«Իմ քայլը» հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող «Quanta» քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի մագիստրոսական ծրագրի երկրորդ շրջանավարտները ստացել են ավարտական դիպլոմները:
Միջոցառմանը մասնակցել և շրջանավարտներին դիպլոմները հանձնել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Բաձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, գիտական համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև սեպտեմբերից «Quanta» քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի մագիստրոսական ծրագրի երրորդ շրջափուլը մեկնարկող ուսանողներ:
Միջոցառման ընթացքում «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի և Երևանի պետական համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր: Այն ստորագրել են հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանն ու ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Ողջունելով շրջանավարտներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է կարևոր ծրագրի հերթական շրջափուլի ավարտի կապակցությամբ: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է ծրագրի կարգավորման հնարավորությունը հենց համակարգային առումով։
«Օրերս Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որն առաջին հերթին համագործակցության մասին է։ Այսօր ականատես ենք լինում, թե ինչպես հիմնադրամը և համալսարանը միասին համագործակցաբար շարունակելու են երեք տարի առաջ մեկնարկած կարևոր աշխատանքը։ Համագործակցությունն է, որ բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում նաև որակական փոփոխություններ է բերելու», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ առանցքային կարևորություն ունի գիտնականների ու գիտաշխատողների առավել ակտիվ ներգրավվածության ապահովումը բարձրագույն կրթության համակարգում:
«Վստահ եմ, որ այդ համագործակցությունը երկկողմանի շահավետ է լինելու: Մի կողմից այսօրվա շրջանավարտներն են, որոնք, հուսով եմ, մեր ապագա գիտնականներն ու դասախոսներն են, մյուս կողմից՝ այսօրվա գիտնականներն են, որոնք հնարավորություն են ստանում իրենց փորձը և գիտելիքը կիսելու երիտասարդների հետ: Սա ինստիտուցիոնալ համագործակցության և նաև սերնդափոխության հիմքն է, ինչը շատ կարևոր է հատկապես ԲՏՃՄ ուղղություններով, որտեղ տարիներ շարունակ, ցավոք, ծերացման միտումներ ենք ունեցել»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը համոզմունք է հայտնել՝ պետական քաղաքականությունը երիտասարդներին պետք է ուղղորդի դեպի գիտություն ու բարձրագույն կրթություն՝ որպես դասախոսներ և գիտաշխատողներ:
«Հուսով եմ՝ շարունակական հաջողությունները նաև ոգևորելու են մյուս սերունդներին՝ առաջ գնալու, դժվարություններից չընկրկելու և իրենց հաջողություններով ապացուցելու, որ ամեն ինչ հնարավոր է, եթե ջանք ես ներդնում և ունես ցանկություն»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու շնորհակալություն հայտնել ծրագրի իրականացման համար:
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը ևս ողջունել է շրջանավարտներին և շնորհավորել շրջափուլի ավարտի առթիվ: Աննա Հակոբյանը ծրագիրը կարևորել է նաև համագործակցության տեսանկյունից. «Հուսով եմ՝ ծրագրի շնորհիվ կկարողանանք վերացնել սահմանները համայնքների միջև` ստեղծելով համագործակցության և փոխհարաբերման նոր մշակույթ»:
Աննա Հակոբյանի խոսքով՝ «Quanta» քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի մագիստրոսական ծրագրի գիտական ղեկավար Հայկ Սարգսյանի կողմից ստանալով ծրագիրը մեկնարկելու առաջարկը՝ համաձայնել է առանց երկմտելու:
«Որքան էլ ջանքեր գործադրեր հիմնադրամը և փորձեր այս ծրագիրը միայնակ իրականացնել, այն չէր հասնի այս արդյունքներին՝ առանց գիտական համայնքի աջակցության։ Երբ մեր ջանքերը միավորում ենք, ավելի ենք ուժեղանում, քան այն ժամանակ, երբ յուրաքանչյուրս մեր ճանապարհով ենք շարժվում»,- եզրափակել է նա:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը դիպլոմներ են շնորհել մագիստրոսական ծրագրի 11 շրջանավարտի: Միջոցառման ընթացքում ելույթներ են ունեցել նաև ծրագրի հայաստանաբնակ և հրավիրյալ դասախոսները:
«Իմ քայլը» հիմնադրամը «Quanta» քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի մագիստրոսական ծրագիրն իրականացնում է 2022 թվականից: Ակնկալիքը քվանտային ֆիզիկայի բնագավառում առաջատար մասնագետների պատրաստումն է, որոնք կինտեգրվեն միջազգային գիտական համայնքում՝ նպաստելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանային գիտակրթական կենտրոնի վերածմանը:

Выпускники второго набора магистерской программы «Quanta» по квантовой и мезоскопической физике, реализуемой при поддержке благотворительного фонда «Мой шаг», получили дипломы об окончании обучения.
В церемонии приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, супруга премьер-министра и исполнительный директор фонда «Мой шаг» Анна Акопян, председатель Комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян, ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Ованнес Ованнисян, представители научного сообщества, а также студенты, которые начнут обучение на третьем этапе программы с сентября.
В рамках мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между фондом «Мой шаг» и Ереванским государственным университетом. Документ подписали исполнительный директор фонда Анна Акопян и ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян.
Приветствуя выпускников, министр Жанна Андреасян поздравила их с завершением важного этапа и подчеркнула значимость возможности системного регулирования таких образовательных инициатив.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что недавно в Национальном собрании в первом чтении был обсужден проект нового закона «О высшем образовании и науке», в основе которого лежит идея сотрудничества. По ее словам, сегодня можно наблюдать, как благотворительный фонд и университет совместно продолжают важную работу, начатую три года назад. Именно сотрудничество, по словам министра, должно привести к качественным изменениям в сфере высшего образования и науки. Андреасян также подчеркнула важность более активного вовлечения ученых и научных работников в систему высшего образования.
«Уверена, что это сотрудничество будет взаимовыгодным. С одной стороны – сегодняшние выпускники, которые, надеюсь, станут нашими будущими учеными и преподавателями; с другой – действующие ученые, получающие возможность делиться опытом и знаниями с молодым поколением. Это основа институционального взаимодействия и обновления поколений, что особенно важно в областях STEM, где, к сожалению, в последние годы наблюдается тенденция к старению кадров», - подчеркнула министр.
Андреасян выразила убеждение, что государственная политика должна направлять молодежь к науке и высшему образованию – в качестве преподавателей и научных работников.
«Надеюсь, новые успехи вдохновят и другие поколения двигаться вперед, не сдаваться перед трудностями и своими достижениями доказать, что все возможно, если прилагаешь усилия и обладаешь желанием», - отметила министр, выразив благодарность за реализацию программы.
Супруга премьер-министра Армении и исполнительный директор благотворительного фонда «Мой шаг» Анна Акопян также поприветствовала выпускников и поздравила их с завершением очередного этапа обучения. Она отметила важность программы «Quanta» и подчеркнула ее ценность с точки зрения развития сотрудничества: «Надеюсь, благодаря этой программе удастся стереть границы между сообществами и сформировать новую культуру взаимодействия и взаимопонимания».
По словам Анны Акопян, она без колебаний приняла предложение научного руководителя магистерской программы «Quanta» по квантовой и мезоскопической физике – Айка Саркисяна – запустить проект.
«Какие бы усилия ни предпринимал фонд и как бы ни стремился реализовать программу в одиночку, без поддержки научного сообщества таких результатов бы не достигли. Когда мы объединяем наши усилия, становимся сильнее, чем если бы двигались каждый по отдельности», - заявила она.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и исполнительный директор фонда «Мой шаг» Анна Акопян вручили дипломы 11 выпускникам магистерской программы. В рамках церемонии также выступили преподаватели программы – как проживающие в Армении, так и приглашенные специалисты.
Благотворительный фонд «Мой шаг» реализует программу «Quanta» с 2022 года. Ее цель – подготовка ведущих специалистов в области квантовой физики, которые смогут интегрироваться в международное научное сообщество и содействовать превращению Армении в региональный научно-образовательный центр.