«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենսդրական փաթեթի նախագիծն այսօր առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում:
Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Նա ընդգծել է՝ օրենսդրական փաթեթը մանրամասնորեն քննարկվել է և արտացոլում է ոլորտային շահառուների կարծիքներն ու դիրքորոշումները: «Նախատեսում ենք, որ օրենքի ընդունմամբ ոլորտը կարգավորող և տարբեր ժամանակներում ու պայմաններում ընդունված չորս օրենքների փոխարեն կունենանք մեկ միասնական օրենսդրական կարգավորում, որը հնարավորություն կտա պատշաճ մակարդակի կրթական ծառայություններ մատուցել՝ ապահովելով երկու հիմնական գործիքների՝ լիցենզավորման և հավատարմագրման արդյունավետ աշխատանքը: Օրենսդրությունը կդառնա ավելի ուսանողակենտրոն՝ մասնավորապես հնարավորություն ընձեռելով ավելի ճկուն և անհատականացված կրթական գործընթացի կազմակերպման համար՝ ներառելով անհատական և ընտրական պլանով ուսումը կազմակերպելու հնարավորություն: Օրենքում առանձին սահմանվում է ուսանողական համարժեք փորձառությունն իբրև հասկացություն, որը նախագծի ամենակարևոր առանցքներից մեկն է»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ ներդրվում է ոլորտի կառավարման թվային միջավայր, որի միջոցով ուսանողները կարողանալու են օգտվել տարբեր ծառայություններից ու ծրագրերից։ «Բուհերում ներդրվելու է նաև ուսանողական ինքնակառավարման նոր մշակույթ: Սա մեր լրջագույն խնդիրներից էր. ուսանողական շահերը ներկայացնող մարմինները վաղուց չէին ծառայում իրենց նպատակին: Դրանք երիտասարդական օղակներ էին, հիմնականում նաև կոնկրետ խմբերի համար կարիերա ապահովող, սակայն այս օրենսդրական փաթեթը հստակ ինստիտուցիոնալ գործիքակազմեր է նախատեսում ուսանողական մարմինների գոյության համար։ Նախատեսված են նաև ուսանողներին տրամադրվող կրթաթոշակային բազմամակարդակ համակարգեր, որոնցով պետությունը կկարողանա տարբեր թիրախային խմբերի համար աջակցության և խրախուսման տարբեր ծրագրեր իրականացնել»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ ՀՀ կառավարության հանձնառությունն առ այն, որ պատշաճ առաջադիմության դեպքում ուսման վարձը չվճարելու պատճառով որևէ ուսանող դուրս չի մնալու բուհից, դառնալու է նաև այս կրթաթոշակային համակարգի առանցքային բաղադրիչը: Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է՝ նախատեսվում է կարգավորել համալսարանական ինկուբատորների ստեղծման ոլորտը, որը հանդիսանում է կրթություն-տնտեսություն-կապի կարևորագույն մոդելներից մեկը:
«Ընդհանուր առմամբ՝ մասնավորի ներգրավման և գիտելիքի առևտրայնացման առանձին և խոշոր գործիքներ են նախատեսված, որոնց ուղղված է նաև բարձրագույն կրթության և գիտության միասնական կարգավորումը, քանի որ հետազոտական գործունեությունը, ըստ այդմ, դառնում է նաև բուհերի գործունեության կարևոր ուղղվածություններից մեկը։
Գիտության ոլորտում նախատեսվում են խոշոր փոփոխություններ: Մասնավորապես՝ խոշորացված հետազոտական համալսարանների կառուցվածքում կգործեն գիտական կազմակերպություններ, որոնք կունենան ինքնակառավարման մեծ շրջանակ և իրենց հիմնական գործունեությանը զուգընթաց՝ ներգրավված կլինեն նաև կրթական գործընթացներում: Կարգավորվում են նաև հետազոտական աշխատանքների արդյունքում ստեղծվող մտավոր սեփականության հարցերը»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Էթիկայի մարմնի ձևավորման առանձին հանձնառությունը, որն օրենքի նախագծում առանձին շեշտադրում կունենա: Այն կնպաստի ակադեմիական բարեվարքության և ազնվության ապահովմանը: Ամբողջանալու են նաև կառավարման համակարգի բարեփոխումները. կուսակցական և պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հնարավորություն չի տրվելու ներգրավվել խոշորացված բուհերի կառավարման մարմիններում և ղեկավար պաշտոններում:
«Էթիկայի կանոնակարգն ու էթիկայի ստանդարտներն ապահովելու են բուհերում կուսակցական և քաղաքական այլ տիպի գործունեության քարոզչության արգելքը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը: Նրա խոսքով՝ էթիկայի կանոնակարգը լինելու է ներբուհական անկախ մարմին. օրենքի նախագծում սահմանվում են Էթիկայի հանձնաժողովի ձևավորման որոշ առանձնահատկություններ՝ հստակ դրույթով ամրագրելով այս մարմնի անկախությունը: Նախարարն այս խնդիրը կարևորել է նաև բարձրագույն կրթության եվրոպական տարածքում գտնվելու և վարկանիշավորման համակարգերում ներգրավվելու տեսանկյունից: «Մեր առաջնային խնդիրն է բուհերում ձևավորել միջավայր, որտեղ ուսանողների կողմից կա անհանդուրժողականություն լսարանում այլ հարցերով զբաղվող դասախոսների նկատմամբ: Ուսանողները պետք է պահանջատեր լինեն կրթության որակի նկատմամբ, իսկ լիազոր մարմինը պետք է ապահովի դրա գործնականությունը»,- հավելել է նա:
Լիցենզավորման պայմանների և պահանջների մասին խոսելիս Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ դրանք բխում են կրթության ոլորտում Կառավարության որդեգրած քաղաքականությունից, որը միտված է բուհերի խոշորացմանը և գիտահետազոտական կազմակերպություններին միավորմանը: Նախատեսված է ունենալ մինչև ութ պետական բուհ, որոնցից 4-ն ընդգրկված կլինի միջազգային վարկանիշային սանդղակներում։
Նա տեղեկացրել է, որ հանրային լսումներ են տեղի ունեցել, և կարծիքի հնարավորություն են ունեցել նաև մասնավոր բուհերի ներկայացուցիչները, որոնք մի շարք առաջարկներ են հնչեցրել լիցենզավորման պայմանների և այլնի վերաբերյալ: «Մինչև սեպտեմբեր կարող ենք մանրամասն քննարկել առկա մտահոգությունները և հասկանալ, թե օրենքը ինչպես կարող է ավելի լավ արտացոլել նաև մասնավոր ներդրումների հնարավորությունը: Առանձին կարգավորումներ են ամրագրված միջազգային հեղինակավոր բուհերի՝ Հայաստանում գործելու հնարավորությունների մասով, որոնք պիտի խրախուսեն նաև միջազգային հեղինակավոր բուհերի մուտքը Հայաստան»,- հավելել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԱԺ պատգամավորները մի շարք հարցեր են ուղղել նախարարին, որոնք վեաբերել են մասնավոր և մարզային բուհերի գործունեությանը, բուհերի լիցենզավորմանը, ուսանողների թվաքանակին, ոորտում մասնավոր ներդրումների հնարավորությանը և այլն:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում, որը կկայանա աշնանը, կքննարկվեն խորհրդարանական լսումների և ամառվա ընթացքում ստացված առաջարկները:

Законодательный пакет был представлен министром образования, науки, культуры и спорта РА Жанной Андреасян. Она подчеркнула, что проект был детально обсуждён и отражает мнения и позиции заинтересованных сторон в данной сфере.
«Мы предполагаем, что с принятием закона вместо четырёх ранее действовавших в разные периоды нормативных актов, регулирующих сферу, будет введено единое законодательное регулирование. Это позволит предоставлять образовательные услуги на должном уровне, обеспечивая эффективную работу двух ключевых инструментов — лицензирования и аккредитации. Закон станет более ориентированным на студентов, в частности, предоставляя возможность организации более гибкого и индивидуализированного образовательного процесса, включая обучение по индивидуальному и элективному плану. В законе отдельно определяется понятие адекватного студенческого опыта, которое является одной из ключевых концепций проекта», — отметила Жанна Андреасян.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сообщила, что внедряется цифровая среда управления сферой, с помощью которой студенты смогут пользоваться различными услугами и программами.
«В вузах будет внедрена новая культура студенческого самоуправления. Это была одна из наших серьезнейших проблем: органы, представляющие интересы студентов, давно перестали выполнять свое предназначение. Они превратились в молодёжные структуры, зачастую служившие карьерным трамплином для отдельных групп. Однако данный законодательный пакет предусматривает чёткие институциональные механизмы для функционирования студенческих органов. Также предусмотрены многоуровневые системы стипендий, с помощью которых государство сможет реализовывать различные программы поддержки и поощрения для разных целевых групп», — отметила министр.
По её словам, обязательство правительства РА о том, что ни один студент не будет исключен из вуза из-за невозможности оплатить обучение при наличии надлежащей успеваемости, станет ключевым элементом этой стипендиальной системы.
Жанна Андреасян также сообщила, что планируется регулирование сферы создания университетских инкубаторов, которые являются одной из важнейших моделей связи между образованием и экономикой.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян отметила, что в рамках единого регулирования сферы высшего образования и науки предусмотрены отдельные и масштабные инструменты для привлечения частного сектора и коммерциализации знаний. Это связано с тем, что исследовательская деятельность становится одним из ключевых направлений работы вузов.
В научной сфере планируются значительные изменения. В частности, в структуре укрупненных исследовательских университетов будут действовать научные организации, обладающие широкой автономией. Наряду с основной деятельностью они также будут вовлечены в образовательный процесс. Кроме того, будет урегулирован вопрос интеллектуальной собственности, создаваемой в результате научных исследований.
Министр также подчеркнула важность создания отдельного органа по этике, который будет специально выделен в проекте закона. Этот орган будет способствовать обеспечению академической добропорядочности и честности. Будут завершены и реформы системы управления: лица, занимающие партийные или государственные должности, не смогут входить в состав органов управления укрупненных вузов или занимать в них руководящие посты.
«Кодекс этики и этические стандарты обеспечат запрет на агитацию партийной и иной политической деятельности в вузах», - заявила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян. По ее словам, кодекс этики будет представлять собой внутренний независимый орган вуза. В законопроекте предусмотрены особенности формирования Этической комиссии, с четким положением, закрепляющим её независимость. Министр подчеркнула важность этого вопроса также с точки зрения присутствия Армении в Европейском пространстве высшего образования и участия в рейтинговых системах.
«Наша первоочередная задача — сформировать в вузах такую среду, в которой студенты проявляют нетерпимость к преподавателям, занимающимся в аудитории посторонними вопросами. Студенты должны быть требовательны к качеству образования, а уполномоченный орган обязан обеспечить реализацию этого на практике», — добавила она.
Говоря об условиях и требованиях лицензирования, Жанна Андреасян подчеркнула, что они вытекают из политики, принятой правительством в сфере образования, направленной на укрупнение вузов и объединение научно-исследовательских организаций. Планируется, что в стране будет до восьми государственных вузов, из которых четыре войдут в международные рейтинговые таблицы.
Министр также сообщила, что были проведены общественные слушания, в которых представители частных вузов имели возможность выразить своё мнение и представить предложения по условиям лицензирования и другим вопросам.
«До сентября мы можем подробно обсудить существующие опасения и понять, как закон может лучше отразить возможности частных инвестиций. В законопроекте также закреплены отдельные положения, касающиеся деятельности авторитетных международных вузов в Армении, что должно способствовать их приходу в Армению», — добавила Жанна Андреасян.
Национальные депутаты задали министру ряд вопросов, касающихся деятельности частных и региональных вузов, лицензирования университетов, численности студентов, а также возможностей частных инвестиций в данной сфере.
Сопредставитель доклада, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Тагуи Казарян предложила проголосовать за законодательную инициативу, одновременно подчеркнув, что ко второму чтению, которое состоится осенью, будут обсуждены предложения, полученные в ходе парламентских слушаний и в течение лета.