ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Գինու տուրիզմի համաշխարհային կազմակերպության (GWTO) նախագահ Անտոնիո Վիդալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է գինեգործության ոլորտը. այն ազգային մշակութային արժեքավոր ժառանգություն լինելուց բացի, նաև զարգացող ուղղություն է մասնագիտական և բարձրագույն կրթության համակարգերում, և ուսանողների շրջանում մեծ պահանջարկ ունի: Ոլորտի առաջխաղացման համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը մասնավորապես կարևորել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ համագործակցության, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի գինու հնձանի վերականգնման և ամրակայման աշխատանքներին, որը ևս վկայում է գինեգործության՝ որպես հնագույն քաղաքակրթության և մշակութային ժառանգության նկատմամբ պետական քաղաքականության մասին:
(GWTO) նախագահ Անտոնիո Վիդալը ներկայացրել է կազմակերպության գործունեությունը էնոտուրիզմի ոլորտում՝ նշելով, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation led by Antonio Vidal, President of the Global Wine Tourism Organization (GWTO).
ESCS Deputy Minister Alfred Kocharyan also attended the meeting.
Welcoming the guests, ESCS Minister Zhanna Andreasyan noted that the RA Government places great importance on the winemaking sector: in addition to being a valuable national cultural heritage, it is also a developing area in the vocational and higher education systems, and is in great demand among students. In the context of advancing the sector, Zhanna Andreasyan particularly emphasized the significance of cooperation with the National Agrarian University of Armenia and the possibility of implementing joint educational programs.
The meeting addressed the restoration and strengthening works of the wine cellar of the “Zvartnots” Historical and Cultural Reserve-Museum, which also highlights the state’s commitment towards winemaking as an ancient civilization and cultural legacy.
GWTO President Antonio Vidal presented the organization’s activities in wine tourism, highlighting their interest in establishing cooperation with Armenia.