Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում այսօր բացվել է Հայաստանի ազգային հերոս, Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր, աշխարհահռչակ շանսոնյե, բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի արձանը՝ «Լա Բոհեմ» անվանումով:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Շառլ Ազնավուրի ընտանիքի անդամներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, Փարիզ քաղաքի և Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի պատվիրակներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, մտավորականներ, Ազնավուրի արվեստի երկրպագուներ, Երևան քաղաքի հյուրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Շառլ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, «Լա Բոհեմ» արձանի հեղինակ Դավիթ Մինասյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելով ներկաներին՝ նշել է՝ սերը Ազնավուրի կյանքն ու արվեստը բնորոշող գլխավոր զգացմունքն է։
«Սիրով լցված է ցանկացած դրվագ, իրավիճակ, ստեղծագործություն, երաժշտություն և տող։ Մենք այդ սերը նյութականացնելու և մարմնավորելու ևս մի հնարավորություն ենք ստանում այստեղ՝ Ազնավուրի անունը կրող հրապարակում, որն առաջին հերթին մշակութային հրապարակ է՝ շրջապատված կինոթատրոնի, թատրոնի և Նկարիչների միության կառույցներով: Բնական է, որ այս հրապարակն Ազնավուրի անունով կոչելը և այստեղ Ազնավուրի արձանն ունենալը շատ ներդաշնակ են։ Ինչպես մշակույթն է միավորում մարդկանց, այդպես էլ Ազնավուրն իր գործունեությամբ շարունակում է միավորել մեզ, և սա թերևս ամենամեծ գնահատականն է։
Ազնավուրի հանդեպ մեր վերաբերմունքը շատ առանձնահատուկ է մի բանով․ նա յուրաքանչյուրիս հարազատ է յուրովի։ Հազվադեպ է պատահում, որ միլիոնավոր մարդիկ հարազատության զգացում ունենան մեկի հանդեպ, ում կյանքում գուցե երբեք չեն հանդիպել։ Հարազատության զգացումը ձևավորում է առանձնահատուկ վերաբերմունք, ինչպես Ազնավուրի, այնպես էլ նրա արձանի հանդեպ։ Մեզնից յուրաքանչյուրն ունի Ազնավուրի իր պատկերն ու ընկալումը, որովհետև մենք նրա երգերի ներքո սիրահարվել, ուրախացել և տխրել ենք՝ ապրելով մեր կյանքի տարբեր իրավիճակները: Վստահ եմ, որ արձանը նաև այս տեսանկյունից հետաքրքիր քննարկում կբերի․ Ազնավուրին թերևս կարելի էր պատկերել տարբեր ձևերով, բայց պատկերվել է հենց այսպես։ Ուստի, շատ կարևոր է, որպեսզի մշակութային դաշտում ծավալվի քննարկում, հնչեն մասնագիտական դիտարկումներ, և հնարավորություն ստեղծվի խոսելու արվեստի մասին:
Ազնավուրի հարյուրամյակի առիթով Կառավարությունը ձևավորել էր հոբելյանական հանձնաժողով․ նրա ընտանիքի հետ միասին մի շարք միջոցառումներ են իրականացվել։ Հուսով եմ՝ արձանի բացմամբ նույնպես կկարողանանք ներկայացնել մեր գնահատանքը, նվիրվածությունն ու սերն առ մեծ արվեստագետը, առ մեծ մարդը»,- նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և շնորհակալություն հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին կարևոր նախաձեռնության իրականացման համար:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նշմամբ՝ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բացվում է արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի ներդրումը միջազգային մշակութային կյանքում։
«Շառլ Ազնավուրը՝ ծնված Փարիզում, հայ փախստականների ընտանիքում, դարձավ համաշխարհային երգարվեստի ամենահայտնի անուններից մեկը։ Հազարից ավելի երգեր, ֆիլմեր, համերգներ՝ ավելի քան 90 երկրում։ Նա այն մարդն էր, որի արվեստը ճանաչում էին առանց թարգմանության և առանց բացատրությունների, և նա շարունակում է մնալ այն մարդը, որի արվեստը ճանաչում են առանց հավելյալ բացատրության»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը՝ հավելելով, որ արձանի բացումը ֆինանսավորվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից։
«Երբ հայրս ժամանում էր Երևան, նա կանգ էր առնում այս հյուրանոցում: Նա սիրում էր պատշգամբից նայել այս հրապարակին, որը լեցուն է կյանքով և պատմությամբ։ Հիրավի շատ հուզիչ է, որ այսօրվանից մեկընդմիշտ Ազնավուրը կլինի այստեղ՝ այս հրապարակում»,- ողջունելով ներկաներին ասել է Շառլ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը:
Նրա խոսքով՝ Ազնավուրը սիրահարված էր Հայաստանին, սիրում էր Հայաստանը կրքոտ ձևով, և դա արտահայտվում էր ոչ միայն բառերով, այլև գործունեությամբ:
«Նա կրել է Հայաստանն իր սրտի ներքո և համաշխարհային բոլոր հարթակներում: Հայրս հավատում էր այս երկրի ուժին, հզորությանը, մշակույթին ու ապագային: Այդ իսկ պատճառով նա շատ խրախուսեց, որպեսզի իր ընտանիքը ժամանի և հաստատվի այստեղ՝ ապրեցնելով և իրականություն դարձնելով իր գաղափարները»,- նշել է Նիկոլա Ազնավուրը և հավելել, որ արձանը պատկանում է ողջ հայ ժողովրդին և աշխարհի բոլոր այն մարդկանց, որոնք սիրում են Ազնավուրի արվեստը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ողջունելով ներկաներին՝ նշել է՝ Երևանի սրտում տեղադրված Շառլ Ազնավուրի արձանը միաձուլում է մեծ արվեստագետի ինքնությունները՝ Ֆրանսիան և Հայաստանը:
«Շառլ Ազնավուրը միշտ սիրում էր հիշեցնել, որ 100%-ով հայ է և 100%-ով ֆրանսիացի։ Նրան հարգանքի տուրք ենք մատուցում և պատվում թե՛ Ֆրանսիայի, և թե՛ Հայաստանի մայրաքաղաքներում։ Երևանում, որտեղ շատ հաճախ հնչում են Ազնավուրի երգերը, այդ ամբողջը կհամեմվի, կհամալրվի նրա մշտական ներկայությամբ՝ արձանի միջոցով»,- նշել է դեսպանը և շնորհակալություն հայտնել Շառլ Ազնավուր երևույթին հավատարիմ մնալու համար:
«Լա Բոհեմ» արձանի հեղինակ Դավիթ Մինասյանը պատմել է արձանի ստեղծման մեկ ու կես տարվա պատմությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են գործին: «Ես առանձնահատուկ շնորհակալ եմ Շառլ Ազնավուրին, որ թույլ տվեց իր հետ մեկ ու կես տարի ընկերություն անել»,- ասել է Դավիթ Մինասյանը՝ խոսելով ստեղծագործական մտահղացման մասին:
«Լա Բոհեմ» արձանի մտահղացման հիմքում ընկած է Ազնավուրի կերպարը՝ հանդիսատեսի ծափահարությունների ուղեկցմամբ՝ «Լա Բոհեմ» երգի կատարման ընթացքում։
Արձանը պատրաստված է բրոնզից, օգտագործվել են նաև այլ նյութեր՝ մարմար, կարմիր էմալ: Չափսը՝ 3350x2500x1820 մմ, քաշը՝ 1850 կգ: Ստեղծվել է 2025 թվականին:

The monument of Armenian national hero, recipient of Knight of the French Legion of Honour, renowned chansonnier, poet, and public figure Charles Aznavour, titled “La Bohème”, was unveiled today in Yerevan's Charles Aznavour Square.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Mayor of Yerevan Tigran Avinyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, Charles Aznavour's family members, ambassadors accredited to Armenia, delegates from the City of Paris and the Regional Council of Ile-de-France, representatives of government agencies, artists, intellectuals, fans of Aznavour's art, guests of Yerevan attended the event.
Welcoming speeches were delivered by RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, French Ambassador to the Republic of Armenia, Olivier Decottignies, Charles Aznavour's son, co-founder of “Aznavour” Foundation Nicolas Aznavour, and author of the “La Bohème” statue, David Minasyan.
Welcoming the attendees, ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized that love is the defining emotion of Aznavour's life and art.
“Love is there in every episode, situation, piece of work, music, and line. We have another opportunity to express and embody this love here, in Aznavour Square, which is primarily a cultural square surrounded by the buildings of the cinema, theatre and the Artists’ Union. Naturally, it is quite harmonious to name this place after Aznavour and to have his statue here. Just as culture brings people together, Aznavour continues to unite us through his work — and that may be the highest form of appreciation.
Our attitude towards Aznavour is very unique in one sense: each of us holds a special place in our hearts for him. It is rare for millions of people to feel a sense of kinship with someone they may never have met. A sense of kinship shapes a special attitude towards both Aznavour and his statue. Each of us has our own idea of Aznavour, because we fell in love, rejoiced and grieved to the sounds of his songs, living through different situations of our lives. I am sure that the monument will spark interesting discussions from this perspective: Aznavour could have been portrayed in different ways, but this is exactly how he was depicted. Therefore, it is essential that a discussion takes place in the cultural sector, professional observations are made, and an opportunity is created to talk about art.
To mark Aznavour's centenary, the Government formed a jubilee commission, organizing a number of events in collaboration with his family. I hope that the unveiling of the monument will also serve as an expression of our gratitude, devotion and love for this great artist and great man,” Minister Zhanna Andreasyan noted and thanked Yerevan Municipality for carrying out the significant initiative.
As stated by Yerevan Mayor Tigran Avinyan, the monument in Aznavour Square symbolizes not only the memory of the great artist but also the contribution of the Armenian people to international cultural life.
“Born in Paris to a family of Armenian refugees, Charles Aznavour became one of the most renowned names in world music. Over a thousand songs, films and concerts — in more than 90 countries. He was the man whose art was and still remains recognized without translation or explanation,” Tigran Avinyan stated, adding that Yerevan Municipality funded the opening of the statue.
“When my father arrived in Yerevan, he used to stay at this hotel. He liked to look from the balcony at this vibrant and historic square. It is truly very exciting that from this day on, once and for all, Aznavour will be here, in this square,” welcoming the audience, said Nicolas Aznavour - Charles Aznavour's son and co-founder of the “Aznavour” Foundation.
He claimed that Aznavour was in love with Armenia; he loved Armenia passionately, and this was expressed not only in words but also in deeds.
“He carried Armenia in his heart and represented it on every global platform. My father believed in the strength, power, culture, and future of this country. That's why he greatly encouraged his family to arrive and settle here, bringing his ideas to life and making them a reality,” Nicolas Aznavour noted and added that the statue belongs to the entire Armenian people and all those people around the world who love Aznavour's art.
Welcoming the attendees, the Ambassador of France to Armenia Olivier Decottignies noted that Charles Aznavour’s statue, installed in the heart of Yerevan, merges the identities of the great artist: France and Armenia.
“Charles Aznavour always liked to remind people that he was 100% Armenian and 100% French. We pay tribute to him and honour him in the capitals of both France and Armenia. In Yerevan, where Aznavour's songs are often heard, his lasting presence will now be felt even more deeply — embodied in a statue,” the Ambassador noted and thanked for the commitment to Charles Aznavour phenomenon.
David Minasyan, the author of the “La Bohème” statue, shared the story behind its year-and-a-half-long creation, expressing gratitude to everyone who supported the project. “I am deeply grateful to Charles Aznavour for the privilege of sharing a year and a half of friendship with him,” said David Minasyan, reflecting on the creative concept.
The “La Bohème” statue captures the image of Aznavour performing his beloved song, surrounded by the applauses of his audience.
The statue is made of bronze, but other materials were also used: marble, red enamel. The statue dimensions are 3350x2500x1820 mm, weight: 1850 kg. Created in 2025.