Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի շրջանակում Երևանում բացառիկ համերգով հանդես է եկել աշխարհահռչակ Մարինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ լեգենդար դիրիժոր Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ:
Համերգին հնչել են Հարությունյանի «Տոնական նախերգանքը», Շոստակովիչի Ջութակի կոնցերտ թիվ 1-ը՝ վիրտուոզ ջութակահար Պավել Միլյուկովի կատարմամբ և Մալերի Սիմֆոնիա թիվ 4-ը՝ սոպրանո Աննա Դենիսովայի մասնակցությամբ:
Հոկտեմբերի 2-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 37 տարի անց կրկին հանդես կգա գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վարելի Գերգիևի ղեկավարությամբ: Կհնչեն Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադե» սիմֆոնիկ սյուիտը, Մուսորգսկու «Պատկերներ ցուցահանդեսից» և Ռավելի «Բոլերոն» ստեղծագործությունները:
Վալերի Գերգիևը մեր օրերի ամենահայտնի դիրիժորներից է և անքակտելի կապերով կապված է Հայաստանի հետ: Ի թիվս աշխարհի տարբեր երկրներից ստացված բազում պարգևների ու ամենաբարձր կոչումների՝ Վալերի Գերգիևը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով՝ հայ-ռուսական մշակութային կապերի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար (2009 թ.): Վալերի Գերգիևի կարիերայում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը եղել է առաջին երաժշտախումբը, որի գլխավոր դիրիժոր ու գեղարվեստական ղեկավար է նշանակվել մաեստրոն՝ այն ղեկավարելով 1981-1985 թթ.: Նվագախմբի պատմության մեջ նա դեռևս միակ ոչ հայազգի ղեկավարն է: Այն տարիներին երիտասարդ դիրիժորը Բեռլինում Հերբերտ ֆոն Կարայանի անվան մրցույթում և Մոսկվայի դիրիժորների համամիութենական մրցույթում հաղթանակ տանելուց հետո հրավիրվել է ղեկավարելու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որին մեծապես նպաստել է ՀՀ կոմպոզիտորների միության այդ տարիների նախագահ Էդվարդ Միրզոյանը: 1977 թվականից նա նաև Կիրովի թատրոնի (այժմ՝ Մարինյան) գլխավոր դիրիժորի՝ Տեմիրկանովի ասիստենտն էր, իսկ 1988-ին ընտրվել է Մարինյան թատրոնի երաժշտական ղեկավար: Այժմ Վալերի Գերգիևը հանդիսանում է Մարինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր տնօրենը և Բոլշոյ թատրոնի գլխավոր տնօրենը:
Հայաստանյան տարիներին, ի թիվս եվրոպական ու ռուսական դասականների, Վալերի Գերգիևը հաճախ է ղեկավարել հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարումը՝ Խաչատրյան, Սպենդիարյան, Բաբաջանյան, Միրզոյան, Սարյան, Տերտերյան, Խաղողագործյան: Ելույթներ է ունեցել հայ ականավոր մենակատարներ Ռուբեն Ահարոնյանի, Սվետլանա Նավասարդյանի, Լուսինե Զաքարյանի և այլոց հետ: Անգամ Մարինյան թատրոնի ղեկավար լինելու ժամանակ իր համագործակցությունը շարունակվել է այնպիսի հայ արտիստների հետ, ինչպիսիք են՝ Գեղամ Գրիգորյանը, Հասմիկ Գրիգորյանը, Գևորգ Հակոբյանը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Նարեկ Հախնազարյանը և շատ ուրիշներ:

В рамках празднования 100-летия Национального филармонического оркестра Армении в Ереване прошёл исключительный концерт всемирно известного симфонического оркестра Мариинского театра под управлением маэстро Валерия Гергиева.
На мероприятии присутствовали вице-премьер Армении Мгер Григорян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместитель министра Даниел Даниелян, а также представители исполнительной и законодательной власти.
В программе концерта прозвучали «Праздничная увертюра» Арутюняна, Первый концерт для скрипки Дмитрия Шостаковича в исполнении виртуозного скрипача Павла Милюкова и Четвёртая симфония Густава Малера с участием сопрано Анны Денисовой.
2 октября в концертном зале имени Арама Хачатуряна Национальный филармонический оркестр Армении вновь выступит под руководством Валерия Гергиева спустя 37 лет. В программе — симфоническая сюита «Шехеразада» Николая Римского-Корсакова, «Картинки с выставки» Модеста Мусоргского и «Болеро» Мориса Равеля.
Валерий Гергиев — один из самых известных дирижёров современности, тесно связанный с Арменией. В числе многочисленных наград и званий, полученных в разных странах мира, он был удостоен ордена Святого Месропа Маштоца за вклад в развитие армяно-российских культурных связей (2009 г.). Национальный филармонический оркестр Армении стал первым коллективом, где маэстро был назначен художественным руководителем и главным дирижёром (1981–1985 гг.). Он остаётся единственным неармянским руководителем в истории оркестра.
После побед на конкурсе имени Герберта фон Караяна в Берлине и Всесоюзном конкурсе дирижёров в Москве, молодой Гергиев был приглашён возглавить оркестр по инициативе тогдашнего председателя Союза композиторов Армении Эдварда Мирзояна. С 1977 года он был ассистентом главного дирижёра Кировского театра (ныне Мариинского), а в 1988 году стал его музыкальным руководителем. В настоящее время Валерий Гергиев занимает пост художественного руководителя и генерального директора Мариинского театра, а также генерального директора Большого театра.
Во время своей деятельности в Армении маэстро часто исполнял произведения армянских классических и современных композиторов — Хачатуряна, Спендиаряна, Бабаджаняна, Мирзояна, Саряна, Тертеряна, Хагогагортяна. Он выступал с выдающимися армянскими солистами — Рубеном Агароняном, Светланой Навасардян, Лусине Закарян и другими. Даже будучи руководителем Мариинского театра, он продолжал сотрудничество с армянскими артистами, такими как Гегам Григорян, Асмик Григорян, Геворг Акопян, Сергей Хачатрян, Нарек Ахназарян и многими другими.