Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում տեղի է ունեցել պատկերապատման ազգային 3-րդ մրցույթի ցուցահանդեսի բացման արարողությունը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Ցուցահանդեսին ներկայացվել են մրցույթի մասնակիցների աշխատանքները, միջազգային հեղինակների պատկերապատված վեպերից հատվածներ՝ թարգմանված և հրատարակված ReA Comics-ի կողմից։ Ներկայացվել են նաև հատվածներ նախորդ տարվա մրցույթի հաղթող Լենա Դերունցի «Մխիթարանք» պատկերապատված գրքից։
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է համախումբ ուժերով մրցույթի կյանքի կոչումը. «Արվեստի այս ձևը մի կողմից հնարավորություն է տալիս պատկերների միջոցով տեսանելի ու մատչելի դարձնել ասելիքը, մյուս կողմից՝ պահում է գրքի դասական ձևաչափը և ընթերցանության այս տարբերակը դարձնում է հետաքրքրական: Սա նաև լրացնում է ընթերցանության մշակույթը խթանելու մեր ջանքերը՝ հասանելի դառնալով լսարանին»:
Նրա դիտարկմամբ՝ այսպիսի մրցույթները տաղանդների դրսևորման միջավայր են ձևավորում: Նախարարը հատկապես կարևորել է որակական չափանիշների և միջազգային հանձնաժողովի ներգրավվածությունը, որը շնորհալի երիտասարդների համար դառնում է կյանքի ճանապարհ: «Սա համատեղ աշխատանքի արդյունք է: Վստահ եմ՝ այդպիսով միասին նաև զարգացման հաջորդ փուլի օրակարգը կկազմենք»,- ասել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր գործընկերներին:
Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դե Մույնքը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի և համագործակցության հարցերով խորհրդական, տնօրեն Քսավիե Ռիշարը, «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Վրեժ Քասունին, գործընկերներ։
ReA Comics-ի բացման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև Ժան֊Դավիդ Մորվանի և Թովմաս Չերքեզյանի «Միսաքը, Մելինեն և Մանուշյան խմբավորումը» պատկերապատված վեպի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը:

В Центре инновационного экспериментального искусства состоялась церемония открытия выставки национального 3-го конкурса графических новелл. На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян.
На выставке были представлены работы участников конкурса, а также фрагменты графических романов международных авторов, переведённые и опубликованные ReA Comics. Были показаны и отрывки из графической книги «Мхитаранак» победительницы прошлого года Лены Дерунц.
Приветствуя гостей, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность совместных усилий в реализации конкурса: «Этот вид искусства, с одной стороны, позволяет сделать послание видимым и доступным через изображения, а с другой — сохраняет классический формат книги, делая чтение более увлекательным. Это также дополняет наши усилия по продвижению культуры чтения, делая её доступной для широкой аудитории».
По её мнению, подобные конкурсы создают среду для проявления талантов. Министр особо отметила важность качественных критериев и участия международного жюри, которое становится путеводной звездой для одарённых молодых людей: «Это результат совместной работы. Уверена, что вместе мы сформируем и повестку следующего этапа развития», - сказала она, поблагодарив всех партнёров.
С речами также выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Бельгия в Армении Эрик де Мюйнк, советник по вопросам культуры и сотрудничества Посольства Франции в Армении, директор Ксавье Ришар, основатель и директор международного фестиваля анимационных фильмов и графического искусства «ReA» Вреж Касуни, а также партнёры.
В рамках открытия ReA Comics состоялась презентация армянского перевода графического романа Жана-Давида Морвана и Товмаса Черкезяна «Мисак, Мелине и группа Манушяна».