ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն օգոստոսի 12-ին՝ Երիտասարդության միջազգային օրը, Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք Ապարանում հանդիպել են երիտասարդներին։
Տոնական օրվա միջոցառումների շրջանակում Ապարանում անցկացվել են սպորտային ու ժամանցային մրցույթներ, երիտասարդական կոնֆերանս՝ թեմատիկ պանելային քննարկումներով, մոտիվացիոն ելույթներ՝ հաջողակ երիտասարդական նախաձեռնությունների մասնակցությամբ, տեղեկատվական ցուցադրություններ: Ապարանում օրը նախատեսվում է ամփոփել հայտնի երգիչ Գոռ Սուջյանի համերգով։
Շնորհավորելով երիտասարդներին տոնական օրվա առթիվ՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից հայտարարված այս տարվա կարգախոսը՝ «Երիտասարդական տեղական նախաձեռնություններ՝ Կայուն զարգացման նպատակներին և ավելիին հասնելու համար», շեշտում է երիտասարդների նշանակալի ներդրումը համայնքային կյանքում։ Նրա խոսքով՝ Ապարանը դրա լավագույն օրինակներից է․ շնորհիվ երիտասարդների նախաձեռնողականության՝ քաղաքն օրեցօր դառնում է ավելի գեղեցիկ, բարեկարգ, հետաքրքիր ու բովանդակային։
«Երիտասարդությունը կյանքի այն շրջանն է, երբ պետք է մտածել մեծ նպատակների մասին և վստահ քայլերով շարժվել դրանց իրականացման ուղղությամբ։ Բոլոր մեծ նպատակները սկսվում են միջավայրի փոփոխությամբ և իրականանում են միայն այն դեպքում, երբ ամեն օր հետևողական ջանք ենք ներդնում դրա համար։ Չի կարող աշխարհը դառնալ ավելի լավը, եթե մեր համայնքներն ու անմիջական միջավայրերն ավելի լավը չեն։ Մեծ պատկերը գոյանում է ամեն բաղադրիչից. համայնքներում մեր ներդրած ջանքը փոխում է նաև մեր երկիրը», - ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Նա կարևորել է նաև երիտասարդների ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարբեր համայնքներում ձևավորվում են երիտասարդական խորհուրդներ, որոնք կապ են ստեղծում երիտասարդների և պետական մարմինների միջև։ ԿԳՄՍ նախարարությունում այս գարնանից դպրոցականների, ուսանողների և երիտասարդների համար սահմանվել է ընդունելության հատուկ օր, որի ընթացքում նախարարն անձամբ է լսում նրանց առաջարկներն ու մտահոգությունները՝ առանց նախապես սահմանված օրակարգի։
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ երիտասարդների նկատմամբ ուշադրությունը պետք է չսահմանափակվի միայն տարվա մեկ օրով․ նրանք պետք է ներգրավված լինեն յուրաքանչյուր կարևոր հարցի քննարկման ժամանակ։ Նախարարի համոզմամբ՝ «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» նոր օրենքը հնարավորություն է տալիս այս գործընթացը դարձնել ինստիտուցիոնալ և շարունակական։
Եզրափակելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը դիմել է երիտասարդներին. «Վայելեք ձեր երիտասարդությունն ու անդադար սովորեք, որպեսզի ամեն հաջորդ օրը ձեզ զգաք ավելի ուժեղ, մրցունակ ու պատրաստ դիմագրավելու մեր առջև կանգնած խնդիրներին։ Երբ ձեզ կզգաք ուժեղ, բարեկեցիկ ու երջանիկ, ուրեմն վստահ եղեք, որ այդպիսին է նաև մեր երկիրը։ Երջանիկ անհատներն ու քաղաքացիներն են, որ ձևավորում են երջանիկ պետություն»։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել և շնորհավորել է նաև Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը:
Երիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ միջոցառումներ են անցկացվել նաև Երևանի և Հայաստանի բոլոր մարզերի շուրջ 96 բնակավայրերում՝ ներառելով մարզամշակութային ծրագրեր, ինտելեկտուալ խաղեր, կինոդիտումներ, թատերական ներկայացումներ և թեմատիկ քննարկումներ։ Միջոցառումները կազմակերպվել են պետական և հասարակական կառույցների նախաձեռնությամբ՝ ստեղծելով հարթակ երիտասարդների ներուժի, ձայնի և ստեղծագործական նախաձեռնությունների ճանաչման ու խրախուսման համար։ Միջոցառումների ծրագիրը կազմվել է նախապես անցկացված առցանց հարցման հիման վրա, որի արդյունքում բացահայտվել են երիտասարդների նախասիրությունները, հետաքրքրությունները և մասնակցության նախընտրելի ձևերը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян и заместитель министра Артур Мартиросян 12 августа – в Международный день молодежи – встретились с молодежью в молодежной столице Армении, городе Апаран.
В рамках праздничных мероприятий в Апаране прошли спортивные и развлекательные соревнования, молодежная конференция с тематическими панельными дискуссиями, мотивационные выступления с участием успешных молодежных инициатив, информационные выставки. День в Апаране планируется завершить концертом известного певца Гора Суджяна.
Поздравляя молодежь с праздником, Жанна Андреасян отметила, что девиз этого года, провозглашенный ООН – «Местные молодежные инициативы – для достижения целей устойчивого развития и большего» – подчеркивает значительный вклад молодежи в жизнь общин. По ее словам, Апаран – один из лучших примеров этого: благодаря инициативности молодежи город с каждым днем становится все более красивым, благоустроенным, интересным и содержательным.
«Молодость – это период жизни, когда нужно думать о великих целях и уверенными шагами двигаться к их осуществлению. Все великие цели начинаются с изменения среды и реализуются только в том случае, если мы ежедневно прилагаем последовательные усилия ради этого. Мир не может стать лучше, если наши общины и непосредственная среда не становятся лучше. Большая картина складывается из каждого элемента: усилия, вложенные нами в общины, меняют и нашу страну», - сказала министр образования, науки, культуры и спорта.
Она также подчеркнула важность вовлеченности молодежи в процесс принятия решений, отметив, что в различных общинах Армении формируются молодежные советы, которые создают связь между молодежью и государственными органами. В министерстве образования, науки, культуры и спорта с этой весны установлен специальный день приема для школьников, студентов и молодежи, в рамках которого министр лично выслушивает их предложения и обеспокоенности – без заранее установленной повестки.
Жанна Андреасян подчеркнула, что внимание к молодежи не должно ограничиваться только одним днем в году: они должны быть вовлечены в обсуждение каждого важного вопроса. По убеждению министра, новый закон «О молодежной политике» позволяет сделать этот процесс институциональным и непрерывным.
Завершая свое выступление, Жанна Андреасян обратилась к молодежи: «Наслаждайтесь своей молодостью и непрерывно учитесь, чтобы с каждым следующим днем чувствовать себя сильнее, конкурентоспособнее и готовыми противостоять стоящим перед нами вызовам. Когда вы почувствуете себя сильными, благополучными и счастливыми – будьте уверены, что такой же является и наша страна. Именно счастливые личности и граждане формируют счастливое государство».
Участников мероприятия также поприветствовал и поздравил губернатор Арагацотнской области Сергей Мовсесян.
В связи с Международным днем молодежи мероприятия прошли также в Ереване и в около 96 населенных пунктах всех областей Армении, включая спортивно-культурные программы, интеллектуальные игры, кинопросмотры, театральные представления и тематические обсуждения. Мероприятия были организованы по инициативе государственных и общественных структур, создав платформу для признания и поощрения потенциала, голоса и творческих инициатив молодежи. Программа мероприятий была составлена на основе предварительно проведенного онлайн-опроса, в результате которого были выявлены предпочтения, интересы и желаемые формы участия молодежи.