ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ավստրիացի հայագետ, Զալցբուրգի համալսարանի Քրիստոնյա Արևելքի հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, Հայագիտության բաժնի ղեկավար Յասմին Դում-Թրագուտին, որն այս օրերին Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ Մատենադարանում մասնակցում է երկրորդ անգամ անցկացվող Հայագիտական միջազգային կոնգրեսին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարարը ողջունել է Յասմին Դում-Թրագուտին և կարևորել հայագիտության բնագավառում վերջինիս գործունեությունը, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է հայագիտության զարգացման ռազմավարական նշանակությունը՝ նշելով, որ այն ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է։ Նրա խոսքով՝ հայագիտությունն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ հումանիտար և հասարակագիտական ոլորտներում միջազգային մրցունակ դիրք զբաղեցնելու համար։
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել նաև Զալցբուրգի համալսարանի և Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացումը՝ համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:
Յասմին Դում-Թրագուտը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտության բաժնի գործունեությունը, առաջիկա ծրագրերը:
ՀՀ պետական բյուջեով իրականացվող «Օտարերկրյա պետություններում հայերենի և հայագիտական առարկաների դասավանդում» ծրագրի շրջանակում Զալցբուրգի համալսարանի բանասիրական և աստվածաբանության ֆակուլտետներում իրականացվում են «Հայոց լեզու–գրաբար», «Միջին ու ժամանակակից հայերեն», «Հայ լեզվաբանություն» դասընթացները: Բացի այդ՝ դասախոսությունների առանձին շարքեր են նախատեսված հայոց պատմության, հայոց եկեղեցու, հայկական մշակույթի պատմության և այլ թեմաներով։ Դասընթացներից զատ՝ համալսարանն իրականացնում է նաև հետազոտական այլ ծրագրեր, հրապարակումներ, գիտաժողովներ: Այս համատեքստում քննարկվել են նաև բաժնի գործունեության հետագա զարգացման հնարավորությունները։
Յասմին Դում-Թրագուտի առաջադրմամբ Առաքելոց վանական համալիրն ու բնակատեղին ավելի վաղ ընդգրկվել էին Եվրոպական ժառանգության «Եվրոպա Նոստրա» քաղաքացիական հասարակության առաջատար ցանցի և Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) ինստիտուտի՝ «Յոթ ամենավտանգված» ժառանգության վայրերի ծրագրում:
Ներկայացնելով ծրագիրը՝ Յասմին Դում-Թրագուտը նշել է՝ այն ենթադրում է Առաքելոց վանական համալիրի ու բնակատեղիի ամբողջական հետազոտություն, տարածքի բարեկարգում ու պահպանություն, ինչպես նաև կայուն էկոտուրիզմի զարգացում՝ տեղական շահառուների՝ ակադեմիական հաստատությունների ու հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նախորդ տարի Մադրիդի Կոմպլյուտենս համալսարանում հայագիտական կենտրոնների մասնակցությամբ անցկացված համաժողովին, ինչպես նաև Զալցբուրգի համալսարանում նոր համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև Լեզվի կոմիտեի հետ հայերենի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև հայագիտության զարգացմանը վերաբերող մի շարք խնդիրների։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Austrian Armenologist, Director of the Institute for Christian East Studies at the University of Salzburg, Head of the Department for Armenian Studies Jasmine Dum-Tragut, who is currently participating in the second International Congress of Armenian Studies at the Matenadaran, Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts.
ESCS Deputy Minister Alfred Kocharyan also participated in the meeting.
The Minister welcomed Jasmine Dum-Tragut and highlighted her activities in the field of Armenian studies, as well as her close and productive collaboration with the RA ESCS Ministry. Zhanna Andreasyan emphasized the strategic significance of the advancement of Armenology, pointing out that it is one of the priorities of the RA Government. According to her, Armenian studies has the necessary potential to hold an internationally competitive position in the fields of humanities and social sciences.
Zhanna Andreasyan also suggested considering the development of cooperation between the University of Salzburg and higher education institutions of Armenia through the implementation of joint programs.
Jasmine Dum-Tragut expressed her gratitude for the reception and presented the activities and upcoming programs of the Department for Armenian Studies at the University of Salzburg.
As part of the “Teaching Armenian language and Armenian Studies in Foreign Countries” program funded by the state budget of the Republic of Armenia, the courses “Armenian Language – Grabar”, “Middle and Modern Armenian”, and “Armenian Linguistics” are being implemented at the Cultural Sciences and Theological Faculties of the University of Salzburg. In addition, separate series of lectures are planned on Armenian history, the History of Armenian Culture Armenian Church, and other topics. In addition to courses, the university also implements other research programs, publications, and conferences. In this context, the possibilities of further development of the department's activities were also addressed.
The Arakelots Monastery Complex and settlement, nominated by Jasmine Dum-Tragut, were earlier included in the “Seven Most Endangered” heritage sites program of the European Heritage Leading Civil Society Network “Europa Nostra” and the European Investment Bank (EIB) Institute.
Presenting the project, Jasmine Dum-Tragut noted that it involves a comprehensive survey of the Arakelots monastery complex and settlement, improvement and preservation of the site, as well as the development of sustainable ecotourism with the participation of local stakeholders, academic institutions and non-governmental organizations.
The meeting also addressed issues related to the conference held last year at the Complutense University of Madrid with the participation of Armenian Studies Centers, as well as the holding of the upcoming conference at the University of Salzburg.
Reference was also made to the implementation of joint programs with the Language Committee for the advancement of the Armenian language, as well as a number of issues related to the development of Armenology.