Հոկտեմբերի 20-ին Երևանում մեկնարկած «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան․ գիտելիքի միջազգային ֆորումի» շրջանակում կայացել են մի շարք պանելային քննարկումներ՝ ոլորտի հայաստանյան և միջազգային ներկայացուցիչների ներգրավմամբ:
Քննարկումները վերաբերել են կրթության, գիտության և նորարարության առանցքային դերին, կենսունակ և ինտեգրված նորարարական էկոհամակարգի զարգացման հնարավորություններին։
Պանելային առաջին քննարկմանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեսյանը, Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն, Ծոցի համագործակցության խորհրդի կրթության արաբական բյուրոյի գլխավոր տնօրեն Մոհամմեդ բին Սաուդ բին Աբդուլազիզ Ալ-Մոքբելը, Սերբիայի Հանրապետության միջազգային համագործակցության և եվրոպական ինտեգրման հարցերով նախարարի օգնական Յանկո Սամարջիչը և Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Գուլզատ Կոբենովան ներկայացրել են կրթության և գիտության ոլորտում ընթացող բարեփոխումների առանձնահատկությունները:
Հետևողական մոտեցումը բարեփոխումների հաջող իրականացման գրավականն է
«Կրթությունը, գիտությունը և նորարարությունը՝ երկրի զարգացման շարժիչ ուժ» խորագրով պանելային երկրորդ քննարկմանը մասնակցել են ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, «Higher Futures» ընկերության գործադիր տնօրեն, Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) պատվավոր անդամ պրոֆեսոր Սըր Քրիս Հասբենդսը, Գիտահետազոտական գիտության ինստիտուտի (Research on Research Institute, RoRI) գործադիր տնօրեն Ջեյմս Ուիլսդոնը։
Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը նշել է, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր մշտապես խոսվել է կրթության ու գիտության՝ պետական առաջնահերթություն լինելու մասին, իսկ վերջին հինգ տարիներին նշված ոլորտներում արձանագրվել են բեկումնային փոփոխություններ։
Որակի և մրցունակության բարձրացման հրամայական
«2020 թվականից գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը գրեթե եռապատկվեց, իսկ 2023 թվականից մեկնարկեցին Կառավարության լայնածավալ բարեփոխումները բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում․ դրանք չեն սահմանափակվում բյուջեից հատկացումների աճով, այլև շեշտադրում են հետազոտությունների որակի և մրցունակության բարձրացման հրամայականը, ինչը հնարավոր չի լինի առանց նախկինում առանձին գործող բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգերի ներդաշնակեցման»,- նշել է նա՝ շեշտելով ակադեմիական և գիտական համակարգերի մեկտեղման անհրաժեշտությունը:
Հայոցյանի խոսքով՝ ներկայում բուհերի և գիտական կազմակերպությունների քանակը խիստ անհամաչափ է հանրապետության ակադեմիական և գիտական համայնքների ծավալին․ կան գիտակրթական կառույցներ, որ ունեն 100-ից քիչ ուսանող կամ գիտաշխատող, ինչպես նաև ոչ այնքան մրցունակ գիտակրթական ենթակառուցվածքներ։ Խնդրին փորձ է կատարվել լուծում տալ Կառավարության կողմից ժամանակակից սարքերի և սարքավորումների ձեռքբերման խոշոր ծրագրերի միջոցով, սակայն կազմակերպությունների միջև առկա վարչական և ֆիզիկական հեռավորությունը խոչընդոտում է այդ նորագույն գիտական ենթակառուցվածքների՝ առավել արդյունավետ օգտագործմանը և վերջիններիս հասանելիությանը գիտնականների ավելի լայն շրջանակին և ուսանողներին իրենց կրթական գործընթացի շրջանակում։
Ակադեմիական քաղաքում գիտությունը, կրթությունը և նորարարությունը կգործեն մեկ հարկի տակ
ԲԳԿ նախագահի հավաստմամբ՝ հենց այս խնդիրների կարգավորմանը կծառայի ակադեմիական քաղաքը՝ որպես կայուն համակարգ, որտեղ գիտությունը, կրթությունը և նորարարությունը գործում են մեկ ընդհանուր հարկի տակ։ Այս դրույթները մշակվել և ամրագրվել են նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքում, որը, իր հերթին, կայուն իրավական շրջանակ է ենթադրում ոլորտում իրականացվող լայնածավալ փոփոխությունների համար։
Նոր օրենքի կարգավորումները թույլ կտան բուհերի դասախոսներին առավել սահուն ինտեգրել հետազոտական համակարգին, կսահմանվեն չափանիշներ ակադեմիական անձնակազմի համար՝ նրանց համար նախատեսելով ճկուն աշխատանքային գրաֆիկ, որում կհամատեղվեն դասավանդումն ու հետազոտությունները։
Միաժամանակ՝ նոր օրենքով ներդրվում են բուհերի ֆինանսավորման նոր գործիքներ՝ հիմնվելով կատարողական արդյունքների վրա, ինչպես նաև դրամաշնորհային ծրագրերի տեսքով։
Պատրաստի լուծումները չեն կարող աշխատել համատեքստից դուրս
UCL-ի պատվավոր անդամ Սըր Քրիս Հասբենդսը կարևորել է համատեքստային մոտեցումը․ «Չկա պարզ պատասխան՝ ինչն է աշխատում և ինչու։ Յուրաքանչյուր երկրի համատեքստն ու քաղաքական միջավայրը տարբեր են, որով պայմանավորված՝ պատրաստի լուծումները չեն կարող աշխատել համատեքստից դուրս։ Հաջողության համար պետք է ձևավորել ոլորտային քաղաքականության կայուն շրջանակ և ժամանակ տալ համակարգին արձագանքելու փոփոխություններին»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ կայունությունն ու համբերությունը ցանկացած բարեփոխման հաջողության նախապայմանն են։
Գիտական սփյուռքը կարող է դառնալ կարևոր կամրջող գործոն
RoRI-ի գործադիր տնօրեն Ջեյմս Ուիլսդոնը խոսել է գիտության և կրթության ոլորտում տարբեր երկրների փորձի առանձնահատկությունների մասին՝ անդրադառնալով նաև սփյուռքի ներուժի կիրառնանը. «Սփյուռքը կարող է ստեղծել գիտական կապեր, կիսվել հաջողված փորձով և աջակցել նորարարական էկոհամակարգի ձևավորմանը։ Նման օրինակներ արդեն տեսնում ենք նաև այլ երկրներում, ինչպիսիք են Հնդկաստանի գիտական սփյուռքի նախաձեռնությունները»։
Ուսանողները՝ փոփոխությունների գործակալներ
Պանելային երրորդ քննարկմանը մասնակցել են Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի (TUM) զարգացման կառավարման ղեկավար դոկտոր Ջորջետա Աուկտորը, FAST հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սյուզաննա Շամախյանը, Siemens RIE կազմակերպության նախկին ղեկավար դոկտոր Նատաշա Էկերտը, Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի (TUM) կառավարման դպրոցի գործադիր տնօրեն, դոկտոր Բարբարա Տաշը։
Պանելային քննարկման հիմքում ընկած էր այն գաղափարը, որ համալսարանները կարող են դառնալ կենսունակ նորարարական էկոհամակարգերի շարժիչ ուժ՝ շնորհիվ ոչ միայն բուհ-արդյունաբերություն կապի խորացման, այլև ուսանողների ձեռնարկատիրական ռեսուրսներով և մենթորությամբ։
Բանախոսները կարևորել են նաև պետական մարմինների և մասնավորի համագործակցությունը՝ նորարարական արշավների և մարտահրավերների լուծմանն ուղղված նախաձեռնությունների միջոցով։
Siemens RIE կազմակերպության նախկին ղեկավար դոկտոր Նատաշա Էկերտը, կիսվելով ուսանողների հետ բազմամյա աշխատանքի փորձով, նկատել է, որ պարզապես խորը տեխնիկական գիտելիքը բավարար չէ նորարարության համար․ անհրաժեշտ է լավ տիրապետել արդյունաբերության տվյալ ոլորտի համատեքստին և զարգացնել խնդիրների լուծման հմտությունը։
«Տեխնոլոգիական տրանսֆերը ծնվում է այն ժամանակ, երբ փոխակերպում ես գիտահետազոտական արդյունքները բիզնես պրոդուկտի, որը այդքան էլ հեշտ գործընթաց չէ»,- նշել է Էկերտը։
Միջգիտակարգային փոխգործակցության միջավայր (Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի օրինակ)
Խոսելով նորարարությունների խթանման՝ Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի (TUM) փորձից՝ TUM կառավարման դպրոցի գործադիր տնօրեն, դոկտոր Բարբարա Տաշը նշել է, որ նորարարությունը ծաղկում է այնտեղ, որտեղ համալսարանները ստեղծում են ֆիզիկական և բովանդային միջավայրեր, որոնցում հանդիպում են ուսանողները, գիտնականներն ու համալսարանի դասախոսները։ Տաշի համոզմամբ՝ բուհն այն տարածքն է, որտեղ բոլորն ունեն գերազանց գաղափարներ, և բուհի առաքելությունն է՝ ստեղծել միջավայր, որպեսզի այդ գաղափարները զարգանան, այդ թվում՝ պրոտոտիպավորման ենթակառուցվածքների, աքսելերացիոն ծրագրերի և արդյունաբերական ցանցերին հասանելիության միջոցով։
«Նման նորարարական հանգույցները նպաստում են գաղափարների փորձարկմանը»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի նորարարական հանգույցի հենքի վրա հիմնադրված կազմակերպություններից 30-ը դարձել են յունիքորն, ինչը, սակայն, երկարատև աշխատանքի արդյունք է։
Նորարարությունը պահանջում է համակարգային մոտեցում
Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի (TUM) զարգացման կառավարման ղեկավար դոկտոր Ջորջետա Աուկտորի կարծիքով՝ նորարարական մշակույթը պետք է ձևավորվի ինստիտուցիոնալ մակարդակով՝ ներառվելով բուհի առաքելության, տեսլականի և ռազմավարական պլանի մեջ։
Գործընթացը պահանջում է հստակ ձեռնարկատիրական քաղաքականություն՝ ճկուն կառավարմամբ, շահերի բախումը բացառող կանոններով, դասախոսների և հետազոտողների խրախուսման մեխանիզմներով, միջգիտակարգային հետազոտություններին տրվող մեկնարկային դրամաշնորհներով (seed funds) և ֆակուլտետների լայն շրջանակում ձեռնարկատիրության հիմունքների ուսուցմամբ։
«Նորարարական գործունեության, ստարտափների և «spin-off»-ների որոշակի ծավալի ձևավորվելուն պես կարևոր է նաև տեխնոլոգիական տրանսֆերի գրասենյակի առկայությունը։ Սա թույլ է տալիս, որ պետական կամ մասնավոր հատվածներից գործընկերները հստակ իմանան՝ ում հետ են շփվում և կարողանան համակարգված ու հետևողական պատասխաններ ստանալ, որը կհեշտացնի համագործակցության խորացումը տվյալ հաստատության հետ»,-նշել է նա։
Պանելային քննարկումներին հաջորդել են անհատական ներակայացումները ակադեմիական քաղաքի միջազգային գործընկերների կողմից:
Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի հայեցակարգի մշակման պատասխանատու Ջիէմփի Արքիթեքթս (gmp Arcitects) կազմակերպության փոխտնօրեն Տոբիաս Քեյլը խոսել է կրթության և գիտության առաջընթացի համար ինտեգրված կենսունակ էկոհամակարգի ձևավորման առանձնահատկությունների մասին:
Ակադեմիական քաղաքի քաղաքաշինական զարգացման ռազմավարական շրջանակի պատասխանատու Րաբե Սթրաթիջիք Ուրբան Փլենինգ (RSUP) կազմակերպության հիմնադիր Յոհան Րաբեն ներկայացրել է ակադեմիական քաղաքի քաղաքաշինական ռազմավարությունն ու տնտեսական ներուժը։

20 октября в Ереване стартовал форум «Академический город Армения: Международный форум знаний», в рамках которого состоялся ряд панельных обсуждений с участием представителей армянской и международной профессиональной среды.
Обсуждения касались ключевой роли образования, науки и инноваций, а также возможностей развития жизнеспособной и интегрированной инновационной экосистемы.
В первой панельной дискуссии министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андресян, министр образования, науки и молодежи Грузии Гиви Миканадзе, генеральный директор Арабского бюро образования Совета сотрудничества стран Персидского залива Мохаммед бин Сауд бин Абдулазиз Аль-Мукбель, помощник министра по вопросам международного сотрудничества и европейской интеграции Республики Сербия Янко Самарджич и заместитель министра науки и высшего образования Республики Казахстан Гульзат Кобенова представили особенности текущих реформ в сфере образования и науки.
Последовательный подход — залог успешной реализации реформ
Во второй панельной дискуссии под заголовком «Образование, наука и инновации — движущая сила развития страны» приняли участие председатель Комитета по высшему образованию и науке МОНКС Армении Саркис Айоцян, исполнительный директор компании «Higher Futures», почётный член Университетского колледжа Лондона (UCL) профессор сэр Крис Хасбендс, а также исполнительный директор Института исследований в области науки (Research on Research Institute, RoRI) Джеймс Уилсдон.
Саркис Айоцян отметил, что с момента обретения независимости Армении постоянно говорилось о приоритетности образования и науки, а за последние пять лет в этих сферах произошли прорывные изменения.
Императив повышения качества и конкурентоспособности
«С 2020 года финансирование научной сферы практически утроилось, а с 2023 года начались масштабные реформы Правительства в области высшего образования и науки. Эти реформы не ограничиваются увеличением бюджетных ассигнований, а акцентируют внимание на императиве повышения качества и конкурентоспособности исследований, что невозможно без гармонизации ранее отдельно функционирующих систем высшего образования и науки», - отметил он, подчеркнув необходимость объединения академической и научной систем.
По словам Айоцяна, в настоящее время количество вузов и научных организаций крайне несоразмерно объёму академического и научного сообщества республики: существуют научно-образовательные структуры, в которых менее 100 студентов или научных сотрудников, а также не столь конкурентоспособная научно-образовательная инфраструктура. Проблему попытались решить с помощью масштабных программ Правительства по приобретению современных приборов и оборудования, однако административная и физическая удалённость между организациями препятствует более эффективному использованию этих новейших научных инфраструктур и их доступности для более широкого круга учёных и студентов в рамках их образовательного процесса.
В Академическом городе наука, образование и инновации будут действовать под одной крышей
По заверению председателя Комитета по высшему образованию и науке, именно решению этих проблем будет служить Академический город — как устойчивая система, в которой наука, образование и инновации действуют под одной общей крышей. Эти положения были разработаны и закреплены также в новом законе «О высшем образовании и науке», который, в свою очередь, предполагает устойчивую правовую основу для масштабных изменений в данной сфере.
Регулирования нового закона позволят преподавателям вузов более плавно интегрироваться в исследовательскую систему, будут установлены критерии для академического персонала, предусматривающие для них гибкий рабочий график, сочетающий преподавание и исследования.
Одновременно с этим новым законом внедряются новые инструменты финансирования вузов — на основе показателей эффективности, а также в виде грантовых программ.
Готовые решения не работают вне контекста
Почётный член UCL сэр Крис Хасбендс подчеркнул важность контекстного подхода: «Нет простого ответа на вопрос, что работает и почему. Контекст и политическая среда каждой страны различны, и готовые решения не могут работать вне контекста. Для успеха необходимо сформировать устойчивую рамку отраслевой политики и дать системе время на адаптацию к изменениям», - отметил он, добавив, что устойчивость и терпение являются предпосылками успеха любых реформ.
Научная диаспора может стать важным связующим фактором
Исполнительный директор RoRI Джеймс Уилсдон рассказал об особенностях опыта разных стран в области науки и образования, затронув также вопрос использования потенциала диаспоры: «Диаспора может создавать научные связи, делиться успешным опытом и содействовать формированию инновационной экосистемы. Подобные примеры мы уже наблюдаем в других странах, таких как инициативы научной диаспоры Индии».
Студенты — агенты перемен
В третьей панельной дискуссии приняли участие руководитель по управлению развитием Технического университета Мюнхена (TUM) доктор Джорджета Ауктор, исполнительный директор фонда FAST Сюзанна Шамахян, бывший руководитель Siemens RIE доктор Наташа Экерт, исполнительный директор Школы управления TUM доктор Барбара Таш.
В основе дискуссии лежала идея о том, что университеты могут стать движущей силой жизнеспособных инновационных экосистем — благодаря не только углублению связей между вузами и промышленностью, но и предпринимательским ресурсам и менторству студентов.
Спикеры также подчеркнули важность сотрудничества государственных органов и частного сектора через инициативы, направленные на решение инновационных задач и вызовов.
Доктор Наташа Экерт, поделившись многолетним опытом работы со студентами, отметила, что глубоких технических знаний недостаточно для инноваций: необходимо хорошо ориентироваться в контексте отрасли и развивать навыки решения проблем.
«Технологический трансфер рождается тогда, когда ты превращаешь результаты научных исследований в бизнес-продукт — а это далеко не простой процесс», - отметила Экерт.
Среда междисциплинарного взаимодействия (пример TUM)
Говоря о стимулировании инноваций на примере TUM, исполнительный директор Школы управления TUM доктор Барбара Таш отметила, что инновации процветают там, где университеты создают физическую и содержательную среду, в которой встречаются студенты, учёные и преподаватели. По её убеждению, университет — это пространство, где у всех есть отличные идеи, и его миссия — создать условия для их развития, в том числе через инфраструктуру прототипирования, акселерационные программы и доступ к промышленным сетям.
«Такие инновационные хабы способствуют тестированию идей», - отметила она, добавив, что из организаций, основанных на базе инновационного хаба TUM, 30 стали «единорогами», что является результатом длительной работы.
Инновации требуют системного подхода
По мнению доктора Джорджеты Ауктор, инновационная культура должна формироваться на институциональном уровне — быть частью миссии, видения и стратегического плана университета.
Процесс требует чёткой предпринимательской политики: гибкого управления, правил, исключающих конфликты интересов, механизмов поощрения преподавателей и исследователей, стартовых грантов для междисциплинарных исследований (seed funds) и преподавания основ предпринимательства в широком круге факультетов.
«После формирования определённого объёма инновационной деятельности, стартапов и spin-off’ов важно также наличие офиса технологического трансфера. Это позволяет партнёрам из государственного или частного сектора точно знать, с кем они взаимодействуют, и получать системные и последовательные ответы, что облегчает углубление сотрудничества с данным учреждением», - отметила она.
После панельных дискуссий состоялись индивидуальные презентации от международных партнёров Академического города.
Заместитель директора компании gmp Architects, ответственной за разработку концепции генерального плана Академического города, Тобиас Кейль рассказал об особенностях формирования интегрированной жизнеспособной экосистемы для прогресса в образовании и науке.
Основатель компании Rabe Strategic Urban Planning (RSUP), ответственной за стратегическую рамку градостроительного развития Академического города, Йохан Рабе представил градостроительную стратегию и экономический потенциал Академического города.