Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի շրջանակում Երևանում բացառիկ համերգով հանդես է եկել աշխարհահռչակ Մարինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ լեգենդար դիրիժոր Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ:
Համերգին հնչել են Հարությունյանի «Տոնական նախերգանքը», Շոստակովիչի Ջութակի կոնցերտ թիվ 1-ը՝ վիրտուոզ ջութակահար Պավել Միլյուկովի կատարմամբ և Մալերի Սիմֆոնիա թիվ 4-ը՝ սոպրանո Աննա Դենիսովայի մասնակցությամբ:
Հոկտեմբերի 2-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 37 տարի անց կրկին հանդես կգա գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վարելի Գերգիևի ղեկավարությամբ: Կհնչեն Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադե» սիմֆոնիկ սյուիտը, Մուսորգսկու «Պատկերներ ցուցահանդեսից» և Ռավելի «Բոլերոն» ստեղծագործությունները:
Վալերի Գերգիևը մեր օրերի ամենահայտնի դիրիժորներից է և անքակտելի կապերով կապված է Հայաստանի հետ: Ի թիվս աշխարհի տարբեր երկրներից ստացված բազում պարգևների ու ամենաբարձր կոչումների՝ Վալերի Գերգիևը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով՝ հայ-ռուսական մշակութային կապերի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար (2009 թ.): Վալերի Գերգիևի կարիերայում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը եղել է առաջին երաժշտախումբը, որի գլխավոր դիրիժոր ու գեղարվեստական ղեկավար է նշանակվել մաեստրոն՝ այն ղեկավարելով 1981-1985 թթ.: Նվագախմբի պատմության մեջ նա դեռևս միակ ոչ հայազգի ղեկավարն է: Այն տարիներին երիտասարդ դիրիժորը Բեռլինում Հերբերտ ֆոն Կարայանի անվան մրցույթում և Մոսկվայի դիրիժորների համամիութենական մրցույթում հաղթանակ տանելուց հետո հրավիրվել է ղեկավարելու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որին մեծապես նպաստել է ՀՀ կոմպոզիտորների միության այդ տարիների նախագահ Էդվարդ Միրզոյանը: 1977 թվականից նա նաև Կիրովի թատրոնի (այժմ՝ Մարինյան) գլխավոր դիրիժորի՝ Տեմիրկանովի ասիստենտն էր, իսկ 1988-ին ընտրվել է Մարինյան թատրոնի երաժշտական ղեկավար: Այժմ Վալերի Գերգիևը հանդիսանում է Մարինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր տնօրենը և Բոլշոյ թատրոնի գլխավոր տնօրենը:
Հայաստանյան տարիներին, ի թիվս եվրոպական ու ռուսական դասականների, Վալերի Գերգիևը հաճախ է ղեկավարել հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարումը՝ Խաչատրյան, Սպենդիարյան, Բաբաջանյան, Միրզոյան, Սարյան, Տերտերյան, Խաղողագործյան: Ելույթներ է ունեցել հայ ականավոր մենակատարներ Ռուբեն Ահարոնյանի, Սվետլանա Նավասարդյանի, Լուսինե Զաքարյանի և այլոց հետ: Անգամ Մարինյան թատրոնի ղեկավար լինելու ժամանակ իր համագործակցությունը շարունակվել է այնպիսի հայ արտիստների հետ, ինչպիսիք են՝ Գեղամ Գրիգորյանը, Հասմիկ Գրիգորյանը, Գևորգ Հակոբյանը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Նարեկ Հախնազարյանը և շատ ուրիշներ:

In celebration of the 100th anniversary of the Armenian National Philharmonic Orchestra, the renowned Mariinsky Theatre Symphony Orchestra, under the direction of renowned conductor Valery Gergiev, performed an exclusive concert in Yerevan.
RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan, and representatives of executive and legislative authorities attended the event.
The concert featured the “Festive Overture” by Harutyunyan, the “Violin Concerto No. 1” by Shostakovich performed by virtuoso violinist Pavel Milyukov, and the Symphony No. 4 by Mahler with the participation of soprano Anna Denisova.
After a 37-year hiatus on October 2, the Armenian National Philharmonic Orchestra will perform again at Aram Khachaturian Concert Hall under the direction of Artistic Director and Principal Conductor Valery Gergiev. The program will feature the symphonic suite “Scheherazade” by Rimsky-Korsakov, “Pictures at an Exhibition” by Mussorgsky, and “Bolero” by Ravel.
Valery Gergiev is one of the most distinguished conductors of our time and has enduring ties to Armenia. Among his many awards and honours, received from different countries around the world, Valery Gergiev was awarded the Order of Saint Mesrop Mashtots for his outstanding contribution to the advancement of Armenian-Russian cultural ties (2009). In Valery Gergiev's career, the Armenian National Philharmonic Orchestra was the first orchestra to have the maestro appointed as its principal conductor and artistic director, a position he held from 1981-1985. He is still the only non-Armenian conductor in the orchestra's history. During those years, after winning the Herbert von Karajan Competition in Berlin and the All-Union Conductors Competition in Moscow, the young conductor was invited to lead the Armenian National Philharmonic Orchestra, which was greatly facilitated by Edvard Mirzoyan, president of the Union of Composers of Armenia in those years. Starting from 1977, he also served as assistant to Temirkanov, the principal conductor of the Kirov Theatre (now the Mariinsky), and in 1988, he was appointed music director of the Mariinsky Theatre. Valery Gergiev is currently the Artistic Director and General Director of the Mariinsky Theatre and the General Director of the Bolshoi Theatre.
During his years in Armenia, along with European and Russian classics, Valery Gergiev often conducted performances of works by Armenian classical and contemporary composers, including Khachaturian, Spendiaryan, Babajanyan, Mirzoyan, Saryan, Terteryan, and Khaghoghagortsyan. He has performed with prominent Armenian soloists Ruben Aharonyan, Svetlana Navasardyan, Lusine Zakaryan and others. Even during his tenure as director of the Mariinsky Theatre, he continued collaboration with such Armenian artists as Gegham Grigoryan, Hasmik Grigoryan, Gevorg Hakobyan, Sergey Khachatryan, Narek Hakhnazaryan and many others.