Գեղարքունիքի մարզկենտրոն Գավառ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հետևել է ակադեմիկոս Ա․ Թամամշևի անվան պետական գյուղատնտեսական քոլեջի նոր մասնաշենքի, այլ ենթակառուցվածքների կառուցման և մարզադահլիճի վերակառուցման աշխատանքներին: Նախարարին ուղեկցել են Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը և Գավառ համայնքի ղեկավար Գուրգեն Մարտիրոսյանը:
Գավառի Ա․ Թամամշևի անվան պետական գյուղատնտեսական քոլեջի նոր շենքի կառուցումն իրականացվում է պետբյուջեի միջոցներով։ Շինաշխատանքները մեկնարկել են 2024 թվականից։ Ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 1 միլիարդ 320 միլիոն 448 հազար դրամ։ Ծրագրով նախատեսվում է կառուցել 1132 քառակուսի մետր մակերես ունեցող ուսանողական 1 մասնաշենք, կաթսայատուն, անասնակերի և գյուղտեխնիկայի համար շվաքարաններ, «Խելացի» անասնագոմ, մարզական խաղահրապարակ, վերակառուցել առկա մարզադահլիճը և միջանցքը։

As part of her visit to Gavar, the regional centre of Gegharkunik region, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, observed the construction of a new building, other infrastructure, and the reconstruction of the gymnasium of the State Agricultural College named after Academician A. Tamamshev. The Minister was accompanied by the Governor of Gegharkunik region, Karen Sargsyan, and the Head of Gavar Community, Gurgen Martirosyan.
The construction of the new building of Gavar A. Tamamshev State Agricultural College is funded by the state budget. Construction work started back in 2024. The contract value of the project is 1 billion 320 million 448 thousand AMD. The project envisions the construction of a 1,132-square-meter student building, a boiler house, sheds for feed and agricultural machinery, a “Smart” barn, a sports playground, as well as the renovation of the existing gym and corridor.