Սիրելի՛ ուսուցիչներ,
այսօր նշվում է Ուսուցչի միջազգային օրը, որը սկիզբ է դրվել 1994 թվականից՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ։ Կարևոր է, սակայն, վերհիշել՝ ինչու է Ուսուցչի միջազգային օրը նշվում հենց հոկտեմբերի 5֊ին։ Դրա հիմքում այն հանգամանքն է, որ 1966 թվականին այդ օրը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից ընդունվել է ուսուցչի կարգավիճակն ու աշխատանքը կարգավորող առաջին միջազգային փաստաթուղթը:
Եվ այսօր՝ այդ իրադարձությունից գրեթե 60 տարի անց, մենք ուսուցչի կարգավիճակն ու դերը վերասահմանելու կարիք ունենք, որովհետև տեխնոլոգիական զարգացումը, կրթական համակարգի առաջ կանգնած խնդիրները պահանջում են մի կողմից վերաիմաստավորել ուսուցչի դերը, մյուս կողմից՝ նրան ընձեռել նոր կարգավիճակ, որն այդ նոր պայմաններում կշարունակի ուսուցչի մասնագիտությունը պահել գրավիչ և մրցունակ երիտասարդների համար, կխրախուսի այսօր համակարգում աշխատող ուսուցիչներին՝ մնալ և շարունակել իրենց գործունեությունը։
Սա մեկ օրվա կամ մեկ ծրագրի գործ չէ։ Այս հարցերը հասցեագրելու համար անհրաժեշտ է համալիր քաղաքականություն, ուստի մենք նախաձեռնում ենք ուսուցչի կարգավիճակի մասին նոր օրենքի քննարկումներ, որը պետք է լինի ուսուցչի դերը մեր հասարակության և պետության ներսում ընդգծող և ուսուցչի համալիր պաշտպանվածությունը, երաշխիքներն ու հարցերը հասցեագրող փաստաթուղթ։
Պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ մեր կառավարությունն արդեն իսկ էական քայլեր է նախաձեռնել ուսուցչի մասնագիտական զարգացման, վարձատրության համակարգի և աշխատանքային պայմանների բարելավման նպատակով։ 2018 թվականին ուսուցչի վարձատրության ֆոնդին ուղղվում էր շուրջ 55 միլիարդ դրամ։ Այս տարիների ընթացքում վարձատրության ֆոնդն ավելացել է ավելի քան 37 միլիարդ դրամով՝ 67%-ով: Վերանայվել է ուսուցչի աշխատաժամանակը՝ շաբաթական 22 դասաժամից դառնալով 18`տարրական դասարանների համար և 20՝ հիմնական և ավագ դասարանների համար, ներդրվել են ուսուցչի հավելյալ վարձատրության մի շարք մեխանիզմներ՝ գյուղական փոքր դպրոցների, բնագիտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուսուցիչների համար։
Բոլոր ուսուցիչների համար վարձատրության էական բարձրացման մեխանիզմ է դարձել կամավոր ատեստավորումը, որին այս տարի մասնակցության հայտ է ներկայացրել ավելի քան 8400 հոգի։ Եթե հաշվի առնենք, որ մինչ այս էլ ատեստավորման արդյունքում վարձատրության բարձրացում գրանցել է արդեն իսկ 6300-ից ավելի ուսուցիչ, ապա կարող ենք հստակ արձանագրել, որ ուսուցչական համայնքի շուրջ կեսը կամ արդեն կամավոր ատեստավորման համակարգի շահառու է, կամ դիմել է, որ դառնա շահառու։ Սա մեծ ճանապարհ է, սիրելի՛ ուսուցիչներ, որը մենք անցել ենք միասին, անցել ենք թերահավատության, ապատեղեկատվության, կասկածների ուղեկցությամբ։ Անցել ենք, որովհետև միասին ենք։

Today marks World Teachers’ Day, which was initiated in 1994 by UNESCO. It is essential, however, to remember why World Teachers’ Day is celebrated on October 5th. This is based on the fact that on that day in 1966, UNESCO and the International Labour Organization adopted in Paris the first international document regulating the status and work of teachers.
And today, almost 60 years after that event, it is imperative to redefine the status and role of the teacher, because technological advancements and challenges facing the educational system necessitate, on the one hand, a reconsideration of the role of the teacher, and on the other hand, granting her a new status, which will maintain the appeal and competitiveness of the teaching profession for the youth, while also motivating current educators to remain in the field and persist in their activities.
This isn’t a one-day task or project. A comprehensive policy is required to address these issues; therefore, we are initiating discussions on a new law regarding the status of teachers, which should become a document that highlights their role within our society and the state, while addressing comprehensive protection, guarantees, and the issues of teachers.
I am pleased to state that our Government has already implemented substantial measures to enhance teachers' professional development, remuneration system, and working conditions. In 2018, around 55 billion AMD were allocated to the teachers’ salary fund. Over the years, this amount has increased by more than 37 billion drams, representing a 67% growth. Teachers' working hours have been revised, reducing weekly class hours from 22 to 18 for elementary grades and from 22 to 20 for middle and high school grades. Additionally, several new remuneration mechanisms have been introduced for teachers in small rural schools, as well as those specializing in natural sciences and information technology.
Voluntary certification has become a mechanism to substantially enhance remuneration for all educators, with over 8,400 individuals applying for participation this year. Considering the fact that over 6,300 teachers have already registered a salary increase as a result of certification, we can clearly state that about half of the teaching community is either already a beneficiary of the voluntary certification system or has applied to become one. Dear teachers, this has been a long journey we have taken together — one accompanied by scepticism, disinformation, and doubt. We have made it because we are together.