована и расширена единая электронная билетная система музеев: к ней присоединились еще 18 филиалов, доведя общее число музеев и филиалов до 44. В 2026 году в подключенных музеях будут установлены 20 устройств и 10 сверхчувствительных QR-сканеров.
Запущена единая платформа продажи билетов театрально-концертных организаций в сотрудничестве с частным сектором. Она в пилотном формате действует в двух организациях. Ожидается, что платформа сократит возможную теневую деятельность, повысит прозрачность и отчетность, позволит вести точную статистику и формировать политику на основе данных.
Министр также доложила, что новый стандарт общего образования с сентября 2025 года внедрен во всех школах Армении для 1-11-х классов. Параллельно были созданы новые учебники и разработано новое учебное содержание. В 2023-2025 годах создано 158 наименований (227 экземпляров) учебников, что стало серьезной предпосылкой для формирования качественной среды их разработки. В результате конкурентных процедур стоимость одного учебника снизилась в среднем на 23–26%. Кроме того, в рамках всеобщего декларирования доходов закреплено предоставление родителям учеников 5-12-х классов социального кредита в размере 3000 драмов в год за оплату учебников, с последующим возвратом. Этой льготой пользуются более 300 тысяч детей.
В 2025 году продолжился существенный рост финансирования системы общего образования, основанный на внедрении нового образовательного стандарта и создании прочных предпосылок для обеспечения качественного обучения. Так, только на расходы по содержанию школ было выделено около 128,8 млрд драмов, что на 56,9% больше по сравнению с 2018 годом.
К концу 2025 года около 70% школ республики – примерно 800 учебных заведений – были оснащены современными лабораториями по естественным наукам («География», «Биология», «Физика», «Химия») и инженерным дисциплинам («Информатика»). В 2026 году программа оснащения лабораториями будет завершена во всех школах.
В рамках масштабной программы «300 школ, 500 детских садов» работы велись более чем в 320 школах и свыше 490 дошкольных учреждениях. По состоянию на конец 2025 года завершены работы более чем в 100 школах и около 280 детских садах и дошкольных центрах.
Премьер-министр Никол Пашинян, подчеркнув важность строительства и ремонта школ, отметил необходимость полноценного использования новых инфраструктур, в том числе жителями общин: «Задача в том, чтобы мы избавились от логики закрытых дверей школы. Если директор, коллектив, ученики и родители настолько активны, что постоянно поддерживают жизнь школы – это прекрасно. Но если нет, то помещения должны использоваться прежде всего для образовательных целей, а при их выполнении – для организации общественной и коммунальной жизни. Двери школы должны быть открыты. Кто сказал, что в 21:00 не может пройти какое-то мероприятие, где люди соберутся, обсудят и поговорят на самые разные темы – профессиональные, общинные и другие», - сказал премьер-министр.
По состоянию на 2025 год добровольную аттестацию успешно прошли 9 602 человека – каждый третий учитель, или около 31% педагогов. В результате программ профессионального развития и стимулирования значительно выросла заработная плата многих учителей:
• 2 952 педагога получают зарплату в размере 300 000-400 000 драмов,
• 1 362 400 000–500 000 драмов,
• 220 500 000–600 000 драмов,
• 70 600 000–700 000 драмов,
• 13 учителей получают 700 000 драмов и более.
В сфере дошкольного образования в последние годы улучшились показатели охвата. В 2025 году охват детей 3-5 лет составил 81%, что на 17% выше по сравнению с 64,3% в 2021 году.
Благодаря последовательным шагам правительства значительно выросла привлекательность системы профессионального образования и обучения. По состоянию на 2025 год в колледжах обучается более 47 тысяч студентов на 28% больше, чем в 2021 году, при этом показатели приема улучшились примерно на 29%. Особенно заметен рост в приоритетных направлениях строительства, промышленности и сельского хозяйства, где с 2023 года действует программа стипендий в размере не менее 50 тысяч драмов в месяц.
В прошлом году начались работы по очистке территории Академического города: на первом этапе очищено 2,7 га, вывезено около 10 тысяч кубометров мусора. Следующие этапы продолжатся в 2026 году. На территории стартовали археологические раскопки древнего поселения и некрополя, первые результаты которых свидетельствуют о возможности формирования уникальной среды историко-культурного наследия. Одновременно при участии авторитетных международных и местных партнеров был завершен пакет генерального плана Академического города, представленный для утверждения в соответствии с законодательством Армении.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, в 2025 году в сфере культуры акцент сделан на создании институциональных механизмов экономизации, росте собственных доходов культурных организаций, новых формах сотрудничества с частным сектором, цифровизации, интернационализации и децентрализации культурной жизни.
Министр добавила, что продолжился процесс внедрения новой модели финансирования культурных учреждений, позволившей значительно активизировать их деятельность. Так, в Опере количество постановок увеличилось вдвое с 130 в 2023 году до 260 в 2025-м, число зрителей выросло с 90 тысяч до 180 тысяч, обеспечив рост доходов на 20% и повышение зарплат на 37%. В Театре кукол количество спектаклей увеличилось на 334 (с 497 до 831), зрителей стало больше с 73 тысяч до 119,6 тысяч, доходы выросли на 35%, зарплаты до 50%. В Камерном театре количество постановок выросло на 78 (с 165 до 243), зрителей стало больше с 19 342 до 29 390, доходы увеличились на 22%, зарплаты до 50%.
Рост собственных доходов зафиксировали почти все театрально-концертные организации, включая региональные театры (до 30%). В 2026 году к новой модели присоединится еще одна организация. В целом доходы театров в 2025 году по сравнению с 2022-м выросли на 1,75 млрд драмов (в 1,5 раза), увеличив долю собственных средств в общем финансировании с 1,15 млрд до 2,9 млрд драмов (с 25% до 38%). Доходы концертных организаций выросли на 745 млн драмов (в 1,5 раза), их доля увеличилась с 12% до 24,5%. Доходы музеев выросли на 859 млн драмов (на 112%), их доля увеличилась с 26% до 37,9%.
Премьер-министр подчеркнул важность процесса экономизации культурных учреждений, отметив, что современные инструменты позволяют привлекать больше посетителей: «Мы должны усилить логику экономизации наших музеев. Руководители и сотрудники должны понимать, что они занимаются продажей картины, экспоната, эстетики. И в этом нет ничего плохого».
По отчету министра, в 2025 году созданы предпосылки для экономизации спорта, которые продолжатся в 2026 году. В Ехегнадзоре, Мартуни и Арарате начаты проектные работы по созданию типовых спортивных комплексов, оснащенных современным оборудованием и соответствующих международным стандартам, в формате государственно-частного партнерства. Планируется, что они будут построены за счет государства и переданы частному сектору для управления по четким критериям.
Расширена программа госфинансирования занятий плаванием школьников в частных бассейнах, стартовавшая в 2024 году: число участников выросло с 22 до 198, охватив регионы Арагацотн, Армавир, Котайк, Тавуш и Лори. В закон «О физической культуре и спорте» внесены изменения, позволяющие использовать частную инфраструктуру и для других видов спорта, расширение которых запланировано на 2026 год.
Премьер-министр Пашинян отметил, что стратегическая задача правительства — добиться, чтобы число детей, занимающихся спортом, было сопоставимо с числом школьников: «Мы должны поставить задачу, чтобы все дети были вовлечены в кружки дополнительного образования будь то спорт, литература или музыка». Он подчеркнул важность доступности музыкальных школ и необходимость типовых проектов для них и школ искусств.
Начата разработка бизнес-модели эксплуатации крупных спортивных объектов, в частности реконструкции стадиона в Ванадзоре по стандартам УЕФА, в рамках договора с международной организацией.
В сфере науки в отчетный период разработана и представлена на утверждение стратегия развития на 2026-2030 годы, а также приоритетные направления науки и технологий. В рамках двустороннего сотрудничества реализовано 23 совместных проекта с Италией, Германией, Молдовой и Грузией.
В рамках программы ЕС «Горизонт Европа» к концу 2025 года Армения подала 183 заявки (на 39 больше, чем годом ранее), заключено еще 8 договоров о финансировании, доведя их общее число до 25 с бюджетом около 8,33 млн евро, что на 9,6% больше общего бюджета 2021-2024 годов (7,6 млн евро).
Параллельно с ростом общего объема финансирования в 2025 году продолжилось расширение конкурсного распределения средств. Доля конкурсного финансирования в общем объеме за последние десять лет удвоилась и превысила 50%.