ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցի շրջանակում Պերսեպոլիսի պատմական հուշարձան-համալիրի տարածքում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բացօթյա համերգը: Այս բացառիկ իրադարձությանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին, ԻԻՀ Ֆարսի նահանգապետ Հոսեյն Ալի Ամիրին, ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Նախքան համերգի մեկնարկը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ու ՀՀ պատվիրակության մյուս անդամները շրջել են Պերսեպոլիսի տարածքում, ծանոթացել հուշարձան-համալիրի պատմությանը: Պերսեպոլիսի ընծաների նվիրաբերման հարկաբաժնում հայկական պատվիրակությանը ներկայացվել է Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների միջև բարեկամության ու կապի ամենահին փաստաթուղթը, որն ավելի քան 2500 տարվա պատմություն ունի։
Բացառիկ համերգը մեկնարկել է երկու երկրների օրհներգերի կատարմամբ:
Հանդիսավոր միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ մասնավորապես նշելով. «Պերսեպոլիսի խորապատկերում այսօր միավորվել են երկու հնագույն քաղաքակրթությունների պատմությունն ու մշակույթը։ Այս հոբելյանական համերգը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին, մեր երկրների միջև բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և մշակութային երկխոսության արտահայտությունն է»։
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ այս տարի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի վերջին պաշտոնական այցը Հայաստան երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ հարգանքի շարունակական զարգացման վկայություն էր և կարևոր հանգրվան՝ Հայաստան-Իրան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարների ձևավորման ճանապարհին։
«Այսօրվա հոբելյանական համերգը՝ հնչող բարձրարվեստ երաժշտությամբ, վեր է քաղաքական սահմաններից. այն խոսք է համամարդկային արժեքների, խաղաղության, համագործակցության և մշակույթների ներդաշնակ համակեցության մասին։ Հատկապես խորհրդանշական է, որ այսօրվա համերգը տեղի է ունենում Պերսեպոլիսի հրապարակում՝ մի վայրում, որը հիշարժան է բոլորիս համար, քանի որ հենց այստեղ՝ հնագույն աշխարհի կարևորագույն վավերագրություններից մեկում՝ Բեհիսթունյան արձանագրությունում, մեր ժողովրդի մասին կատարվել է առաջին գրավոր պատմական հիշատակումը:
Դեռևս հույն նշանավոր պատմիչ Քսենոֆոնի ժամանակներից Պերսեպոլիսն անվանվել է «Բոլոր ժողովուրդների դարպաս», որտեղ տարբեր ազգերի պատվիրակներ էին համախմբվում՝ խաղաղության և հարգանքի ուղերձով,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել,- Շիրազի այդ հոյակերտ ճարտարապետական համալիրը, որն իրավամբ համաշխարհային ժառանգության գոհարներից է, ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում և մեր Էրեբունի պատմական մայրաքաղաք-ամրոցի հետ միասին հանդիսանում է հնագույն քաղաքակրթության կանգուն վկայություն։
Հայաստանի և Իրանի մշակութային կապերը գալիս են դարերի խորքից․ մշակութային երկխոսությունը նոր շունչ է ստանում Պերսեպոլիսում, որն անցել է դարերի փորձություններով և մարմնավորում է մարդկային մտքի ու երևակայության նվաճումները։ Հպարտ եմ և ակնածանքով լի, որ այս հինավուրց պատերի տակ հնչելու է հայ երաժշտությունը, և իր 100-ամյակը նշող Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որը ելույթներով հանդես է եկել աշխարհի լավագույն բեմերում, իր հոբելյանը նշում է նաև մեր հարևան և բարեկամ երկրում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում»։
ԿԳՄՍ նախարարը նաև ընդգծել է՝ տարիներ առաջ ևս Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Լորիս Ճգնավորյանի ղեկավարությամբ, պատիվ է ունեցել հանդես գալու Թեհրանի «Վահդաթ» դահլիճում․ «Այսօրվա համերգը ոչ միայն հարգանքի տուրք է անցյալին, այլև պատգամն է ապագայի, քանի որ արվեստը ոսկե կամուրջ է ժողովուրդների, մշակույթների և սերունդների միջև։ Թող այսօրվա հիշարժան համերգի հնչյունները շարունակեն հյուսել մշակութային կամուրջներ Հայաստանի և Իրանի բարեկամ ժողովուրդների միջև»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության իշխանություններին, Մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին, Ֆարս նահանգի ղեկավարությանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը՝ համերգի կազմակերպմանը գործուն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հոբելյանական համերգի կազմակերպմանը գործուն աջակցություն է ցուցաբերել իրանական կողմը։
«Մենք կանգնած ենք պատմության անմահության և մշակույթի հզորության շեմին։ Պերսեպոլիսի հնագույն սյուները, ժողովուրդների հոյակերտ դարպասը, ժայռափոր հուշարձաններն ապշեցնում են իրենց հզորությամբ և կենդանի շնչով։ Սա առասպելների, քաղաքակրթության և աներևակայելի իրականության խաչմերուկ է, որտեղ միաձուլվում են անցյալն ու ներկան։ Մենք զգում ենք երկու աշխարհների՝ Հայաստանի և Իրանի պատմական ու մշակութային ամուր կապը, որի կամուրջն է նաև այս համերգը: Կամուրջ՝ երկու հինավուրց պետությունների, հազարամյակների պատմական փորձ կիսող երկու ժողովուրդների միջև»,- իր խոսքոմ նշել է դեսպանը։
Համերգը ղեկավարել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Համերգի մենակատարն էր հռչակավոր տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը, որի կատարմամբ հնչել են Սայաթ-Նովայի «Իմ քամանչա» արիան Ալեքսանդր Հարությունյանի «Սայաթ-Նովա» օպերայից, Կոնստանտին Պետրոսյանի «Հայաստան» և Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր հայրենի» երգերը։ Հնչել է նաև Ռուհոլլահ Խալեղիի «Ո՜վ Իրան» հայրենասիրական երգը: Երեկոյի գագաթնակետը Արամ Խաչատրյանի մեծակտավ Սիմֆոնիա թիվ 2-ի կատարումն էր:
Նշենք, որ Պերսեպոլիսում կայացած համերգը նվիրված էր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին։ Ծրագիրը կյանքի է կոչվել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Իրանում ՀՀ դեսպանության, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարության, Մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության, ինչպես նաև Ֆարսի նահանգապետարանի համագործակցությամբ։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նախորդ այցելությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն 25 տարի առաջ է եղել․ 2000 թվականի փետրվարի 5-26-ը Թեհրանի «Վահդաթ» համերգասրահում ներկայացվել էր Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» օպերան՝ կոմպոզիտորի ղեկավարությամբ:

В рамках визита министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян в Исламскую Республику Иран сегодня на территории исторического памятника Персеполис состоялся открытый концерт Национального филармонического оркестра Армении. На этом исключительном мероприятии присутствовали министр Жанна Андреасян, министр культурного наследия, туризма и ремёсел ИРИ Сейед Реза Салехи Амири, губернатор провинции Фарс Хосейн Али Амири, чрезвычайный и полномочный посол Армении в Иране Григор Акопян, а также другие высокопоставленные лица.
Перед началом концерта министр Жанна Андреасян, её заместитель Артур Мартиросян и другие члены армянской делегации прошлись по территории Персеполиса, ознакомились с историей памятника. В зале даров Персеполиса армянской делегации был представлен древнейший документ, свидетельствующий о дружбе и связях между народами Армении и Ирана, которому более 2500 лет.
Уникальный концерт начался с исполнения гимнов двух стран.
Министр Жанна Андреасян приветствовала участников торжественного мероприятия, отметив: «На фоне Персеполиса сегодня объединились история и культура двух древнейших цивилизаций. Этот юбилейный концерт, посвящённый 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении, является выражением дружбы, взаимного уважения и культурного диалога между нашими странами».
Министр подчеркнула, что недавний официальный визит президента Ирана Масуда Пезешкиана в Армению стал свидетельством высокого уровня политического диалога и взаимного уважения между двумя странами, а также важным этапом на пути укрепления армяно-иранских дружественных отношений и формирования новых перспектив двустороннего сотрудничества.
«Сегодняшний юбилейный концерт, наполненный высокохудожественной музыкой, выходит за рамки политических границ. Он говорит о всеобщих человеческих ценностях, мире, сотрудничестве и гармоничном сосуществовании культур. Особенно символично, что концерт проходит на площади Персеполиса — месте, значимом для всех нас, ведь именно здесь, в одном из важнейших документов древнего мира — Бехистунской надписи — впервые было сделано письменное историческое упоминание о нашем народе.
Ещё со времён знаменитого греческого историка Ксенофонта Персеполис называли «Воротами всех народов», где представители разных наций собирались с посланием мира и уважения», - сказала Жанна Андреасян и добавила: «Этот величественный архитектурный комплекс Шираза, по праву считающийся жемчужиной мирового наследия, включён в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО и вместе с исторической столицей-крепостью Эребуни является живым свидетельством древней цивилизации».
Культурные связи между Арменией и Ираном уходят в глубь веков. Культурный диалог обретает новое дыхание в Персеполисе — месте, прошедшем испытания временем и воплощающем достижения человеческой мысли и воображения. Я горжусь и испытываю благоговение от того, что под этими древними стенами прозвучит армянская музыка, и Национальный филармонический оркестр Армении, отмечающий своё 100-летие и выступавший на лучших сценах мира, празднует юбилей также в дружественной и соседней стране — Исламской Республике Иран.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении также подчеркнула, что годы назад Национальный филармонический оркестр Армении под руководством Лориса Чгнаворяна имел честь выступить в тегеранском зале «Вахдат». «Сегодняшний концерт — это не только дань уважения прошлому, но и послание будущему, ведь искусство — это золотой мост между народами, культурами и поколениями. Пусть звуки сегодняшнего памятного концерта продолжают плести культурные мосты между дружественными народами Армении и Ирана».
Подводя итоги, Жанна Андреасян выразила благодарность властям Исламской Республики Иран, министру культурного наследия, туризма и ремёсел Сейеду Резе Салехи Амири, руководству провинции Фарс и посольству Армении в Иране за активную поддержку в организации концерта.
С приветственным словом выступил также чрезвычайный и полномочный посол Армении в Иране Григор Акопян, отметив, что иранская сторона оказала значительную поддержку в организации юбилейного концерта Национального филармонического оркестра Армении.
«Мы стоим на пороге бессмертия истории и могущества культуры. Древние колонны Персеполиса, величественные ворота народов, высеченные в скалах памятники поражают своей мощью и живым дыханием. Это перекрёсток мифов, цивилизаций и невероятной реальности, где сливаются прошлое и настоящее. Мы ощущаем прочную историческую и культурную связь между двумя мирами — Арменией и Ираном, и этот концерт тоже является мостом. Мостом между двумя древними государствами, двумя народами, разделяющими тысячелетний исторический опыт», - отметил посол.
Концертом дирижировал художественный руководитель и главный дирижёр Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Солистом вечера стал знаменитый тенор Липарит Аветисян, в исполнении которого прозвучали ария «Моя каманча» Саят-Новы из оперы Александра Арутюняна «Саят-Нова», песни «Армения» Константина Петросяна и «Мечта о родной земле» Роберта Амирханяна. Также была исполнена патриотическая песня Рухоллы Халеги «О, Иран». Кульминацией вечера стало исполнение масштабной Симфонии № 2 Арама Хачатуряна.
Отметим, что концерт в Персеполисе был посвящён 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении. Программа была реализована при сотрудничестве Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, посольства Армении в Иране, Национального филармонического оркестра Армении, Министерства культурного наследия, туризма и ремёсел ИРИ, Министерства культуры и исламской ориентации, а также губернаторства провинции Фарс.
Предыдущий визит Национального филармонического оркестра Армении в Исламскую Республику Иран состоялся 25 лет назад — с 5 по 26 февраля 2000 года в концертном зале «Вахдат» в Тегеране была представлена опера Лориса Чгнаворяна «Рустам и Сохраб» под управлением композитора.