Շիրակի Միքայել Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանում պետական պարգևների հանձման հանդիսավոր արարողությամբ և բուհի պատմությունը ներկայացնող գրքի շնորհանդեսով ամփոփվել են համալսարանի 90-ամյակին նվիրված միջոցառումները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները, բուհի այս տարվա շրջանավարտները:
Շնորհավորելով Շիրակի պետական համալսարանի 90-ամյակը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ հոբելյանը, պատմությունն ու ավանդույթներն առաջին հերթին պատասխանատվություն են. «Կարևոր է արժանի լինել պատասխանատու աշխատանքը, պատմությունն ու ավանդույթները շարունակելուն:
Միաժամանակ, բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտն անընդհատ պահանջում է նորացում, թարմացում և զարգացում՝ հետևելով տարբեր բնագավառների նորարար միտումներին և նպաստելով բուհի գործունեության բարելավմանը: Կարևոր է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ակտիվ գործունեությունը, նոր ծրագրերում ընդգրկվելու նախաձեռնողականությունը, որն առաջին հերթին ուսանողներին տրամադրվող կրթության և որակի վկայություն է»,- ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ բուհական կրթության կազմակերպման առումով շատ կարևոր է հետազոտությունների իրականացումը:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ցանկացած բուհի, այդ թվում նաև Շիրակի պետական համալսարանի յուրաքանչյուր շրջանավարտ պետք է վստահ լինի, որ իր ստացած գիտելիքն ու հմտությունը բավարար են տնտեսության մեջ, հանրային կյանքում, աշխատաշուկայում մրցունակ լինելու և արժանի տեղ գտնելու համար:
«Պետք է կարողանալ իրացվել որպես լիարժեք քաղաքացի, որպես երջանիկ անհատ՝ սեփական գործունեությամբ նաև նպաստելով պետության զարգացմանը։ Սա է մեր կարևորագույն առաքելությունը. վստահ եմ, որ Շիրակի պետական համալսարանի դասախոսները և ուսանողները ևս ամեն օր լսարան են մտնում մրցունակ և որակյալ կրթություն ապահովելու գիտակցումով և ձգտումով։ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը շարունակելու է լինել բոլոր լավ նախաձեռնությունների կողքին՝ աջակցելով բուհերի զարգացմանը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա անդրադարձել է նաև Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի նախագծին, որով ոլորտի մրցունակության նոր պայմաններ ու պահանջներ են սահմանվում:
«Վստահ եմ՝ նոր օրենքի ընդունումը զարգացման նոր ճանապարհ է բացելու բուհական համակարգի համար»,- եզրափակել է նախարարը՝ շնորհավորելով միջոցառմանը ներկա ՇՊՀ շրջանավարտներին՝ նրանց մաղթելով մասնագիտական հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում:
Այնուհետև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ՇՊՀ 90-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ պետական պարգևներ է հանձել բուհի վաստակաշատ դասախոսներին:
Գիտության և կրթության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ՇՊՀ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոսներ Վարդան Մանուկյանը և Հրաչիկ Նիկողոսյանը պարգևատրվել են ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով: Նույն ամբիոնի դասախոս Սպարտակ Սողոյանն ու Կենսաբանության և քիմիայի ամբիոնի դասախոս Սամվել Ալեքսանյանը պարգևատրվել են ԿԳՄՍՆ պատվոգրով:
Ողջույնի խոսքում ՇՊՀ ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանն ընդգծել է՝ համալսարանը 90-ամյա հոբելյանը նշում է հպարտությամբ և գիտակցումով, որ անցած ճանապարհը պետք է վերարժևորել, փաստագրել և փոխանցել սերունդներին:
«Շնորհված պարգևները մեծ պատիվ են և պատասխանատվություն. դրանք բոլորիս պարտավորեցնում են աշխատել ավելի մեծ նվիրումով»,- ասել է նա:
Ներկաներին ողջունել և բուհի հիմնադրման հոբելյանի առթիվ շնորհավորել է նաև Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծ պատիվ է լինել ՇՊՀ շրջանավարտ:
ՇՊՀ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Վարդան Մանուկյանն իր խոսքում անդրադարձել է պետության կողմից վերջին տարիներին գիտության ոլորտին հատկացվող ֆինանսավորմանը. «Գիտական համայնքի համար տեսանելի և գնահատելի են ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերը, որոնց շնորհիվ գիտությամբ և հետազոտությամբ զբաղվելը դարձել է ավելի գրավիչ: Մասնավորապես՝ տարեցտարի նկատվում է գիտաշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում, հատկացվում են տարատեսակ դրամաշնորհներ, ինչպես նաև ստեղծվել են միջազգային համագործակցության լայն հեռանկարներ, ինչը շատ կարևոր է»,- ասել է նա:
Միջոցառման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև «Շիրակի պետական համալսարանի տարեգրության էջերում» գրքի շնորհանդեսը: Գրքում ամփոփված են համալսարանի անցած 9 տասնամյակների պատմությունը, հիշողությունները, հաղթանակներն ու կարևոր նվաճումները:

The events dedicated to the 90-th anniversary of Mikayel Nalbandyan State University of Shirak concluded with a solemn ceremony of awarding state awards and presentation of the book on the history of the University.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Governor of Shirak Region Davit Arushanyan, Rector of Shirak State University Yervand Serobyan, representatives of the teaching staff, and this year's graduates of the University attended the event.
Congratulating Shirak State University on the 90th anniversary, ESCS Minister Zhanna Andreasyan noted that the anniversary, history, and traditions, first and foremost, impose responsibility: “It is important to be worthy to continue the responsible work, history and traditions.
At the same time, the field of higher education and science continually requires renewal and development, aligned with innovative trends across various sectors and aimed at enhancing the university’s activities. The active activity of higher education institutions and their initiative in engaging in new programs are important, which is first of all demonstrated by the quality of education provided to students,” the Minister said, emphasizing that conducting research is very important in terms of organizing higher education.
As stated by Zhanna Andreasyan, every graduate of any university, including those from Shirak State University, must be confident that the knowledge and skills they have gained are sufficient to be competitive and find a respectable position in the economy, public life, and the labor market.
“One must be able to realize oneself as a full-fledged citizen, as a happy individual, contributing to the development of the state through one's own activities. This is our most important mission: I am sure that lecturers and students of Shirak State University enter the classroom every day with the commitment and desire to provide quality and competitive education. The Ministry of Education, Science, Culture and Sports will continue to support all good initiatives by supporting the advancement of universities,” Zhanna Andreasyan noted.
She also addressed the new draft law “On Higher Education and Science” adopted in its first reading by the National Assembly, which introduces new conditions and requirements aimed at enhancing the sector’s competitiveness.
“I am confident that the adoption of the new law will pave way for advancement for the higher education system,” concluded the Minister by congratulating the SHSU graduates present at the event and wishing them professional success in their future endeavours.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan then presented state awards to distinguished lecturers of Shirak State University on the occasion of its 90th anniversary.
Vardan Manukyan and Hrachik Nikoghosyan, lecturers at the Chair of Mathematics, Physics and Information Technologies of the Shirak State University, were awarded the RA Prime Minister's Commemorative Medal for their significant contribution to the development of science and education. Spartak Soghoyan, a lecturer at the same Chair, and Samvel Aleksanyan, a lecturer at the Biology and Chemistry Chair, were awarded ESCS Certificate of Honor.
In his welcoming remarks, Rector of Shirak State University Yervand Serobyan emphasized that the University marks its 90th anniversary with pride and a deep awareness that its journey must be re-evaluated, documented, and passed on to future generations
“The awards bestowed are a great honor and responsibility: they compel us to work with even greater dedication,” he said.
Shirak Governor Davit Arushanyan also greeted everyone in attendance and congratulated them on the anniversary of the University's founding, emphasizing that it is a great honor for him to be a graduate of SHSU.
Vardan Manukyan, Associate Professor of the SHSU Chair of Mathematics, Physics and Information Technologies, Ph.D. in Physical and Mathematical Sciences, in his speech touched upon the state funding to the science sector in recent years: “The steps made in the field is evident and appreciated by the scientific community, making engagement in science and research increasingly attractive. In particular, there is an increase in the salaries of researchers from year to year, various grants are allocated, and broad prospects for international cooperation have been created, which is very important,” he said.
The event also featured the presentation of the book “On the pages of the Chronicle of Shirak State University”. The book summarizes the history, memories, victories, and significant achievements of the University over the past 9 decades.