ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հերթական անգամ ընդունել է ուսուցիչների՝ լսելու կրթության ոլորտին վերաբերող նրանց առաջարկները, հուզող հարցերն ու խնդիրները։
Հանդիպման մասնակից ուսուցիչների բարձրացրած հարցերը մասնավորապես վերաբերել են կամավոր ատեստավորմանը, տարակարգի դիմելու ընթացակարգին, ուսուցիչների ծանրաբեռնվածությանը, ինչպես նաև մանկավարժական գործունեությամբ զբաղվելու՝ ուսուցչի թափուր հաստիքներին դիմելու հնարավորություններին:
Ներկաներին հատկապես հետաքրքրել է՝ հնարավո՞ր է, որ կամավոր ատեստավորումը դառնա պարտադիր: Ի պատասխան՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ պարտադիր կերպով կամավոր ատեստավորում պետք է անցնեն այն մանկավարժները, որոնք առաջին անգամ անցողիկ շեմը չեն հաղթահարել կամ ուսուցչի կարիքի գնահատման արդյունքում արձանագրվել է առարկայական գիտելիքի խնդիր: Հստակեցվել է նաև տարակարգի տրամադրման անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթը:
Աշխատանք փնտրող մասնագետների համար նախարարը ներկայացրել է ՀՀ մարզերի ուսումնական հաստատություններ ուսուցիչների գործուղման կարգը՝ ընդգծելով, որ կարգից օգտվող ուսուցիչների համար գործում են մի շարք արտոնություններ, այդ թվում՝ 30 տոկոս հավելավճար, ճանապարհածախսի, բնակարանի վարձակալության, կոմունալ վճարների փոխհատուցում և այլն: Գործուղվող ուսուցիչներն աշխատանքի են անցնում արտամրցութային հիմունքով. չհամալրվող թափուր տեղերի մասին տեղեկությունը հասանելի է kadrer.esmis.am կայքում, որտեղ առկա է հանրապետությունում գործուղվող մանկավարժների թափուր հաստիքների մասին ամբողջական տեղեկատվություն:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն իր հերթին հետաքրքրվել է նոր դասագրքերի, դրանց փոխարինող թղթապանակների արդյունավետության, առաջացրած խնդիրների մասին՝ համակարգային փոփոխությունների համատեքստում կարևորելով յուրաքանչյուր ուսուցչի կարծիքն ու դիտարկումը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян в очередной раз приняла учителей, чтобы выслушать их предложения, волнующие вопросы и проблемы, касающиеся сферы образования.
Вопросы, поднятые участниками встречи, касались, в частности, добровольной аттестации, порядка подачи заявки на квалификационную категорию, нагрузки учителей, а также возможности занять вакантные должности педагогов.
Особый интерес у присутствующих вызвал вопрос: возможно ли, что добровольная аттестация станет обязательной? В ответ министр Жанна Андреасян сообщила, что обязательную добровольную аттестацию должны пройти те педагоги, которые впервые не преодолели проходной порог или у которых по результатам оценки потребности в учителе выявлены проблемы с предметными знаниями. Также был уточнён пакет необходимых документов для присвоения квалификационной категории.
Для специалистов, ищущих работу, министр представила порядок командирования учителей в учебные заведения регионов Армении, подчеркнув, что для учителей, пользующихся этим порядком, действуют ряд льгот, включая 30-процентную надбавку, компенсацию транспортных расходов, аренды жилья, коммунальных платежей и др. Командированные учителя принимаются на работу вне конкурса. Информация о незаполненных вакансиях доступна на сайте kadrer.esmis.am, где представлена полная информация о вакантных должностях педагогов, подлежащих командированию по всей республике.
Министр Жанна Андреасян, в свою очередь, поинтересовалась эффективностью новых учебников и их заменяющих папок, возникающими проблемами, подчеркнув важность мнения и наблюдений каждого учителя в контексте системных изменений.