Ուսուցչի միջազգային օրվա նախօրեին Երևանի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել «Անվտանգ և ապահով կրթական միջավայր» ուսուցչական համաժողովը:
Բացմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ԿԶՆԱԿ հիմնադրամի տնօրեն Ժաննա Հարությունյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության միջազգային համագործակցության պատասխանատու Դավիթ Ավագյանը։
Համաժողովի նպատակն է տարածել հանրակրթության պետական չափորոշչի ներդրման առաջավոր փորձը, միավորել ուսուցչական աշխատանքի մտավոր ներուժը հանրակրթության պետական չափորոշչի ներդրման աշխատանքներում, խթանել ուսուցիչների մասնագիտական զարգացումը:
Համաժողովն իրականացվում է ՀՀ կրթական համակարգի մրցունակության բարձրացմանն ուղղված ԵՄ բյուջետային աջակցության «Հայաստանում ԵՄ աջակցությունը կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ուսուցիչների համաժողովին ներկա լինելու և ըստ այդմ՝ այսօրինակ միջոցառումները կարևորելու, իրենց փորձը ներկայացնելու, միասնաբար կրթական համակարգի առաջ ծառացած բարդ խնդիրների լուծումները գտնելու պատրաստակամության համար:
«Անվտանգ և ապահով կրթական միջավայրի ապահովումը մեր ամենօրյա աշխատանքի ամենակարևոր բաղադրիչը պետք է լինի։ Եթե կրթական միջավայրում աշակերտն ու ուսուցիչն իրենց ապահով և անվտանգ չեն զգում, չի կարող կրթական արդյունքը հաջողված լինել»,- ասել է նախարարը:
Ուսուցչի միջազգային օրը նշվում է 1994 թվականից՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ: Հիմքում 1966 թվականի հոկտեմբերի 5֊ն է. այդ օրը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից ընդունվել է ուսուցչի կարգավիճակն ու աշխատանքը կարգավորող առաջին միջազգային փաստաթուղթը: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է. «Մենք նախատեսում ենք աշխատանքներ «Ուսուցչի կարգավիճակի մասին» օրենքի շուրջ: Փաստաթուղթը պետք է սահմանի այն բոլոր սոցիալական երաշխիքները, որոնք պետք է պաշտպանեն ուսուցչին և խթան հանդիսանան համակարգ մուտք գործող նոր ուսուցիչների համար: Հուսով եմ՝ մենք նաև միասին առիթ կունենանք «Ուսուցչի կարգավիճակի մասին» օրենքի շուրջ մտքեր և գաղափարներ փոխանակելու և այն միասին շատ մանրամասն քննարկելու»։
Ընդգծելով ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունը՝ ուղղված ուսուցիչների համալիր քաղաքականությանը, նախարարը նշել է, որ 2018 թվականին ուսուցչի վարձատրության ֆոնդին ուղղվում էր շուրջ 55 միլիարդ դրամ։ Այս տարիների ընթացքում վարձատրության ֆոնդն ավելացել է ավելի քան 37 միլիարդ դրամով՝ 67%-ով՝ տարբեր գործիքակազմերի ներդրմամբ: Ըստ նախարարի՝ կամավոր ատեստավորման այս տարվա դիմումները գերազանցում են 8400-ը։ «Եթե հաշվի առնենք, որ այս տարիների ընթացքում համակարգի շահառու են դարձել և հավելավճարի ու դրույքաչափի բարձրացում ունեն ավելի քան 6300 ուսուցիչներ, առանց չափազանցության կարող ենք ասել, որ մեր ուսուցիչների շուրջ կեսը արդեն կամ համակարգի շահառու է կամ դիմել է, որպեսզի դառնա շահառու»,- ընդգծել է նա։ Որպես Կառավարության նախաձեռնության և ուսուցիչների ակտիվության համատեղ արդյունք՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև տարակարգի դիմող ուսուցիչների ցուցանիշները: Նա ընդգծել է, որ աշխատանքները շարունակական են լինելու, և յուրաքանչյուր դիտարկում քննարկելի է՝ ի նպաստ համակարգի լավարկման և մանկավարժի մասնագիտական զարգացման:
Առանձնակի կարևորելով երեխաների՝ անվտանգ և ապահով կրթական միջավայրում ուսումնառության հանգամանքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը հատկապես ընդգծել է խնդիրների մասին դպրոցներից դուրս մշտապես բարձրաձայնելու և միասին լուծումներ գտնելու առաջնահերթությունը:
«Անվտանգ ու ապահով իրավիճակների մասին խոսելն ու դրանց կանխարգելման մասին համատեղ մտածելն է, որ մեզ պետք է զորեղացնի: Ճիշտ արձագանքելու և խնդիրները կարգավորելու համար պետք է իրազեկ լինել իրավիճակի մասին: Եվ հենց այդ պատճառով չկա թեմա, որի մասին չպետք է խոսենք»,- ասել է նախարարը՝ կոչ անելով համաժողովի ընթացքում իրականացնել անկաշկանդ քննարկում, կիսվել սեփական փորձով և փնտրել համատեղ լուծումներ: Եզրափակելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է մանկավարժներին Ուսուցչի միջազգային օրվա առիթով՝ շնորհակալություն հայտնելով կատարած աշխատանքի համար և մաղթելով բազմաթիվ հաջողություններ ուսումնական տարում:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով, որ ապահով և անվտանգ կրթությունն ունի կենսական նշանակություն, քանի որ այն վերաբերում է ոչ միայն դպրոցներին ու բուհերին, այլև մեր հասարակության ապագային: Նա նշել է, որ ԵՊՀ-ն՝ որպես կրթական առաջատար միջավայր, պատրաստ է իր կրթական ու հետազոտական ներուժը ներդնել այս կարևոր ուղղությամբ:
Ներկաներին ողջունել են նաև ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության միջազգային համագործակցության պատասխանատու Դավիթ Ավագյանը։
Ուսուցչի միջազգային օրվան ընդառաջ՝ ԿԳՄՍՆ մեդալով ու պատվոգրերով են պարգևատրվել ոլորտի մի շարք երախտավորներ, ինչպես նաև շնորհակալագրերով խրախուսվել են «Տարվա լավագույնները» մրցույթում հաղթող ճանաչված մանկավարժները:
Համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել պլենար նիստ՝ «Անվտանգ կրթական միջավայրի ապահովումը կրթական բարեփոխումների համատեքստում» թեմայով, որը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը: Տեղի է ունեցել նաև պանելային քննարկում «Ինչպես կառուցել վստահության, ներառականության և անվտանգության մշակույթ դպրոցում» թեմայով: Հաջորդիվ՝ մանկավարժները մասնակցել են 6 տարբեր թեմաներով աշխատարանների, որոնք վերաբերել են կրթական միջավայրում հոգեբանական անվտանգությանը, սովորողակենտրոն մեթոդներին, թվային անվտանգությանը, հավասար հնարավորություններին և այլն:

Накануне Международного дня учителя в Ереванском государственном университете состоялась учительская конференция на тему «Безопасная и защищённая образовательная среда».
В церемонии открытия приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, заместитель министра Араксия Сваджян, директор фонда НЦРОИИ Жанна Арутюнян, ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян, представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд и представитель по международному сотрудничеству делегации ЕС в Армении Давид Авагян.
Цель конференции — распространение передового опыта внедрения государственного стандарта общего образования, объединение интеллектуального потенциала учителей в процессе внедрения стандарта, а также содействие профессиональному развитию педагогов.
Мероприятие проводится в рамках соглашения о финансировании «Поддержка ЕС образованию в Армении» — программы бюджетной помощи, направленной на повышение конкурентоспособности образовательной системы страны.
Министр Жанна Андреасян поблагодарила участников конференции за присутствие, за то, что они придают значение таким мероприятиям, делятся своим опытом и готовы совместно искать решения сложных задач, стоящих перед системой образования.
«Обеспечение безопасной и защищённой образовательной среды должно стать важнейшим компонентом нашей ежедневной работы. Если ученик и учитель не чувствуют себя в безопасности, невозможно достичь качественного образовательного результата», - отметила министр.
Международный день учителя отмечается с 1994 года по инициативе ЮНЕСКО. Его основой стало 5 октября 1966 года — день, когда в Париже ЮНЕСКО и Международной организацией труда приняли первый международный документ, регулирующий статус и деятельность учителя. В этом контексте Жанна Андреасян заявила: «Мы планируем работу над законом «О статусе учителя». Документ должен определить все социальные гарантии, которые будут защищать учителя и стимулировать приход новых педагогов в систему. Надеюсь, мы также вместе обсудим идеи и предложения по этому закону».
Подчеркнув приоритет правительства в отношении комплексной политики по поддержке учителей, министр отметила, что в 2018 году фонд оплаты труда учителей составлял около 55 миллиардов драмов. За эти годы он увеличился более чем на 37 миллиардов — на 67%, благодаря внедрению различных механизмов. По словам министра, в этом году на добровольную аттестацию подано более 8400 заявок.
«Если учесть, что за эти годы более 6300 учителей уже стали участниками системы и получили надбавки и повышение ставок, можно с уверенностью сказать, что около половины наших педагогов либо уже являются её участниками, либо подали заявки», - подчеркнула она.
Как результат инициативы правительства и активности учителей, Жанна Андреасян также отметила показатели подачи заявок на квалификационные категории. Она заверила, что работа будет продолжена, и каждое предложение будет рассмотрено в интересах совершенствования системы и профессионального роста педагогов.
Особое внимание, уделяя обучению детей в безопасной и защищённой образовательной среде, Жанна Андреасян подчеркнула приоритет постоянного освещения проблем, возникающих за пределами школ, и совместного поиска решений.
«Обсуждение вопросов безопасности и совместное размышление о мерах профилактики — это то, что должно нас укреплять. Чтобы правильно реагировать и решать проблемы, необходимо быть осведомлёнными о ситуации. Именно поэтому нет темы, о которой не следует говорить», - отметила министр, призвав участников конференции к свободному обсуждению, обмену опытом и совместному поиску решений. В завершение своего выступления Жанна Андреасян поздравила педагогов с Международным днём учителя, поблагодарила за проделанную работу и пожелала успехов в новом учебном году.
Ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян также выступил с приветственным словом, подчеркнув жизненную важность безопасного образования, которое касается не только школ и вузов, но и будущего всего общества. Он отметил, что ЕГУ, как ведущая образовательная среда, готов внести свой образовательный и исследовательский потенциал в это важное направление.
С приветствиями выступили также представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд и представитель по международному сотрудничеству делегации ЕС в Армении Давид Авагян.
В преддверии Международного дня учителя ряд заслуженных представителей сферы образования были награждены медалями и почётными грамотами Министерства образования, науки, культуры и спорта, а победители конкурса «Лучшие педагоги года» — благодарственными письмами.
В рамках конференции состоялось пленарное заседание на тему «Обеспечение безопасной образовательной среды в контексте образовательных реформ», представленное заместителем министра Араксией Сваджян. Также прошла панельная дискуссия на тему «Как сформировать культуру доверия, инклюзивности и безопасности в школе». Далее педагоги приняли участие в шести тематических мастер-классах, посвящённых психологической безопасности в образовательной среде, методам, ориентированным на учащихся, цифровой безопасности, равным возможностям и другим вопросам.