ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել Թանգարանների խորհրդի նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նիստին մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, խորհրդի անդամները, նախարարության ոլորտային ստորաբաժանման պատասխանատուները:
Թանգարանների խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության թանգարանների հուշանվերային արտադրանքի կազմակերպման և իրացման հարցը:
Խորհրդի անդամները քննարկել են Հայաստանի պատմության թանգարանի հուշանվերային խանութի մոդելն ու դրա առանձնահատկությունները: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է՝ թանգարանում հուշանվերների վաճառքի կազմակերպումը որևէ կերպ պետք է չխաթարի թանգարանի՝ որպես հուշարձանի պատմամշակութային արժեքը:
Ըստ ներկայացված մոդելի՝ թանգարանային խանութը լինելու է հիմնական ցուցադրության տրամաբանական շարունակությունը՝ համապատասխան ձևաչափով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև հուշանվերային արտադրանքի, որպես հուշանվեր թանգարանային ցուցանմուշների կրկնօրինակման, համապատասխան կահավորման, այցելուների հետ աշխատանքի և կազմակերպական այլ գործընթացների վերաբերյալ հարցեր:

The meeting of the Council of Museums was held at the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports , chaired by ESCS Minister Zhanna Andreyasyan.
Deputy Minister Alfred Kocharyan, council members, and heads of the ministry's sectoral divisions participated in the meeting.
The agenda of the Council of Museums meeting included the organization and sale of souvenir products of museums operating under the ESCS Ministry.
The board members discussed the souvenir shop model of the History Museum of Armenia and its key features. Minister Zhanna Andriasyan stressed that souvenir sales in the museum should in no way diminish its significance as a historical and cultural monument.
According to the proposed model, the museum shop will be the logical continuation of the main exhibition in a corresponding format.
The meeting also addressed issues regarding souvenir products, the reproduction of museum exhibits as souvenirs, appropriate furnishings, visitor engagement, and other organizational processes.