ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Թեհրանում այսօր հանդիպել է ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Ամիրիի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ:
ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Ամիրին ողջունել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ բարձր գնահատելով Հայաստանի և Իրանի միջև մշակութային կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Նախարարը հատուկ նշել է Պերսեպոլիսում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի 100-ամյակին նվիրված համերգը՝ որպես առանձնահատուկ, պատմական նշանակություն ունեցող միջոցառում, որը լայն արձագանք է գտել Իրանի հանրության շրջանում։ Նա հավելել է, որ համերգը հեռարձակվել է Իրանի հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում և ունեցել է հազարավոր հեռուստադիտողներ։
«Այս համերգը կարող է հանդիսանալ մշակութային կապերի վերականգնման և խթանման կարևոր սկիզբ։ Մեր հնագետներն էլ նկատել են, որ նման մասշտաբի միջոցառումներ Պերսեպոլիսի համալիրում հազվադեպ են կազմակերպվում, ուստի այս քայլը կարևոր և յուրահատուկ էր՝ հստակ ցույց տալով երկու ժողովուրդների պատմամշակութային կապերը»,- ընդգծել է Սեյեդ Ռեզա Ամիրին։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական ու պատմական կապերը՝ ընդգծելով հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը։ Նա նաև բարձր է գնահատել ԻԻՀ նախագահի՝ վերջերս Հայաստան կատարած այցը, որը, ըստ նախարարի, երկու երկրների ռազմավարական գործընկերության օրակարգն ավելի է հարստացրել նոր շերտերով։
«Ուրախ եմ, որ այս համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից մեկը մշակույթն է, որի ուղղությամբ արդեն ստորագրվել են մի շարք համատեղ փաստաթղթեր։ Երեկվա համերգը միջմշակութային ակտիվ փոխգործակցության վառ ապացույց է։ Շատ տպավորված եմ ինչպես Շիրազի, այնպես էլ Պերսեպոլիսի համալիրի բացառիկ պատմամշակութային արժեքներով, որոնցում հայ համայնքի ներկայությունը ևս ակնհայտ է։ Նմանօրինակ միջոցառումները նպաստում են հուշարձանների հանրահռչակմանը՝ պահպանելով անհրաժեշտ զգուշավորությունը և անվտանգային կանոնները»,- նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և շնորհակալություն հայտնել համերգի կազմակերպման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Իրանի հայ համայնքի կարևոր դերակատարությանը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության կողմից իրականացվող արդյունավետ աշխատանքը։
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները թանգարանային, արծաթագործության, ձեռարվեստի, ինչպես նաև հուշարձանների վերականգնման և պահպանման ոլորտներում՝ ընդգծելով այս ուղղություններով փորձի փոխանակման ծրագրերի անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է եղել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկվելու համար համատեղ հայտերի ներկայացման հարցին։
Անդրադառնալով ձեռարվեստի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է կազմակերպել Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արհեստների թանգարանի և ԻԻՀ թանգարանի համատեղ ցուցադրություն։ Նա նաև հրավիրել է իրանական կողմին մասնակցելու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից անցկացվող ամենամյա «Արհեստների միջազգային փառատոնին»՝ միաժամանակ կարևորելով հայ վարպետների մասնակցության ապահովումը Իրանում անցկացվող նմանատիպ փառատոներին։
Կողմերը քննարկել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է թանգարանային ցուցադրությունների կարևոր դերը զբոսաշրջության խթանման գործում և առաջարկել Երևանում նախատեսվող ցուցադրությունների ընթացքում առանձնահատուկ ընդգծել Հայաստանի պատմական ներկայությունը Իրանում։
ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հանդիսանում է Իրանի զբոսաշրջության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։
Ժաննա Անդրեասյանն ԻԻՀ գործըներոջը հրավիրել է մասնակցելու Երևանում նոյեմբերի 26-28-ը կայանալիք «Մշակութային խաչմերուկ» միջազգային համաժողովին, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանության պաշտպանության և խթանման մասին կոնվենցիայի 20-ամյակին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, ուրվագծվել են փոխգործակցության ուղղությունները՝ երկկողմ պատրաստակամություն հայտնելով իրականացնելու գործուն քայլեր՝ կապերի ամրապնդման և նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ:

В рамках официального визита в Исламскую Республику Иран министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня в Тегеране встретилась с министром культурного наследия, туризма и ремёсел ИРИ Сейедом Резой Амири.
Во встрече приняли участие также заместитель министра Артур Мартиросян и другие члены армянской делегации.
Министр Сейед Реза Амири приветствовал армянскую делегацию, высоко оценив шаги, предпринимаемые для укрепления культурных связей между Арменией и Ираном. Он особо отметил концерт, посвящённый 100-летию Национального филармонического оркестра Армении, состоявшийся в Персеполисе, назвав его уникальным и исторически значимым событием, вызвавшим широкий отклик среди иранской общественности. По его словам, концерт транслировался в прямом эфире на государственном телевидении Ирана и собрал тысячи зрителей.
«Этот концерт может стать важным началом восстановления и стимулирования культурных связей. Наши археологи также отметили, что мероприятия такого масштаба в комплексе Персеполис проводятся крайне редко, поэтому этот шаг был важным и уникальным, ясно демонстрируя историко-культурные связи двух народов», - подчеркнул Сейед Реза Амири.
Выразив благодарность за тёплый приём, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность сложившихся дружественных и исторических связей между двумя странами, отметив большой потенциал для их развития. Она также высоко оценила недавний визит президента ИРИ в Армению, который, по её словам, обогатил повестку стратегического партнёрства новыми направлениями.
«Рада, что одним из ключевых компонентов этого сотрудничества является культура, в рамках которой уже подписан ряд совместных документов. Вчерашний концерт — яркое доказательство активного межкультурного взаимодействия. Я глубоко впечатлена исключительной историко-культурной ценностью как комплекса Шираза, так и Персеполиса, где также заметно присутствие армянской общины. Подобные мероприятия способствуют популяризации памятников, при соблюдении необходимых мер предосторожности и правил безопасности», - отметила министр, поблагодарив за поддержку в организации концерта.
Во время встречи стороны также обсудили важную роль армянской общины Ирана, особо подчеркнув эффективную работу посольства Армении в ИРИ.
Были рассмотрены возможности расширения сотрудничества в области музейного дела, серебряного ремесла, народных промыслов, а также восстановления и сохранения памятников, подчеркнув необходимость программ по обмену опытом в этих направлениях.
Обсуждался вопрос подачи совместных заявок на включение объектов в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Касаясь развития сотрудничества в сфере народных промыслов, Жанна Андреасян предложила организовать совместную выставку между Музеем народных ремёсел имени Ованнеса Шарамбеяна и музеем ИРИ. Она также пригласила иранскую сторону принять участие в ежегодном Международном фестивале ремёсел, проводимом Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении, одновременно подчеркнув важность участия армянских мастеров в аналогичных фестивалях, проводимых в Иране.
Стороны обсудили также возможности сотрудничества в сфере туризма. Министр Жанна Андреасян отметила важную роль музейных экспозиций в стимулировании туризма и предложила в рамках предстоящих выставок в Ереване особо подчеркнуть историческое присутствие Армении в Иране.
Министр ИРИ отметил, что Армения является одним из приоритетных направлений для иранского туризма.
Жанна Андреасян пригласила своего иранского коллегу принять участие в Международной конференции «Культурный перекрёсток», которая состоится в Ереване с 26 по 28 ноября и будет посвящена 20-летию Конвенции ЮНЕСКО о защите и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения.
Во время встречи были также обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и намечены направления сотрудничества, выразив готовность к активным шагам по укреплению связей и реализации новых инициатив.