ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող Հենրիկ Իգիթյանի անվան Գեղագիտության ազգային կենտրոնի Մանկական արվեստի թանգարանը (հասցե՝ Սայաթ-Նովա 6) վերաբացվել է:
Բացման միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, դեսպաններ, արվեստագետներ:
Երկար դադարից հետո թանգարանը վերադարձել է իր պատմական տարածք՝ վերանորոգված, տեխնիկապես վերազինված և բովանդակության արդիականացված հնարավորություններով։
Կարևորելով Մանկական արվեստի թանգարանի վերաբացումը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ մանկական արվեստի զարգացումը պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է, քանի որ այսպիսի միջավայրում են նկատելի դառնում տաղանդավոր երեխաները: «Մեր խնդիրն է ճիշտ ժամանակին և ճիշտ ձևով աշխատել նրանց հետ՝ զարգացնելու տաղանդը: Այդ իսկ նպատակով արվեստն առաջնային ուղղություն է նաև դպրոցական կրթության մեջ, քանի որ զարգացնելով ստեղծագործականությունը՝ մարդն ավելի մրցունակ է դառնում մերօրյա աշխարհում: Յուրաքանչյուր երեխա, գալով թանգարան, կսկսի մտածել արվեստի մասին ու ձգտել դեպի արվեստը:
Այս սրահներում ցուցադրված կտավների հեղինակներն արդեն հայտնի նկարիչներ են, ինչը նշանակում է, որ նրանք հենց այստեղից են սկսել իրենց ճանապարհը»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ թանգարանը մեծ նշանակություն ունի նաև մեծահասակների համար, քանի որ այսօրինակ միջավայրերը օգնում են ամրապնդել մշակույթի դերը մեր կյանքում և այն դարձնել ավելի հասանելի:
Թանգարանում ներկայացված են Գեղագիտության ազգային կենտրոնի սաների լավագույն աշխատանքները, տարբեր տարիների նախագծեր, ինչպես նաև թանգարանի «ոսկե ֆոնդը»։
Թանգարանը գործելու է նաև որպես ստեղծագործական հարթակ․ կլինեն վարպետության դասեր, աշխատարաններ, կրթական ու մշակութային միջոցառումներ բոլոր տարիքային խմբերի համար։ Թանգարանի առաջին ցուցադրությունը նվիրված է «Սասնա ծռեր» էպոսին՝ ներկայացված բազմաժանր արվեստային մոտեցմամբ։
Նորաբաց թանգարանում գործում է նաև գրադարան-գրախանութ:
Մանկական արվեստի թանգարանը վերաբացվել է «Հովնանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ և Artbox HUB ծրագրի շրջանակում տրամադրված դրամաշնորհի շնորհիվ։

The Children's Art Museum of Henrik Igityan National Centre for Aesthetics (address: 6 Sayat-Nova), operating under the ESCS Ministry, has reopened.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan, ambassadors, and artists attended the opening ceremony.
After a long hiatus, the museum has returned to its historic premises, renovated, technically upgraded, and with enhanced content capabilities.
Highlighting the reopening of the Children's Art Museum, ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized that the advancement of children's art is a key priority of state policy, since gifted children stand out in such an environment. “Our task is to work with them appropriately and at the right time. For this reason, art is also a primary direction in school education, since by fostering creativity, a person becomes more competitive in today's world. Every young visitor to the museum will start to think about art and get inspired by it.
The authors of the paintings exhibited in these galleries are already renowned artists, which means that they started their journey right here,” the Minister stated, noting that the museum is also of paramount significance for adults, since such environments help strengthen the role of culture in our lives and make it more accessible.
The museum features the finest works of the students of the National Centre for Aesthetics, projects from various years, as well as the museum's “gold fund”.
The museum will also function as a creative platform: there will be master classes, workshops, educational and cultural events for all age groups. The museum's first exhibition is dedicated to the epic poem “Daredevils of Sassoun” (Sasna Tsrer), presented with a multi-genre artistic approach.
The newly opened museum also houses a library-bookstore.
The Children's Art Museum was reopened with the support of the “Hovnanian” Family Foundation and the grant provided within the framework of the Artbox HUB program.