Դպրոցականների շրջանում վազքի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացման, ինչպես նաև ֆիզկուլտուրայի և սպորտի քարոզչության ապահովման նպատակով Դիլիջանի Պարզ լճին հարող տարածքում չորրորդ անգամ անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազք մրցաշարը:
Եզրափակիչ փուլի մրցումներին հետևել և հաղթողներին պարգևատրել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Մրցաշարին մասնակցել է 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարել են 5000 մետր մրցատարածությունը: Եզրափակչին մասնակցել են հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային և համայնքային փուլերում:
Մրցաշարի հաղթողի կոչմանն արժանացել են Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Հունան Ավետիսյանի անվան թիվ 9 ավագ դպրոցի սաները: Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Վայոց ձորի մարզի Արենիի միջնակարգ դպրոցի թիմը, լավագույն եռյակը եզրափակել է Արարատի մարզի Ուրցաձորի միջնակարգ դպրոցի թիմը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին հերթական մրցաշարի առիթով և գոհունակությամբ նշել, որ ամեն տարի մրցաշարին մասնակցող դպրոցների և աշակերտների թիվն աճում է: Վարչապետը ներկայացրել է առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես, որ այս տարվանից նախատեսվում է լողի մրցաշարն անցկացնել դպրոցականների ձևաչափով՝ լողավազաններում: Նախատեսվում է նաև հեղինակային երգի դպրոցականների փառատոն անցկացնել.
«Մենք ուզում ենք, որ համայնքների, երեխաների, ուսուցիչների համար դասապրոցեսից դուրս դպրոցը շարունակի մնալ կյանքի կենտրոն: Դպրոցը, իսկապես, կյանքի կիզակետն է․ բոլոր հարցերի լուծումն անցնում է կրթության միջոցով: Նույնիսկ հանրային առողջապահության ոլորտում բազմաթիվ պրոբլեմներ կապված են կյանքի ոճից․ կարևոր է կյանքի ոճի մեջ ավելի շատ շարժում, սպորտ, ֆիզկուլտուրա ունենալ, որպեսզի կյանքն ավելի երկար և ավելի հաճույքով կարողանանք վայելել»։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին մրցաշարի կազմակերպման, անցկացման համար և ընդգծել լավագույն այս ավանդույթների շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին և շնորհավորելով մրցաշարի կայացման առթիվ՝ Ժաննա Անդրեասյանը ևս առանձնակի ընդգծել է մասնակիցների թվի աճը. «Ընդամենը երկու տարի առաջ նախնական փուլերին շուրջ 250 դպրոցի մասնակցություն ունեինք: Այս տարի ավելի քան 380 դպրոց է մասնակցել։ Վստահ եմ՝ մասնակցության ավելի մեծ ներուժ կա, քանի որ վազքն այն մարզաձևն է, որին մասնակցելու համար բոլոր դպրոցներն ունեն անհրաժեշտ պայմաններ: Միևնույն ժամանակ, նույնիսկ այն թիմերը, որոնք մասնակցում են երկրորդ կամ երրորդ անգամ, ամեն տարի անցնում են մրցակցային ընտրության փուլերով: Թիմերի կազմերը փոխվում են, հայտնվում են նոր մասնակիցներ: Դպրոցներում նաև ներքին ընտրության ընթացակարգ է կազմակերպվում, որոնց հաճախ մինչև 200 աշակերտ կարող է մասնակցել: Սա վկայում է այն մասին, որ ֆիզիկական առողջ ակտիվության ու սպորտով զբաղվելու մշակույթը տարածվում է», - ասել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ հաջողության հասնելու միակ տարբերակը ամբողջ տարվա ընթացքում քրտնաջան աշխատանքն է: «Հնարավոր չէ հասնել եզրափակիչ, եթե մեկ-երկու մարզում ես անցկացնում: Ամբողջ տարին պետք է հետևողական աշխատանք իրականացնել: Այստեղ ավելի քան կարևոր է ուսուցիչների դերը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարն ու շնորհակալություն հայտնել մասնակից թիմերի ուսուցիչներին՝ հույս հայտնելով, որ նրանց օրինակը կխրախուսի ֆիզկուլտուրայի բոլոր ուսուցիչներին՝ նպաստելով երեխաների ավելի ակտիվ ներգրավվածությանը:
Եզրափակիչ փուլին մասնակցել են Երևանի Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի, Ագարակի միջնակարգ դպրոցի (Արագածոտն), Ուրցաձորի միջնակարգ դպրոցի (Արարատ), Ջրառատի Թաթուլ Խաչատրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի (Արմավիր), Ծակքարի միջնակարգ դպրոցի (Գեղարքունիք), Վանաձորի Վահան Տերյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի (Լոռի), Հրազդանի թիվ 11 հիմնական դպրոցի (Կոտայք), Առափի միջնակարգ դպրոցի (Շիրակ), Կապանի Հ. Ավետիսյանի անվան թիվ 9 ավագ դպրոցի (Սյունիք), Արենիի միջնակարգ դպրոցի (Վայոց ձոր) և Սևքարի միջնակարգ դպրոցի (Տավուշ) թիմերը:
ՀՀ 10 մարզերում և Երևան քաղաքում 2025 թվականի մայիս ամսվա ընթացքում անցկացվել էր «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի 1-ին՝ մարզային փուլը, որին 381 դպրոցի 2667 աշակերտ էր մասնակցել: Եզրափակիչ փուլին 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված դպրոցների թիմերը և մասնակիցները կպարգևատրվեն ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով և դրամական պարգևներով:
Մասնավորապես՝ առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը կստանա 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը կստանա 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանված է համապատասխանաբար 500 հազար դրամ ուսուցչի, 100 հազարական դրամ՝ աշակերտների, 300 հազար դրամ՝ ուսուցչի և 75 հազարական դրամ՝ աշակերտների համար (հարկերը, տուրքերը և պարտադիր վճարները ներառված չեն):

To popularize running and a healthy lifestyle among schoolchildren, as well as to promote physical education and sports, the “RA Prime Minister's Cup” school cross country running tournament was held for the fourth time in the area adjacent to Lake Parz in Dilijan.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, ESCS Minister Zhanna Andreasyan, and the Minister of Health Anahit Avanesyan watched the final round competitions and awarded the winners.
11 teams participated in the tournament, each consisting of 7 students (5 boys, 2 girls), who covered a 5,000-meter competition course. The best school teams of the Republic, recognized as winners at the regional and community levels, participated in the final stage.
The title of the tournament winner was awarded to the students of Hunan Avetisyan High School No. 9 in Kapan community of Syunik region. The second place went to Areni Secondary School team of Vayots Dzor region, the top three was completed by Urtsadzor Secondary School team of Ararat region.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated everyone in attendance on the occasion of the annual tournament and noted with satisfaction that the number of participating schools and students is increasing each year. The Prime Minister presented the upcoming programs, in particular, that starting this year, it is planned to hold a swimming tournament among schoolchildren in swimming pools. It is also planned to hold an author's song festival for schoolchildren:
“We want schools to remain the hub of life for communities, children, and teachers, beyond the classroom process. School is indeed the focal point of life: all issues are resolved through education. Even in the field of public health, many issues are related to lifestyle: it is important to have more movement, sports, and physical education in our lifestyle to live longer and more pleasurable lives.”
Nikol Pashinyan thanked everyone for organizing and holding the tournament and emphasized the need to carry on these wonderful traditions.
Greeting the participants and congratulating them on the tournament, Zhanna Andreasyan also emphasized the growing number of participants: “Still two years ago, we had around 250 schools participating in the preliminary stages. This year, more than 380 schools participated. I am sure there is greater potential for participation, since running is a type of sport in which all schools have the necessary conditions to participate. At the same time, even teams that participate for the second or third time go through competitive selection rounds every year. Team lineups change, and new participants emerge. Additionally, schools conduct internal selection processes that often involve as many as 200 pupils. This indicates that the culture of engaging in healthy physical activity and sports is becoming more widespread,” the Minister noted.
As stated by Zhanna Andreasyan, the only way to succeed is to work hard throughout the year. “It's impossible to make it to the finals if you only have one or two practices. Consistent work should be carried out all year round. Here, the role of teachers is crucial,” the ESCS Minister said and expressed gratitude to the teachers of participating teams, expressing hope that their example will inspire all physical education teachers, contributing to a more active involvement of children.
The teams from Yerevan Armenian-Chinese Friendship School, Agarak Secondary School (Aragatsotn), Urtsadzor Secondary School (Ararat), Jrarat Tatul Khachatryan Secondary School (Armavir), Tsakkar Secondary School (Gegharkunik), Vanadzor Vahan Teryan High School No. 5 (Lori), Hrazdan Basic School No. 11 (Kotayk), Arap Secondary School (Shirak), Kapan H. Avetisyan High School No. 9 (Syunik), Areni Secondary School (Vayots Dzor) and Sevkar Secondary School (Tavush) participated in the final round.
The 1st regional stage of the “RA Prime Minister's Cup” school cross country running competition was held in 10 regions of the Republic of Armenia and Yerevan in May 2025, in which 2,667 students from 381 schools participated. The teams and participants from the schools that took 1st, 2nd, and 3rd places in the final round will be awarded certificates, cups, medals, and cash prizes of the appropriate category from the ESCS Ministry.
In particular, the school that wins first place will be awarded AMD 4 million, while the second and third place schools will receive AMD 2.5 million and AMD 1.5 million, respectively. The physical education teacher of the first-place team will receive AMD 700,000, and each of the 7 students included in the team will receive AMD 150,000. The second and third place winners receive AMD 500000 for teachers, AMD 100000 for students, AMD 300000 for teachers, and AMD 75000 for students, respectively (taxes, fees, and mandatory payments are not included).