Հուլիսի 11-20-ը Երևանը կհյուրընկալի բասկետբոլի Եվրոպայի մինչև 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունը. սպասվում է շուրջ 400 մասնակից՝ 21 երկրից։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել են Եվրոպայի առաջնության նախապատրաստական ընթացքը, անդրադարձել կազմակերպչական հարցերին։
Թիմային մարզաձևերի պատմության մեջ ռեկորդային մասնակիցներ Հայաստանում
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է բասկետբոլի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների առաջնությունը Հայաստանում հյուրընկալելու կարևորությունը, ինչը, ըստ նրա, ամբողջությամբ համահունչ է ՀՀ կառավարության պետական քաղաքականությանն ու ռազմավարությանը:
«ՀՀ կառավարությունը վարում է միջազգային խոշոր մրցաշարերը մեր երկրում անցկացնելու քաղաքականություն, և տափօղակի հոկեյի ու կարատեի առաջնություններից հետո սա այս տարվա երրորդ խոշոր մրցաշարն է: Նախատեսվում է անցկացնել նաև վոլեյբոլի մրցաշարը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների ռազմավարությունում առանձնահատուկ ընդգծված է խաղային մարզաձևերի խրախուսման քաղաքականությունը, և բասկետբոլի առաջնությունը ևս այդ համատեքստում է:
«Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ այս տարի առաջին անգամ անցկացվեց «Դպրոցականների բասկետբոլի լիգան», որը մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց երեխաների շրջանում. ավելի քան 8700 դպրոցականներ մասնակցեցին համայնքային փուլին: Եզրափակիչ խաղը և երկրպագուների ներկայությունը ցույց տվեցին, որ խաղային մարզաձևերով զբաղվելու ներուժը մեր երկրում շատ մեծ է»,- ասել է նախարարը՝ հույս հայտնելով, որ այս օրերին ևս բազմաթիվ երկրպագուներ կքաջալերեն մեր հավաքականին:
Նախարարի գնահատմամբ՝ սպորտային մեծ տոն է նախատեսվում. մրցաշարին մասնակցում է 21 հավաքական՝ 400 մասնակցով, շուրջ 1000 արտասահմանցի երկրպագուներ ու կամավորներ: Ընդ որում՝ սա ռեկորդային ցուցանիշ է թիմային մարզաձևերից Հայաստանում անցկացվող միջազգային մրցաշարերի մասնակցության տեսանկյունից:
Երկրպագուների աջակցությունը կամրապնդի Հայաստանի հավաքականի հաջող ելույթները
Խաղերը հեռարձակվելու են Առաջին ալիքով և միջազգային ֆեդերացիայի յութուբյան ալիքով՝ հասանելի դառնալով նաև հեռուստադիտողի համար և նպաստելով Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը:
«ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է ամբողջական ֆինանսավորում. առաջնությանը նախապատրաստվելիս կատարվել են նաև ենթակառուցվածքների բարելավման աշխատանքներ, որը կնպաստի նաև մեր երկրում բասկետբոլի զարգացմանը»,- խոսքը եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին համատեղ ջանքերի և կազմակերպչական աշխատանքների համար:
Նախարարը կոչ է արել երկրպագուներին հնարավորինս ակտիվ լինել և ձեռք բերել տոմսեր՝ իրենց ներկայությամբ խրախուսելով մարզիկներին:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ երկրպագուների ակտիվ աջակցությունը նաև կամրապնդի Հայաստանի հավաքականի հաջող ելույթները:
Ակումբային և համալսարանական սպորտի զարգացումը
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ ակումբային սպորտի զարգացումն առանցքային է ինչպես բասկետբոլի, այնպես էլ տարբեր մարզաձևերի պարագայում: Այս համատեքստում նախարարն անդրադարձել է առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի նախագծին, որտեղ առանձնակի կարևորվում են ուսանողական սպորտի զարգացումն ու ակումբների ձևավորումը:
«Տարբեր երկրներում, հատկապես բասկետբոլի դեպքում, մարզաձևի զարգացումն ապահովվում է համալսարանական ակումբների միջոցով. առանձին նպատակ ունենք խրախուսելու հենց սպորտային ակումբների ձևավորումը բուհական ենթակառուցվածքներում՝ դա փոխկապակցելով նաև ուսումնառության գործընթացի հետ: Այս ինստիտուցիոնալ խրախուսումը, վստահ եմ, ուսանողական ակումբային սպորտի զարգացման հնարավորություն է տալու: Արդեն իսկ որոշ բուհեր գնում են այս ճանապարհով՝ տարբեր մարզաձևերից ձևավորելով թիմեր: Կմտածենք նաև առանձին լիգաների ձևավորման մասին: Սա կարող է լինել շատ լավ միջավայր՝ արդեն ավելի բարձր տարիքում տվյալ մարզաձևում ներգրավվածությունն ապահովելու առումով: Հավաքականներն էլ ակումբներում խաղացող մարզիկներից ավելի մեծ ընտրություն անելու հնարավորություն կունենան»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Բասկետբոլային քարտեզում Հայաստանի տեղն ամրապնդելու քայլ
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանի մինչև 20 տարեկանների հավաքականն արդեն մեկ ամսից ավելի է՝ ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում, որի ընթացքում մի շարք ընկերական հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանի և Շվեյցարիայի՝ բավական ուժեղ թիմերի հետ: Հուլիսի 9-ին էլ ընկերական հանդիպում է սպասվում Վրաստանի հետ, որը ևս բավական ուժեղ հավաքական է: Արթուր Նազարյանը նշել է, որ Երևան են ժամանելու բազմաթիվ հավաքականներ, և սպասվում է բարդ մրցակցություն։
«Առաջնության շրջանակում թույլ մրցակիցներ չկան, բոլոր հավաքականները բավականին ուժեղ են, և սպասվում է շատ լուրջ մրցակցություն։ Ֆավորիտների թվում են Լատվիան, Թուրքիան, Մոնտենեգրոն և Խորվաթիան, որոնք բասկետբոլային գերտերություններ են։ Հայաստանի հավաքականն իր առաջին հանդիպումը կանցկացնի Լատվիայի հետ, որը բավականին լուրջ փորձություն է լինելու»,- նշել է ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը։
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի գնահատմամբ՝ հայ բասկետբոլիստները լիովին պատրաստ են առաջնության մեկնարկին և ունեն բավարար ներուժ: Նրա խոսքով՝ լավագույն տասնյակում հայտնվելը բավական հաջող արդյունք կլինի Հայաստանի Մ20 տարեկանների հավաքականի համար:
Նազարյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը և ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ ընդգծելով, որ այս ընթացքում կատարվել է մեծածավալ աշխատանք։
«Նման միջոցառում հնարավոր չէ կազմակերպել առանց պետության աջակցության։ Անգամ պատրանք չենք կարող ունենալ, որ նման մրցաշարի թեկուզ մեկ երրորդը կարելի է իրականացնել առանց պետական աջակցության և հոգածության։ Բացի այդ՝ թիմային մարզաձևերի պատմության մեջ Հայաստանում կունենանք ռեկորդային թվով մասնակիցներ։ Սա մեզ հնարավորություն կտա բասկետբոլային քարտեզում զբաղեցնել արժանի տեղ և ցույց տալ, որ կարող ենք կազմակերպել նման մեծ միջոցառումներ: Շատերի համար, ի դեպ, անակնկալ էր, որ Հայաստանը ցանկություն հայտնեց նման մասշտաբի մրցաշար կազմակերպելու»,- ասել է Արթուր Նազարյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է՝ առաջնությանը հետևելու նպատակով Հայաստան կժամանեն ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահն ու Եվրոպական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը։
Հայաստանի բասկետբոլի մինչև 20 տարեկանների հավաքականը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը հանդես կգա Փիթ Դոմինգեսի գլխավորությամբ:
Առաջնության հանդիպումները կանցկացվեն Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում և Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում:

С 11 по 20 июля Ереван примет чемпионат Европы по баскетболу среди юниоров до 20 лет в дивизионе B. Ожидается около 400 участников из 21 страны.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян на сегодняшней встрече с журналистами представили подготовительный процесс к чемпионату Европы и обсудили организационные вопросы.
Рекордное количество участников в истории командных видов спорта в Армении
Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность проведения чемпионата Европы среди юниоров до 20 лет в Армении, отметив, что это полностью соответствует государственной политике и стратегии правительства Республики Армения: «Правительство Армении придерживается политики проведения крупных международных турниров в нашей стране, и после чемпионатов по хоккею на льду и карате это уже третий крупный турнир в этом году. Планируется также проведение чемпионата по волейболу», - сказала Жанна Андреасян.
По ее словам, в стратегии в области физической культуры и спорта на 2024-2030 гг., особое внимание уделено поддержке командных видов спорта, и баскетбольный чемпионат вписывается в этот контекст.
«В сотрудничестве с Федерацией баскетбола Армении впервые был проведён школьный баскетбольный турнир, вызвавший большой интерес среди детей: более 8700 школьников приняли участие в общинном этапе. Финальная игра и участие болельщиков показали, что потенциал командных видов спорта в нашей стране очень велик», - заявила министр, выразив надежду, что в ближайшие дни множество болельщиков также поддержат нашу сборную.
По оценке министра, ожидается большой спортивный праздник: в турнире примут участие 21 команда, 400 спортсменов, около 1000 зарубежных болельщиков и волонтеров. Это является рекордным показателем участия среди международных турниров по командным видам спорта, проходящих в Армении.
Поддержка болельщиков укрепит успехи сборной Армении
Игры будут транслироваться по Первому каналу и на YouTube-канале международной федерации, что сделает их доступными широкой аудитории и будет способствовать повышению узнаваемости Армении.
«Правительство Республики Армения осуществляет полное финансирование. В процессе подготовки турнира также были проведены работы по улучшению инфраструктуры, что будет способствовать развитию баскетбола в нашей стране», - заключила Жанна Андреасян, выразив благодарность партнёрам за совместные усилия и организационную работу.
Министр призвала болельщиков быть максимально активными и приобрести билеты, чтобы своей поддержкой вдохновить спортсменов.
По ее словам, активная поддержка болельщиков также поможет укрепить успехи сборной Армении.
Развитие клубного и университетского спорта
Министр Жанна Андреасян отметила, что развитие клубного спорта является ключевым не только для баскетбола, но и для других видов спорта. В этом контексте она затронула законопроект «О высшем образовании и науке», принятый Национальным собранием в первом чтении, где особое внимание уделено развитию студенческого спорта и формированию клубов.
«В ряде стран, особенно в случае с баскетболом, развитие вида спорта обеспечивается через университетские клубы. У нас есть цель стимулировать формирование спортивных клубов на базе вузов и связать это с учебным процессом. Уверена, такое институциональное поощрение даст возможность для развития студенческого клубного спорта. Некоторые вузы уже движутся по этому пути, формируя команды по разным видам спорта. Мы подумаем и о создании отдельных лиг. Это может стать хорошей платформой для вовлечения в спорт в более зрелом возрасте. Сборным будет предоставлена большая возможность выбора среди спортсменов клубного уровня», — сказала министр.
Укрепление позиции Армении на баскетбольной карте
По информации генерального секретаря Федерации баскетбола Армении Артура Назаряна, сборная Армении до 20 лет уже более месяца проводит учебно-тренировочные сборы и провела ряд товарищеских матчей с сильными командами из России и Швейцарии. 9 июля ожидается товарищеская игра с Грузией, также обладающей сильной командой. Артур Назарян отметил, что в Ереван прибудут многие сборные, и ожидается серьезная конкуренция.
«В рамках чемпионата нет слабых соперников – все команды очень сильны, и конкуренция будет напряженной. Среди фаворитов – Латвия, Турция, Черногория и Хорватия, признанные баскетбольные державы. Первый матч сборной Армении состоится против Латвии – это будет серьезное испытание», - отметил Назарян.
Он также считает, что армянские баскетболисты полностью готовы к началу чемпионата и обладают достаточным потенциалом. Попадание в топ-10 станет значительным достижением для сборной Армении до 20 лет.
Назарян выразил благодарность правительству Армении и Министерству образования, науки, культуры и спорта, подчеркнув, что была проведена масштабная работа:
«Такое мероприятие невозможно организовать без государственной поддержки. Даже представлять нельзя, что можно провести хотя бы треть такого турнира без участия государства. Кроме того, у нас будет рекордное количество участников среди командных видов спорта. Это даст нам возможность занять достойное место на баскетбольной карте и показать, что мы способны организовывать масштабные турниры. Для многих стало неожиданностью, что Армения выразила желание провести турнир такого уровня»,- сказал Артур Назарян.
Он также сообщил, что для наблюдения за чемпионатом в Армению прибудут президент FIBA Europe и генеральный секретарь Европейской федерации.
Сборная Армении до 20 лет выступит на чемпионате Европы в Ереване под руководством Пита Домингеса.
Матчи чемпионата пройдут в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна и в спорткомплексе «Мика», действующем под управлением Центра спортивного администрирования.