Շիրակի Միքայել Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանում պետական պարգևների հանձման հանդիսավոր արարողությամբ և բուհի պատմությունը ներկայացնող գրքի շնորհանդեսով ամփոփվել են համալսարանի 90-ամյակին նվիրված միջոցառումները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները, բուհի այս տարվա շրջանավարտները:
Շնորհավորելով Շիրակի պետական համալսարանի 90-ամյակը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ հոբելյանը, պատմությունն ու ավանդույթներն առաջին հերթին պատասխանատվություն են. «Կարևոր է արժանի լինել պատասխանատու աշխատանքը, պատմությունն ու ավանդույթները շարունակելուն:
Միաժամանակ, բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտն անընդհատ պահանջում է նորացում, թարմացում և զարգացում՝ հետևելով տարբեր բնագավառների նորարար միտումներին և նպաստելով բուհի գործունեության բարելավմանը: Կարևոր է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ակտիվ գործունեությունը, նոր ծրագրերում ընդգրկվելու նախաձեռնողականությունը, որն առաջին հերթին ուսանողներին տրամադրվող կրթության և որակի վկայություն է»,- ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ բուհական կրթության կազմակերպման առումով շատ կարևոր է հետազոտությունների իրականացումը:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ցանկացած բուհի, այդ թվում նաև Շիրակի պետական համալսարանի յուրաքանչյուր շրջանավարտ պետք է վստահ լինի, որ իր ստացած գիտելիքն ու հմտությունը բավարար են տնտեսության մեջ, հանրային կյանքում, աշխատաշուկայում մրցունակ լինելու և արժանի տեղ գտնելու համար:
«Պետք է կարողանալ իրացվել որպես լիարժեք քաղաքացի, որպես երջանիկ անհատ՝ սեփական գործունեությամբ նաև նպաստելով պետության զարգացմանը։ Սա է մեր կարևորագույն առաքելությունը. վստահ եմ, որ Շիրակի պետական համալսարանի դասախոսները և ուսանողները ևս ամեն օր լսարան են մտնում մրցունակ և որակյալ կրթություն ապահովելու գիտակցումով և ձգտումով։ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը շարունակելու է լինել բոլոր լավ նախաձեռնությունների կողքին՝ աջակցելով բուհերի զարգացմանը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա անդրադարձել է նաև Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի նախագծին, որով ոլորտի մրցունակության նոր պայմաններ ու պահանջներ են սահմանվում:
«Վստահ եմ՝ նոր օրենքի ընդունումը զարգացման նոր ճանապարհ է բացելու բուհական համակարգի համար»,- եզրափակել է նախարարը՝ շնորհավորելով միջոցառմանը ներկա ՇՊՀ շրջանավարտներին՝ նրանց մաղթելով մասնագիտական հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում:
Այնուհետև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ՇՊՀ 90-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ պետական պարգևներ է հանձել բուհի վաստակաշատ դասախոսներին:
Գիտության և կրթության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ՇՊՀ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոսներ Վարդան Մանուկյանը և Հրաչիկ Նիկողոսյանը պարգևատրվել են ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով: Նույն ամբիոնի դասախոս Սպարտակ Սողոյանն ու Կենսաբանության և քիմիայի ամբիոնի դասախոս Սամվել Ալեքսանյանը պարգևատրվել են ԿԳՄՍՆ պատվոգրով:
Ողջույնի խոսքում ՇՊՀ ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանն ընդգծել է՝ համալսարանը 90-ամյա հոբելյանը նշում է հպարտությամբ և գիտակցումով, որ անցած ճանապարհը պետք է վերարժևորել, փաստագրել և փոխանցել սերունդներին:
«Շնորհված պարգևները մեծ պատիվ են և պատասխանատվություն. դրանք բոլորիս պարտավորեցնում են աշխատել ավելի մեծ նվիրումով»,- ասել է նա:
Ներկաներին ողջունել և բուհի հիմնադրման հոբելյանի առթիվ շնորհավորել է նաև Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծ պատիվ է լինել ՇՊՀ շրջանավարտ:
ՇՊՀ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Վարդան Մանուկյանն իր խոսքում անդրադարձել է պետության կողմից վերջին տարիներին գիտության ոլորտին հատկացվող ֆինանսավորմանը. «Գիտական համայնքի համար տեսանելի և գնահատելի են ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերը, որոնց շնորհիվ գիտությամբ և հետազոտությամբ զբաղվելը դարձել է ավելի գրավիչ: Մասնավորապես՝ տարեցտարի նկատվում է գիտաշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում, հատկացվում են տարատեսակ դրամաշնորհներ, ինչպես նաև ստեղծվել են միջազգային համագործակցության լայն հեռանկարներ, ինչը շատ կարևոր է»,- ասել է նա:
Միջոցառման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև «Շիրակի պետական համալսարանի տարեգրության էջերում» գրքի շնորհանդեսը: Գրքում ամփոփված են համալսարանի անցած 9 տասնամյակների պատմությունը, հիշողությունները, հաղթանակներն ու կարևոր նվաճումները:

На торжественной церемонии вручения государственных наград и презентации книги об истории университета завершились мероприятия, посвящённые 90-летию Ширакского государственного университета имени Микаэла Налбандяна.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, губернатор Ширакской области Давид Арушанян, ректор Ширакского государственного университета Ерванд Серобян, представители профессорско-преподавательского состава и выпускники текущего года.
Поздравляя университет с юбилеем, министр Жанна Андреасян отметила, что юбилей, история и традиции прежде всего накладывают ответственность: «Важно быть достойными продолжателями ответственной работы, истории и традиций».
Она подчеркнула, что сфера высшего образования и науки требует постоянного обновления, модернизации и развития, следуя инновационным тенденциям различных отраслей и способствуя улучшению деятельности вузов. Министр также выделила значимость активной работы высших учебных заведений и их инициативности в участии в новых программах, что напрямую свидетельствует о качестве предоставляемого образования. Особое внимание было уделено важности проведения научных исследований в организации университетского образования.
По словам Жанны Андреасян, каждый выпускник любого вуза, включая Ширакский государственный университет, должен быть уверен, что полученные знания и навыки позволяют ему быть конкурентоспособным в экономике, общественной жизни и на рынке труда, а также занять достойное место.
«Необходимо реализовать себя как полноценный гражданин, как счастливый человек, который своей деятельностью способствует развитию государства. Это наша главная миссия. Уверена, что преподаватели и студенты Ширакского государственного университета ежедневно входят в аудитории с осознанием и стремлением обеспечить качественное и конкурентоспособное образование. Министерство образования, науки, культуры и спорта продолжит поддерживать все хорошие инициативы, способствуя развитию вузов», — отметила министр.
Она также затронула проект нового закона «О высшем образовании и науке», принятый в первом чтении Национальным собранием, который устанавливает новые условия и требования для повышения конкурентоспособности отрасли.
«Уверена, что принятие нового закона откроет путь к развитию университетской системы», — заключила Жанна Андреасян, поздравив выпускников ШГУ, пожелав им профессиональных успехов в дальнейшей деятельности.
Затем министр вручила государственные награды заслуженным преподавателям университета по случаю 90-летнего юбилея Ширакского государственного университета.
Научные сотрудники кафедры математики, физики и информационных технологий Ширакского государственного университета — Вардан Манукян и Грачик Никогосян — были награждены памятной медалью премьер-министра Армении за значительный вклад в развитие науки и образования. Преподаватели той же кафедры Спартак Согоян и Самвел Алексанян (кафедра биологии и химии) получили почетные грамоты от Министерства образования, науки, культуры и спорта.
В приветственной речи ректор ШГУ Ерванд Серобян отметил, что университет с гордостью отмечает своё 90-летие, осознавая необходимость переоценки пройденного пути, его документирования и передачи будущим поколениям. «Полученные награды — это большая честь и ответственность. Они обязывают нас работать с ещё большей самоотдачей», — подчеркнул он.
Губернатор Ширакской области Давид Арушанян также поздравил университет с юбилеем, отметив, что для него большая честь быть выпускником ШГУ.
Доцент кафедры математики, физики и информационных технологий, кандидат физико-математических наук Вардан Манукян в своем выступлении обратил внимание на рост финансирования науки в последние годы: «Научное сообщество видит и ценит шаги, направленные на развитие отрасли. Благодаря этому заниматься наукой и исследованиями стало более привлекательно. Особенно заметно повышение зарплат научных сотрудников, предоставление различных грантов и расширение международного сотрудничества, что крайне важно».
В рамках мероприятия также состоялась презентация книги «На страницах летописи Ширакского государственного университета», в которой собрана история вуза за 90 лет, воспоминания, победы и важные достижения.