Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու, «Հանրակրթության մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ինչպես նաև «Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում և «Տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում համապատասխան փոփոխություններ կամ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննան Անդրեասյանի զեկուցմամբ:
«Առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսում ենք, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները կունենան մեկ լիազոր մարմին՝ ի դեմս կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության: Այդպիսով մեր երկրում բոլոր դպրոցները՝ 1343 հաստատություններ, գործելու են նախարարության լիազորությամբ: Այս փոփոխության անհրաժեշտությունը բխում է կրթության ոլորտում միասնական ստանդարտների սահմանմամբ: Հատկապես հանրակրթության պետական չափորոշչում բովանդակային բոլոր փոփոխությունները, ատեստավորման գործընթացները շատ էական են դարձնում այդ միասնական ստանդարտի նույնատիպ պահպանումը, և միասնական լիազոր մարմնի սահմանումը կընձեռի ավելի մեծ հնարավորություններ այդ ստանդարտների միասնականության ապահովման գործում»,- ասել է նախարարը՝ միաժամանակ կարևորելով Երևանի քաղաքապետարանի և մարզպետարանների աշխատանքը:
Նշվել է, որ վերջիններս շարունակելու են ունենալ գործառույթներ, հիմնականում՝ վարչատնտեսական աշխատանքների համակարգման ուղղությամբ: Ըստ նախարարի՝ կան աշխատանքներ, որոնց կառավարումն ու վերահսկողությունն ավելի ճիշտ է իրականացնել տեղում, նաև տարածքային առումով մոտ լինելը դարձնելով դրա արդյունավետության հիմնական պայմաններից մեկը։ Միաժամանակ, կան աշխատանքներ, որոնք միասնական, ավելի կենտրոնացված համակարգում են պահանջում:
Օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկում ավելացվել են կրթահամալիրների՝ որպես համայնքային կենտրոնների գործունեությանը վերաբերող դրույթներ՝ կարևորելով տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը այդ ոլորտում:
Ժաննա Անդրեաասյանի տեղեկացմամբ՝ այժմ փորձարկվում է կրթահամալիրների կառավարման գործում համայնքների առավել ակտիվ ներգրավվածությունը՝ որպես ապակենտրոնացման քաղաքականություն:

На заседании Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта был рассмотрен пакет законопроектов о внесении дополнений в закон «Об образовании», изменений и дополнений в закон «Об общем образовании», а также соответствующих поправок в законы «О территориальном управлении» и «О местном самоуправлении». Доклад представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
«Предлагаемыми изменениями предусматривается, что все общеобразовательные учебные заведения будут подчиняться одному уполномоченному органу – министерству образования, науки, культуры и спорта. Таким образом, все школы страны – 1343 учреждения – будут действовать по полномочиям министерства. Необходимость этой реформы обусловлена введением единых стандартов в сфере образования. Особенно в контексте изменений в государственном стандарте общего образования и процесса аттестации важно обеспечить единообразное соблюдение этих стандартов, и наличие единого уполномоченного органа создаст для этого более широкие возможности», - отметила министр, подчеркнув при этом важность работы мэрии Еревана и областных администраций.
Было указано, что последние продолжат выполнять функции, главным образом связанные с координацией административно-хозяйственной деятельности. По словам министра, есть задачи, управление и контроль над которыми целесообразнее осуществлять на местах, учитывая территориальную близость как ключевой фактор эффективности. В то же время существуют направления, требующие более централизованного подхода.
В предложении о законодательных изменениях также добавлены положения, касающиеся деятельности образовательных комплексов как общинных центров, с акцентом на роль органов местного самоуправления в этой сфере.
По словам Жанны Андреасян, в настоящее время проводится эксперимент по более активному вовлечению общин в управление образовательными комплексами – как элемент политики децентрализации.