ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Թեհրանում այսօր հանդիպել է ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Ամիրիի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ:
ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Ամիրին ողջունել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ բարձր գնահատելով Հայաստանի և Իրանի միջև մշակութային կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Նախարարը հատուկ նշել է Պերսեպոլիսում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի 100-ամյակին նվիրված համերգը՝ որպես առանձնահատուկ, պատմական նշանակություն ունեցող միջոցառում, որը լայն արձագանք է գտել Իրանի հանրության շրջանում։ Նա հավելել է, որ համերգը հեռարձակվել է Իրանի հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում և ունեցել է հազարավոր հեռուստադիտողներ։
«Այս համերգը կարող է հանդիսանալ մշակութային կապերի վերականգնման և խթանման կարևոր սկիզբ։ Մեր հնագետներն էլ նկատել են, որ նման մասշտաբի միջոցառումներ Պերսեպոլիսի համալիրում հազվադեպ են կազմակերպվում, ուստի այս քայլը կարևոր և յուրահատուկ էր՝ հստակ ցույց տալով երկու ժողովուրդների պատմամշակութային կապերը»,- ընդգծել է Սեյեդ Ռեզա Ամիրին։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական ու պատմական կապերը՝ ընդգծելով հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը։ Նա նաև բարձր է գնահատել ԻԻՀ նախագահի՝ վերջերս Հայաստան կատարած այցը, որը, ըստ նախարարի, երկու երկրների ռազմավարական գործընկերության օրակարգն ավելի է հարստացրել նոր շերտերով։
«Ուրախ եմ, որ այս համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից մեկը մշակույթն է, որի ուղղությամբ արդեն ստորագրվել են մի շարք համատեղ փաստաթղթեր։ Երեկվա համերգը միջմշակութային ակտիվ փոխգործակցության վառ ապացույց է։ Շատ տպավորված եմ ինչպես Շիրազի, այնպես էլ Պերսեպոլիսի համալիրի բացառիկ պատմամշակութային արժեքներով, որոնցում հայ համայնքի ներկայությունը ևս ակնհայտ է։ Նմանօրինակ միջոցառումները նպաստում են հուշարձանների հանրահռչակմանը՝ պահպանելով անհրաժեշտ զգուշավորությունը և անվտանգային կանոնները»,- նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և շնորհակալություն հայտնել համերգի կազմակերպման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Իրանի հայ համայնքի կարևոր դերակատարությանը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության կողմից իրականացվող արդյունավետ աշխատանքը։
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները թանգարանային, արծաթագործության, ձեռարվեստի, ինչպես նաև հուշարձանների վերականգնման և պահպանման ոլորտներում՝ ընդգծելով այս ուղղություններով փորձի փոխանակման ծրագրերի անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է եղել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկվելու համար համատեղ հայտերի ներկայացման հարցին։
Անդրադառնալով ձեռարվեստի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է կազմակերպել Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արհեստների թանգարանի և ԻԻՀ թանգարանի համատեղ ցուցադրություն։ Նա նաև հրավիրել է իրանական կողմին մասնակցելու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից անցկացվող ամենամյա «Արհեստների միջազգային փառատոնին»՝ միաժամանակ կարևորելով հայ վարպետների մասնակցության ապահովումը Իրանում անցկացվող նմանատիպ փառատոներին։
Կողմերը քննարկել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է թանգարանային ցուցադրությունների կարևոր դերը զբոսաշրջության խթանման գործում և առաջարկել Երևանում նախատեսվող ցուցադրությունների ընթացքում առանձնահատուկ ընդգծել Հայաստանի պատմական ներկայությունը Իրանում։
ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հանդիսանում է Իրանի զբոսաշրջության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։
Ժաննա Անդրեասյանն ԻԻՀ գործըներոջը հրավիրել է մասնակցելու Երևանում նոյեմբերի 26-28-ը կայանալիք «Մշակութային խաչմերուկ» միջազգային համաժողովին, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանության պաշտպանության և խթանման մասին կոնվենցիայի 20-ամյակին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, ուրվագծվել են փոխգործակցության ուղղությունները՝ երկկողմ պատրաստակամություն հայտնելով իրականացնելու գործուն քայլեր՝ կապերի ամրապնդման և նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan had a meeting with Iranian Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts Seyed Reza Amiri in Tehran today within the framework of her official visit to the Islamic Republic of Iran.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and other members of the Armenian delegation also participated in the meeting.
Iranian Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts Seyed Reza Amiri welcomed the RA ESCS Minister, highly commending the steps taken to strengthen cultural ties between Armenia and Iran. The Minister specifically mentioned the concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian National Philharmonic Orchestra in Persepolis as a special, historically significant event that received a wide response among the Iranian public. He added that the concert was broadcast live on Iranian public television and had thousands of viewers.
“This concert can be a significant start for the restoration and strengthening of cultural ties. Our archaeologists have also noted that such large-scale events are rarely organized in the Persepolis complex, so this step was important and unique, clearly demonstrating the historical and cultural ties between the two peoples,” Seyed Reza Amiri underlined.
Expressing gratitude for the warm reception, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the importance of the friendly and historical ties formed between the two countries, emphasizing the great potential for the advancement of relations. She also highly commended the recent visit of the Iranian President to Armenia, which, according to the Minister, has further enriched the agenda of the strategic partnership between the two countries with new layers.
“I am glad that one of the key components of this cooperation is culture, in which several joint documents have already been signed. Yesterday's concert is a vivid example of active intercultural collaboration. I am very impressed by the exceptional historical and cultural values of both Shiraz and the Persepolis complex, in which the presence of the Armenian community is also evident. Such events contribute to the popularization of monuments, while maintaining the necessary caution and safety rules,” noted Minister Zhanna Andreasyan and expressed gratitude for the support provided in organizing the concert.
During the meeting, the parties also touched upon the vital role of the Armenian community in Iran, particularly emphasizing the productive work carried out by the Armenian Embassy in the Islamic Republic of Iran.
The sides highlighted the opportunities for expanding cooperation between the two countries in the fields of museums, silversmithing, handicrafts, as well as the restoration and preservation of monuments, emphasizing the need for experience exchange programs in these areas.
The issue of submitting joint applications for inclusion in the UNESCO World Heritage Tentative List was also considered.
Touching upon the advancement of cooperation in the field of handicrafts, Zhanna Andreasyan suggested organizing a joint exhibition of Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Crafts and the National Museum of Iran. She also invited the Iranian side to participate in the annual “International Crafts Festival” organized by the RA ESCS Ministry, at the same time highlighting the importance of ensuring the participation of Armenian craftsmen in similar festivals held in Iran.
The potential for collaboration in the tourism sector was another topic of discussion between the parties. Minister Zhanna Andreasyan underlined the significant role of museum exhibitions in promoting tourism and suggested that special attention be paid to Armenia's historical presence in Iran during the exhibitions planned in Yerevan. The Iranian Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts noted that Armenia is one of Iran's priority tourism destinations.
Zhanna Andreasyan invited her Iranian counterpart to participate in the “Cultural Crossroads” international conference scheduled in Yerevan on November 26-28, dedicated to the 20th anniversary of the UNESCO Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions.
During the meeting, other issues of mutual interest were also addressed, and avenues for cooperation were outlined, expressing bilateral commitment to take active steps towards strengthening ties and implementing new initiatives.