ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահ Խորխե Գարբախոսային և գործադիր տնօրեն Կամիլ Նովակին, որոնք Հայաստան են ժամանել բասկետբոլի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների Բ դիվիզիոնի առաջնությանը հետևելու նպատակով:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը և Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել բասկետբոլի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների Բ դիվիզիոնի առաջնության անցկացումը Հայաստանին վստահելու համար:
«Հայաստանի համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է հյուրընկալել 21 երկրի հավաքականների և պատվիրակությունների: Սա մեր երկրում խաղային մարզաձևերից կազմակերպվող կարևոր խոշոր միջազգային միջոցառում է: ՀՀ կառավարությունը և Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան ներդրել են բոլոր ջանքերը՝ մրցաշարն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով ՖԻԲԱ Եվրոպայի հետ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի համագործակցության զարգացումը:
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ միջազգային մրցաշարերի հյուրընկալումը ՀՀ կառավարության սպորտային քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է, որը ներառված է ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024–2030 թվականների ռազմավարության մեջ։
Ներկայացնելով բասկետբոլի զարգացման և մասսայականացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերը՝ նախարարը նշել է՝ այս տարի ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո առաջին անգամ անցկացվել է «Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մրցաշարը, որի համայնքային փուլերին մասնակցել է շուրջ 8 հազար դպրոցական՝ ՀՀ բոլոր մարզերից։ Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը՝ նախատեսվում է ապագայում նմանօրինակ մրցաշարեր անցկացնել նաև համալսարանական մակարդակում։
ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահ Խորխե Գարբախոսան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և Եվրոպայի Մ20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնության պատշաճ կազմակերպման համար:
«Եվրոպայի 21 հավաքականներ այս օրերին վայելում են Հայաստանի հյուրընկալությունը և լավագույնս կազմակերպված մրցաշարը: ՖԻԲԱ-ն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիային և հաճելիորեն տպավորված է մրցաշարի անցկացման որակից»,- ասել է Գարբախոսան՝ ընդգծելով, որ առանց պետական աջակցության՝ նմանօրինակ խոշոր մրցաշարի անցկացումը հնարավոր չէր լինի:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է սպորտային ենթակառուցվածքների բարելավման, նոր մարզահամալիրների կառուցման և վերանորոգման ծրագրերը:
«Մեր երկրում անցկացվող միջազգային մրցաշարերը դիտարկում ենք որպես ներդրում սպորտային ենթակառուցվածքների հարստացման և գույքով համալրման ուղղությամբ, որոնք անպայմանորեն նպաստելու են կոնկրետ մարզաձևերի զարգացմանն ու մասսայականացմանը», - ընդգծել է նախարարը՝ հույս հայտնելով, որ ՖԻԲԱ Եվրոպայի հետ համատեղ առաջին նախաձեռնությունը կդառնա լավ նախադեպ՝ ապագայում ավելի շատ միջազգային միջոցառումներ Հայաստանում կազմակերպելու համար։
Երևանում ընթացող Եվրոպայի Մ20 տարեկանների առաջնության Բ դիվիզիոնի շրջանակում Հայաստանի հավաքականը հուլիսի 18-ին կմրցի Պորտուգալիայի հավաքականի հետ՝ 9-16-րդ տեղերի համար պայքարում։ Հանդիպումը կկայանա Սպորտի կառավարման ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում և կմեկնարկի ժամը 18:30-ին:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла президента FIBA Europe Хорхе Гарбахосу и исполнительного директора Камиля Новака, прибывших в Армению для участия в чемпионате Европы по баскетболу среди юношей до 20 лет (Дивизион B).
Встреча прошла при участии заместителя министра Асмик Авагян и генерального секретаря Федерации баскетбола Армении Артура Назаряна.
Приветствуя гостей, Андреасян выразила благодарность за оказанное доверие в проведении чемпионата:
«Для Армении — это честь и ответственность принимать команды и делегации из 21 страны. Это одно из крупнейших международных спортивных событий, организованных в сфере игровых видов спорта».
Она подчеркнула, что правительство Армении и Федерация баскетбола прилагают максимальные усилия для проведения турнира на высшем уровне.
Министр акцентировала внимание на важности международных соревнований в рамках спортивной политики Армении, включенной в стратегию развития физкультуры и спорта на 2024-2030 гг.
Андреасян рассказала о программах развития и популяризации баскетбола. В этом году впервые под эгидой премьер-министра прошёл школьный баскетбольный турнир, в котором приняли участие около 8 000 школьников со всех регионов страны. С учетом общественного интереса планируется запуск аналогичных турниров на университетском уровне.
Президент FIBA Europe Хорхе Гарбахоса поблагодарил за прием и отличную организацию турнира: «Сборные 21 страны наслаждаются армянским гостеприимством и прекрасно организованным чемпионатом. FIBA Europe полностью поддерживает Федерацию баскетбола Армении и впечатлена качеством проведения мероприятия».
Он отметил, что без участия государства проведение таких масштабных мероприятий было бы невозможным.
В заключение Андреасян представила планы по строительству и реконструкции спортивной инфраструктуры, подчеркнув:
«Международные турниры — это инвестиция в развитие и оснащение спортивных объектов, что будет способствовать популяризации конкретных видов спорта».
Она выразила надежду, что это сотрудничество с FIBA Europe станет хорошим прецедентом для будущих событий.
В рамках чемпионата Европы U-20 (Дивизион B) сборная Армении 18 июля сыграет против команды Португалии за 9-16 места. Матч состоится в спорткомплексе «Мика» в 18:30.