ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի մասնաճյուղում մասնակցել է Հայ մշակութային և գիտական ընկերակցության (ASOF) ամենամյա չորրորդ ամենամյա համաժողովին՝ ներկայացնելով Հայաստանում կրթության ոլորտի բարեփոխումները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորել է նմանօրինակ հարթակների ձևավորումը՝ կրթական համակարգում առկա խնդիրների բարձրաձայնման, տարբեր տեսակետների փոխանակման և համագործակցության խթանման առումով։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի կրթական համակարգը գտնվում է ակտիվ բարեփոխումների փուլում, սակայն այդ գործընթացը լի է բազմաշերտ մարտահրավերներով:
«Հաճախ ամենատարբեր թեմաներով քննարկումները եզրափակվում են այն գաղափարով, որ ամեն ինչ սկսվում է կրթությունից, և մեր ամենատարբեր խնդիրների հիմքում ընկած է կրթական համակարգը: Սա մեծ պատասխանատվություն է, նաև մեծ խթան՝ փոփոխություն իրականացնելու և բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու առումով: Բարեփոխումները բարդ գործընթացներ են՝ ցանկացած ժամանակահատվածում և ցանկացած երկրում: Այդուհանդերձ, փոփոխություններն այլընտրանք չունեն, և դրական արդյունքների ապահովման համար շատ կարևոր են կրթության ոլորտում իրականացվող ներդրումները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ավելացնելով, որ առանց համապատասխան միջոցների ամենակարևոր և գեղեցիկ գաղափարները կմնան անկատար։
Նախարարն ընդգծել է՝ կորոնավիրուսի համավարակի շրջանում, երբ մի շարք երկրներում կրթության ոլորտին ուղղվող ֆինանսավորումը նվազել է, Հայաստանում կրթական բարեփոխումների իրականացման գործընթացը ոչ մի րոպե կանգ չի առել: Անկախ բոլոր դժվարություններից և մարտահրավերներից՝ պետությունը տարեցտարի ավելացնում է ոլորտի ֆինանսավորումը:
«Պետք է ավելի շատ ներդրումներ անենք՝ ավելի բարձր որակ և հասանելիություն ունենալու համար: Դիմակայելով մի շարք մարտահրավերների՝ համավարակ, պատերազմ և այլն, պետությունն ամեն տարի մեծացնում է կրթության ոլորտի բյուջեն՝ վերջին 4-5 տարում այն նվազագույնը կրկնապատկելով: Սա նշանակում է՝ մենք կարող ենք անել ավելին և հասնել բարեփոխումների ցանկալի արդյունքի»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է միջազգային և տեղական գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու ձեռնարկած պիլոտային ծրագրերը, որոնք փորձարկվում, ապա ներդրվում են ոլորտում՝ դառնալով համակարգային փոփոխությունների բաղադրիչ: Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ գյուղական բնակավայրերում կրթահամալիրների հիմնման ծրագիրը, որոնք ծառայելու են որպես համայնքային զարգացման կենտրոններ:
«Այս կենտրոնները պետք է բարձրակարգ կրթություն ապահովեն բոլոր երեխաների համար, ինչպես նաև ծառայեն ընդհանուր համայնքին: Ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը շատ կարևոր է, և խոսքն ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մարդկային ռեսուրսների, դպրոցներում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովման և համապատասխան միջավայրի ձևավորման մասին է»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Կրթության որակի բարձրացման համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրին, որի շրջանակում ուսուցիչները ծանոթանում են բնագիտական նոր լաբորատորիաներում առկա սարքավորումների գործարկման և տեխնիկական սպասարկման կանոններին դրանց արդյունավետ օգտագործման նպատակով:
«Հանրակրթական դպրոցների շուրջ կեսն արդեն ապահովվել է ԲՏՃՄ լաբորատորիաներով, զուգահեռաբար նաև առանձին ծրագիր ենք իրականացնում ուսուցիչների մասնագիտական վերապատրաստումների համար: Հնարավոր չէ խոսել կրթության որակի բարձրացման մասին, եթե ԲՏՃՄ առակարներ դասավանդող ուսուցիչները դասապրոցեսն իրականացնեն միայն դասագրքերով՝ չունենալով համապատասխան միջավայր և սարքավորումներ գործնական աշխատանքների համար», - նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ նոր լաբորատարիաների ստեղծումը բարեփոխումների կարևոր ուղղություններից է:
ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է նաև Տավուշի մարզում փորձարկված հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրման ընթացքը: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ չափորոշչի ներդրումը ենթադրում է կրթության հայեցակարգի փոփոխություն՝ գիտելիքահեն կրթությունից անցում կատարելով կարողությունների, հմտությունների և գիտելիքի վրա հիմնված հանրակրթության համակարգի՝ ընձեռելով նաև նախագծային ուսուցման հնարավորություն: Ըստ այդմ՝ փոխվել է նաև քննությունների ձևաչափը: Մասնավորապես՝ Տավուշի մարզում «Հայոց պատմություն» և «Գրականություն» առարկաներից 9-րդ դասարանցիների համար անցկացվում է քննություն` միասնական էսսեի ձևաչափով:
«Էսսեների միջոցով նպաստում ենք երեխաների քննադատական մտածողության, վերլուծական կարողությունների զարգացմանը: Բարեփոխումներն ու համատեղ ջանքերն ամենօրյա շարունակական աշխատանք են»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով, որ հաջորդ տարվանից միասնական էսսեի ձևաչափով քննությունն արդեն նախատեսված է լինելու ՀՀ բոլոր դպրոցների համար:
Պանելային քննարկմանն անդրադարձ է եղել նաև ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, կրթական ծրագրերում արհեստական բանականության ներդրմանն ու այլ հարցերի:
ASOF-ը միավորում է 361 գիտնականների և փորձագետների 35 երկրներից, որոնք մասնագիտացած են 126-ից ավել գիտական ուղղություններում՝ սկսած բնական գիտություններից մինչև հասարակական և հումանիտար գիտություններ։ Այս բազմազան համայնքը ներառում է ինչպես խոստումնալից երիտասարդ մասնագետների, այնպես էլ կայացած գիտնականների, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրների։ Ավելի քան 55 անդամներ ներկայում դասավանդում և հետազոտական գործունեություն են իրականացնում աշխարհի առաջատար 100 համալսարաններում։

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла участие в четвёртой ежегодной конференции Армянской культурной и научной ассоциации (ASOF), прошедшей в филиале Центрального банка Армении в Дилижане, где представила ход реформ в сфере образования в Армении.
Приветствуя участников, министр подчеркнула важность создания подобных платформ для озвучивания существующих проблем в системе образования, обмена мнениями и стимулирования сотрудничества. Она отметила, что образовательная система Армении находится в фазе активных реформ, однако этот процесс сопровождается множеством многоуровневых вызовов.
«Часто обсуждения на самые разные темы сводятся к одной мысли: всё начинается с образования, и в основе большинства наших проблем лежит именно система образования. Это — огромная ответственность, но и мощный стимул для осуществления перемен и продвижения повестки реформ. Реформы — это сложные процессы в любое время и в любой стране. Тем не менее, у перемен нет альтернативы, и для достижения положительных результатов крайне важны инвестиции в сферу образования», — заявила Жанна Андреасян, добавив, что без соответствующих ресурсов даже самые важные и вдохновляющие идеи останутся нереализованными.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян подчеркнула, что в период пандемии коронавируса, когда во многих странах финансирование сферы образования сократилось, в Армении процесс реализации образовательных реформ не остановился ни на минуту. Несмотря на все трудности и вызовы, государство из года в год увеличивает финансирование этой сферы.
«Нам необходимо больше инвестировать, чтобы обеспечить более высокое качество и доступность. Преодолевая множество вызовов — пандемию, войну и другие, — государство ежегодно увеличивает бюджет образования, как минимум удвоив его за последние 4–5 лет. Это означает, что мы можем сделать больше и достичь желаемых результатов реформ», — подчеркнула министр.
В контексте реализации реформ в сфере образования Жанна Андреасян особо отметила важность эффективного сотрудничества с международными и местными партнёрами, а также пилотных программ, которые сначала проходят апробацию, а затем внедряются в систему, становясь частью структурных изменений.
Министр также представила программу правительства РА по созданию образовательных комплексов в сельских населенных пунктах, которые будут служить центрами развития общин.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА заявила:
«Эти центры должны обеспечивать качественное образование для всех детей, а также служить всему сообществу. Эффективное использование ресурсов крайне важно — речь идет как о финансовых, так и о человеческих ресурсах, обеспечении необходимой инфраструктуры в школах и создании соответствующей образовательной среды».
В контексте повышения качества образования Жанна Андреасян также затронула программу повышения квалификации учителей по предметам «Химия», «Физика», «Биология», «География» и «Информационные технологии». В рамках этой программы педагоги знакомятся с правилами эксплуатации и технического обслуживания оборудования, установленного в новых естественнонаучных лабораториях, с целью его эффективного использования.
«Около половины общеобразовательных школ уже оснащены STEM-лабораториями. Параллельно мы реализуем отдельную программу профессиональной переподготовки учителей. Невозможно говорить о повышении качества образования, если преподаватели STEM-дисциплин ведут занятия исключительно по учебникам, не имея соответствующей среды и оборудования для практических занятий», — отметила министр, добавив, что создание новых лабораторий является одним из ключевых направлений реформ.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА также представила процесс внедрения нового стандарта общего образования, который проходит пилотирование в Тавушской области. Жанна Андреасян подчеркнула, что внедрение стандарта предполагает изменение концепции образования — переход от системы, основанной исключительно на знаниях, к системе общего образования, основанной на компетенциях, навыках и знаниях, с возможностью проектного обучения. В соответствии с этим изменился и формат экзаменов. В частности, в Тавушской области для учащихся 9-х классов по предметам «История Армении» и «Литература» проводится экзамен в формате единого эссе.
«С помощью эссе мы способствуем развитию у детей критического мышления и аналитических способностей. Реформы и совместные усилия — это ежедневная и непрерывная работа», — отметила Жанна Андреасян, добавив, что с будущего года экзамен в формате единого эссе будет предусмотрен уже для всех школ Армении.
В рамках панельной дискуссии также обсуждались программы, направленные на развитие профессиональных компетенций учителей, внедрение искусственного интеллекта в образовательные программы и другие вопросы.
ASOF (Армянская культурная и научная ассоциация) объединяет 361 ученого и эксперта из 35 стран, специализирующихся более чем в 126 научных направлениях — от естественных наук до общественных и гуманитарных дисциплин. Это разнообразное сообщество включает как перспективных молодых специалистов, так и признанных учёных, в том числе лауреатов Нобелевской премии. Более 55 членов ассоциации в настоящее время преподают и ведут научную деятельность в числе 100 ведущих университетов мира.