ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Վանաձորի թիվ 18 միջնակարգ դպրոց, որտեղ մեկնարկել է ԲՏՃՄ առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստումը:
Ժաննա Անդրեասյանին ուղեկցել է Լոռու մարզպետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Ավետիսյանը:
5-օրյա դասընթացի ընթացքում ուսուցիչները ծանոթանում են բնագիտական նոր լաբորատորիաներում առկա սարքավորումների գործարկման և տեխնիկական սպասարկման կանոններին՝ դրանց արդյունավետ օգտագործման նպատակով: Ծրագրի շրջանակում կվերապատրաստվի «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների շուրջ 250 ուսուցիչ՝ Լոռու մարզի 63 դպրոցից: Վերապատրաստումն իրականացնում է «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ը։
Ողջունելով վերապատրաստման մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ բնագիտական և տեխնոլոգիական առարկաների դասավանդման որակի բարելավման նպատակով ՀՀ կառավարությունը մեծ ներդրումներ է կատարում՝ այդ թվում դպրոցներում ստեղծելով արդիական լաբորատորիաներ:
«ԲՏՃՄ առարկաների ուսուցման որակի բարելավման առումով առաջնային անհրաժեշտություն է լաբորատորիաների ներդրման գործընթացը, որը հրաշալի հնարավորություններ է ընձեռում ամենաբարդ թվացող խնդիրները երեխաների համար դարձնել ավելի մատչելի ու հասկանալի: Ակնհայտ է՝ այս գործընթացը ենթադրում է նաև ուսուցիչների կարողությունների զարգացում, որպեսզի լաբորատորիաների օգտագործումը լինի նպատակային և արդյունավետ։ Շատ կարևոր է, որ սարքավորումները կիրառելիս ուսուցիչն իրեն վստահ զգա լաբորատորիայում: Հատկանշական է, որ այդ միջավայրերում կարող է մասնագիտական կողմնորոշում ևս ձևավորվել՝ երեխաների շրջանում հետաքրքրասիրություն առաջացնելով բնագիտական ոլորտների նկատմամբ»,- ասել է նախարարը և շնորհակալություն հայտնել ուսուցիչներին ուսւոմնական տարվա ավարտից հետո մասնագիտական գիտելիքը բարելավելու պատրաստակամության համար:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ մշակվել են համապատասխան ձեռնարկներ և տեսադասեր, որոնք կօգնեն ուսուցիչներին լաբորատորիաները կիրառելու հարցում: Նա տեղեկացրել է, որ զուգահեռ աշխատանքներ են իրականացվում՝ Մանկավարժական համալսարանում նույնպես ներառելու նմանատիպ հմտություններ. մասնավորապես՝ բնագիտական և տեխնոլոգիական ուսուցիչների համար ձևավորվել է գերազանցության կենտրոն՝ ուսումնասիրելով միջազգային լավագույն փորձը:
«Համալսարանը տարվա ընթացքում լրացուցիչ վերապատրաստում կարող է իրականացնել նաև գործող ուսուցիչների համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը: Վերապատրաստման երկրորդ փուլը կմեկնարկի հունիսի 28-ին՝ շուրջ 150 ուսուցչի համար: Հանդիպման շրջանակում ուսուցիչները նախարարին ուղղել են իրենց հուզող հարցերը, որոնք վերաբերել են նոր չափորոշչին, դպրոցական բաժանորդային ծրագրին, տրանսպորտային ծախսի փոխհատուցմանը, նախագծային աշխատանքների մանրամասներին, դասագրքերիում QR կոդերի հետ կապված բովանդակային և տեխնիկական խնդիրներին, կամավոր ատեստավորմանը և այլն:
Լոռի այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոց, որտեղ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում իրականացվում են վերակառուցման աշախտանքներ: Նախարարը շրջել է դպրոցում, ծանոթացել իրականացված և ընթացիկ աշխատանքներին, առկա խնդիրներին: Դպրոցը նախատեսված է 500 աշակերտի համար. ըստ պայմանագրի՝ այն շահագործման կհանձնվի տարեվերջին՝ ամբողջապես հագեցվելով նոր գույքով:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan paid a visit to Vanadzor Secondary School № 18 today, where the training of STEM teachers has commenced.
Acting Governor of Lori region Hovhannes Avetisyan accompanied Zhanna Andreasyan.
During the five-day course, teachers are introduced to the operation and maintenance guidelines of the equipment in the new natural science laboratories to ensure their effective use. As part of the program, about 250 teachers of “Chemistry”, “Physics”, “Biology”, “Geography” and “Information Technologies” from 63 schools in Lori region will be trained. The training is conducted by the “Centre for Education Programs” PIU.
Welcoming the training participants, the ESCS Minister emphasized that the RA Government is making substantial investments to improve the quality of education in natural sciences and technology, including the establishment of modern laboratories in schools.
“To improve the quality of teaching STEM subjects, the introduction of laboratories is essential, as it provides wonderful opportunities to make even the most complex concepts more accessible and understandable for children. Obviously, this process also entails enhancing teachers' skills so that the maintenance of laboratories is targeted and efficient. It is very important that the teacher feels confident in the lab when using the equipment. It is noteworthy that in these environments, a professional orientation can also be shaped, sparking children's curiosity in natural sciences,” said the Minister and thanked the teachers for their willingness to advance their professional knowledge after the school year ended.
According to Zhanna Andreasyan, corresponding manuals and video tutorials have been developed to help teachers use the laboratories. She informed that parallel work is underway to introduce similar skills at the Pedagogical University as well: in particular, a centre for excellence has been established for science and technology teachers, by studying the international best practices.
“The university can also provide additional training for in-service teachers throughout the year,” Zhanna Andreasyan said. The second phase of training will begin on June 28 for about 150 teachers. During the meeting, teachers asked the Minister questions and raised concerns, which related to the new standard, the school subscription program, transportation expense reimbursement, details of project learning, content and technical issues related to QR codes in textbooks, voluntary certification, etc.
Within the framework of her visit to Lori, ESCS Minister Zhanna Andreasyan also visited Vanadzor High School № 13, where reconstruction works are underway as part of the “300 Schools, 500 Kindergartens” program. The Minister took a tour of the school to become acquainted with the ongoing and completed work and the existing issues. The school is designed for 500 pupils: as per the contract, it will be commissioned by the end of the year, fully equipped with new equipment.