ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցի շրջանակում Պերսեպոլիսի պատմական հուշարձան-համալիրի տարածքում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բացօթյա համերգը: Այս բացառիկ իրադարձությանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին, ԻԻՀ Ֆարսի նահանգապետ Հոսեյն Ալի Ամիրին, ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Նախքան համերգի մեկնարկը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ու ՀՀ պատվիրակության մյուս անդամները շրջել են Պերսեպոլիսի տարածքում, ծանոթացել հուշարձան-համալիրի պատմությանը: Պերսեպոլիսի ընծաների նվիրաբերման հարկաբաժնում հայկական պատվիրակությանը ներկայացվել է Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների միջև բարեկամության ու կապի ամենահին փաստաթուղթը, որն ավելի քան 2500 տարվա պատմություն ունի։
Բացառիկ համերգը մեկնարկել է երկու երկրների օրհներգերի կատարմամբ:
Հանդիսավոր միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ մասնավորապես նշելով. «Պերսեպոլիսի խորապատկերում այսօր միավորվել են երկու հնագույն քաղաքակրթությունների պատմությունն ու մշակույթը։ Այս հոբելյանական համերգը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին, մեր երկրների միջև բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և մշակութային երկխոսության արտահայտությունն է»։
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ այս տարի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի վերջին պաշտոնական այցը Հայաստան երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ հարգանքի շարունակական զարգացման վկայություն էր և կարևոր հանգրվան՝ Հայաստան-Իրան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարների ձևավորման ճանապարհին։
«Այսօրվա հոբելյանական համերգը՝ հնչող բարձրարվեստ երաժշտությամբ, վեր է քաղաքական սահմաններից. այն խոսք է համամարդկային արժեքների, խաղաղության, համագործակցության և մշակույթների ներդաշնակ համակեցության մասին։ Հատկապես խորհրդանշական է, որ այսօրվա համերգը տեղի է ունենում Պերսեպոլիսի հրապարակում՝ մի վայրում, որը հիշարժան է բոլորիս համար, քանի որ հենց այստեղ՝ հնագույն աշխարհի կարևորագույն վավերագրություններից մեկում՝ Բեհիսթունյան արձանագրությունում, մեր ժողովրդի մասին կատարվել է առաջին գրավոր պատմական հիշատակումը:
Դեռևս հույն նշանավոր պատմիչ Քսենոֆոնի ժամանակներից Պերսեպոլիսն անվանվել է «Բոլոր ժողովուրդների դարպաս», որտեղ տարբեր ազգերի պատվիրակներ էին համախմբվում՝ խաղաղության և հարգանքի ուղերձով,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել,- Շիրազի այդ հոյակերտ ճարտարապետական համալիրը, որն իրավամբ համաշխարհային ժառանգության գոհարներից է, ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում և մեր Էրեբունի պատմական մայրաքաղաք-ամրոցի հետ միասին հանդիսանում է հնագույն քաղաքակրթության կանգուն վկայություն։
Հայաստանի և Իրանի մշակութային կապերը գալիս են դարերի խորքից․ մշակութային երկխոսությունը նոր շունչ է ստանում Պերսեպոլիսում, որն անցել է դարերի փորձություններով և մարմնավորում է մարդկային մտքի ու երևակայության նվաճումները։ Հպարտ եմ և ակնածանքով լի, որ այս հինավուրց պատերի տակ հնչելու է հայ երաժշտությունը, և իր 100-ամյակը նշող Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որը ելույթներով հանդես է եկել աշխարհի լավագույն բեմերում, իր հոբելյանը նշում է նաև մեր հարևան և բարեկամ երկրում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում»։
ԿԳՄՍ նախարարը նաև ընդգծել է՝ տարիներ առաջ ևս Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Լորիս Ճգնավորյանի ղեկավարությամբ, պատիվ է ունեցել հանդես գալու Թեհրանի «Վահդաթ» դահլիճում․ «Այսօրվա համերգը ոչ միայն հարգանքի տուրք է անցյալին, այլև պատգամն է ապագայի, քանի որ արվեստը ոսկե կամուրջ է ժողովուրդների, մշակույթների և սերունդների միջև։ Թող այսօրվա հիշարժան համերգի հնչյունները շարունակեն հյուսել մշակութային կամուրջներ Հայաստանի և Իրանի բարեկամ ժողովուրդների միջև»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության իշխանություններին, Մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին, Ֆարս նահանգի ղեկավարությանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը՝ համերգի կազմակերպմանը գործուն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հոբելյանական համերգի կազմակերպմանը գործուն աջակցություն է ցուցաբերել իրանական կողմը։
«Մենք կանգնած ենք պատմության անմահության և մշակույթի հզորության շեմին։ Պերսեպոլիսի հնագույն սյուները, ժողովուրդների հոյակերտ դարպասը, ժայռափոր հուշարձաններն ապշեցնում են իրենց հզորությամբ և կենդանի շնչով։ Սա առասպելների, քաղաքակրթության և աներևակայելի իրականության խաչմերուկ է, որտեղ միաձուլվում են անցյալն ու ներկան։ Մենք զգում ենք երկու աշխարհների՝ Հայաստանի և Իրանի պատմական ու մշակութային ամուր կապը, որի կամուրջն է նաև այս համերգը: Կամուրջ՝ երկու հինավուրց պետությունների, հազարամյակների պատմական փորձ կիսող երկու ժողովուրդների միջև»,- իր խոսքոմ նշել է դեսպանը։
Համերգը ղեկավարել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Համերգի մենակատարն էր հռչակավոր տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը, որի կատարմամբ հնչել են Սայաթ-Նովայի «Իմ քամանչա» արիան Ալեքսանդր Հարությունյանի «Սայաթ-Նովա» օպերայից, Կոնստանտին Պետրոսյանի «Հայաստան» և Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր հայրենի» երգերը։ Հնչել է նաև Ռուհոլլահ Խալեղիի «Ո՜վ Իրան» հայրենասիրական երգը: Երեկոյի գագաթնակետը Արամ Խաչատրյանի մեծակտավ Սիմֆոնիա թիվ 2-ի կատարումն էր:
Նշենք, որ Պերսեպոլիսում կայացած համերգը նվիրված էր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին։ Ծրագիրը կյանքի է կոչվել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Իրանում ՀՀ դեսպանության, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարության, Մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության, ինչպես նաև Ֆարսի նահանգապետարանի համագործակցությամբ։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նախորդ այցելությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն 25 տարի առաջ է եղել․ 2000 թվականի փետրվարի 5-26-ը Թեհրանի «Վահդաթ» համերգասրահում ներկայացվել էր Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» օպերան՝ կոմպոզիտորի ղեկավարությամբ:

Within the framework of the visit of the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, to the Islamic Republic of Iran, the Armenian National Philharmonic Orchestra gave an open-air concert today at the historical monument-complex Persepolis. This exceptional event was attended by RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts of the Islamic Republic of Iran Seyed Reza Salehi Amiri, Governor-General of Iranian Fars province Hossein-Ali Amiri, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Iran Grigor Hakobyan, and other high-ranking officials.
Before the start of the concert, ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Arthur Martirosyan and other members of the Armenian delegation toured the territory of Persepolis and learned about the history of the monument-complex. At the site of the relief depicting the gift-bearing process in the Persepolis, the Armenian delegation was presented with the earliest document on friendship and ties between the peoples of Armenia and Iran, dating back more than 2,500 years.
The exclusive concert began with the performance of the national anthems of the two countries.
The participants of the solemn event were welcomed by the ESCS Minister Zhanna Andreasyan, who noted in particular: “The history and culture of two ancient civilizations have come together today in the backdrop of Persepolis. This jubilee concert, marking the 100th anniversary of the National Philharmonic Orchestra of Armenia, symbolizes the friendship, mutual respect, and cultural dialogue between our countries.
The ESCS Minister emphasized that the recent official visit of the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, to Armenia this year was a testament to the continuous development of high-level political dialogue and mutual respect between the two countries, marking an important milestone on the path to strengthening friendly relations between Armenia and Iran and forming new prospects for bilateral cooperation.
Today’s jubilee concert, featuring high-art music, transcends political boundaries: it’s a word about universal values, peace, cooperation, and the harmonious coexistence of cultures. It is especially symbolic that today’s concert is taking place in Persepolis Square, a site that is memorable for all of us, since it was here, in one of the most important documents of the ancient world, the Behistun Inscription, that the first written historical mention of our people was recorded.
Ever since the time of the famous Greek historian Xenophon, Persepolis has been called the “Gate of All Nations”, where delegates from various nations gathered bearing the message of peace and respect, noted Zhanna Andreasyan and added,- this magnificent architectural complex of Shiraz, a true gem of world heritage, is listed as a UNESCO World Heritage Site and, together with our historical Capital-Fortress of Erebuni, stands as a testament to an ancient civilization.
Cultural ties between Armenia and Iran date back centuries: the cultural dialogue is taking on a new lease of life in Persepolis, which has withstood the test of centuries and embodies the achievements of human thought and imagination. I am proud and full of awe that Armenian music will be performed under these ancient walls, and that the Armenian National Philharmonic Orchestra, celebrating its 100th anniversary and having performed on the best stages of the world, is also celebrating its anniversary in our neighbouring and friendly country, the Islamic Republic of Iran.”
The ESCS Minister also underlined that years ago, the Armenian National Philharmonic Orchestra, conducted by Loris Tjeknavorian, had the honour of performing at the “Vahdat” Hall in Tehran: “Today's concert is not only a tribute to the past, but also a message for the future, since art is a golden bridge between peoples, cultures, and generations. May the sounds of today’s memorable concert continue to weave cultural bridges between the friendly peoples of Armenia and Iran.
In conclusion, Zhanna Andreasyan expressed her gratitude to the authorities of the Islamic Republic of Iran, Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts Seyed Reza Salehi Amir, the leadership of Fars Province, and the Embassy of the Republic of Armenia in the Islamic Republic of Iran for their active support in organizing the concert.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Islamic Republic of Iran, Grigor Hakobyan also delivered welcoming remarks, emphasizing that the Iranian side provided active support for the organization of the anniversary concert of the Armenian Philharmonic Orchestra.
“We are standing at the threshold of the immortality of history and the power of culture. The ancient columns of Persepolis, the magnificent Gate of Nations, and the rock-cut monuments amaze with their majesty and living breath. This is a crossroads of myths, civilization, and unimaginable reality, where the past and the present converge. We feel the profound historical and cultural connection between the two worlds, Armenia and Iran, of which this concert is also a bridge. A bridge between two ancient states, two peoples sharing millennia of historical experience,” the Ambassador noted in his speech.
The concert was conducted by Eduard Topchyan, artistic director and principal conductor of the National Philharmonic Orchestra of Armenia.
The soloist of the concert was the renowned tenor Liparit Avetisyan, who performed Sayat-Nova’s “My Kamancha” aria from Alexander Harutyunyan's opera “Sayat-Nova”, Konstantin Petrosyan’s “Hayastan” (Armenia) and Robert Amirkhanyan’s “Yeraz im Yerkir Hayreni” (Dream, My Native Land). Ruhollah Khaleghi's patriotic song “Oh Iran” was also performed. The evening’s highlight was the performance of Aram Khachaturian’s magnificent Symphony No. 2.
Note that the concert held in Persepolis was dedicated to the 100th anniversary of the founding of the Armenian National Philharmonic Orchestra. The program was organized in collaboration with the RA ESCS Ministry, the Embassy of the Republic of Armenia in Iran, the National Philharmonic Orchestra of Armenia, the Ministry of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts of the Islamic Republic of Iran, the Ministry of Culture and Islamic Guidance, as well as the Fars Governorate.
The previous visit of the Armenian National Philharmonic Orchestra to the Islamic Republic of Iran was 25 years ago. From February 5-26, 2000, Loris Tjeknavorian’s opera “Rostam and Sohrab” was performed at the “Vahdat” Concert Hall in Tehran, under the direction of the composer.