ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության համագործակցությամբ մեկնարկել է ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստումը՝ «Ֆրանսերենը որպես օտար լեզու․ վերապատրաստում, արդիականացում և խթանում» ծրագրի շրջանակում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին Երևանի թիվ 29 ավագ դպրոցում ներկա են եղել վերապատրաստումների մեկնարկին և ողջունել մասնակիցներին:
Ողջույնի խոսքում ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ ֆրանսերենի դասավանդման որակի բարելավման նպատակով Ֆրանսիայի դեսպանության հետ նախորդ տարի ստորագրվել է հուշագիր՝ ուսուցիչների վերապատրաստման համատեղ ծրագրի իրականացման նպատակով:
«Նպատակն է զարգացնել ֆրանսերենի դասավանդման որակը և ապահովել իսկապես ֆրանկոֆոն միջավայր: Ֆրանսերենի դասավանդման որակի բարձրացումն հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներից բխող կարևոր ուղղություն է: Հանրակրթության նոր չափորոշչով հստակ պահանջ է դրվում, որ օտար լեզուների ուսուցումը մեր դպրոցներում պետք է առաջընթաց ապրի», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ծրագիրը կարևորել ոչ միայն ուսուցիչների կարողությունների, այլև ընդհանուր առմամբ ֆրանկոֆոն միջավայրի զարգացման տեսանկյունից:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը հիշեցրել է՝ 2027 թվականին Հայաստանը հյուրընկալելու է Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, որը, նախարարի դիտարկմամբ, առաջին հերթին ՀՀ հանձնառությունն է՝ զարգացնելու ֆրանկոֆոն միջավայրը, հետևելու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության առաջնային արժեքներին՝ ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, խաղաղությանը։
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությանը՝ ակտիվ համագործակցության և աջակցության համար:
«Ֆրանսիայի հետ բազմաթիվ ուղղություններով առկա է հաջողված համագործակցություն, մասնավորապես՝ կրթության ոլորտում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում։ Սա ևս մեկ վկայություն է երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների, օրեցօր խորացող և սերտացող համագործակցության»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության՝ համագործակցությունն ընդլայնելու հանձնառությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև արդյունավետ ընթացք է մաղթել վերապատրաստումների մասնակիցներին. «Հուսով եմ՝ մեր բոլոր ուսուցիչները վերապատրաստումների արդյունքում իրենց աշխատանքը շարունակելու շատ ավելի մեծ ոգևորվածություն կունենան: Ֆրանսերենի ուսուցիչների ակտիվ ցանց ունենք, ձևավորվել է շատ լավ միջավայր, որը նպաստում է մասնագիտական զարգացմանը»:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ևս ողջունել է ծրագրի մասնակիցներին. «Շատ մեծ աշխատանք է իրականացվել մեկ տարվա ընթացքում այս փուլին հասնելու համար, ինչի համար շնորհակալ եմ: Հայաստանը, իսկապես, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ակտիվ մասնակիցներից է: ԿԳՄՍ նախարարության՝ ֆրանսերենի ուսուցման և ֆրանկոֆոն միջավայրի ձևավորման հարցում գործադրած ջանքերը շատ ողջունելի են: Ֆրանկոֆոնիան արժեքների մի ամբողջ համակարգ է՝ խաղաղություն, մշակույթների երկխոսություն: Ֆրանսերենի ուսուցիչների ներգրավվածության, ջանքերի և սիրո շնորհիվ ֆրանսերենն այսօր լայնորեն տարածվում է Հայաստանում»,- ասել է դեսպանը և խոսքն եզրափակել «Սեր չկա, կան միայն սիրո ապացույցներ» ֆրանսիական ասույթով՝ հավելելով, որ սիրո ապացույցները տալիս են ուսուցիչները՝ դասասենյակներում։
«Ֆրանսերենը որպես օտար լեզու․վերապատրաստում, արդիականացում և խթանում» ծրագրի վերապատրաստման առաջին փուլը տեղի կունենա հունիսի 23-27-ը Երևանում, ինչպես նաև Կոտայքի, Արագածոտնի, Արմավիրի և Արարատի մարզերում։ Հունիսի 30-ից հուլիսի 4-ը վերապատրաստումներ կիրականացվեն նաև ՀՀ Լոռու, Շիրակի, Տավուշի, Սյունիքի մարզերում։ Վերապատրաստման ծրագրին շուրջ 240 ուսուցիչ է մասնակցում:
Եռամյա վերապատրաստման ծրագիրն (156 ժամ) ուղղված է Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցիչների մասնագիտական հմտությունների, գիտելիքների, կարողությունների զարգացմանը, արդիականացմանը։ Ծրագիրը կազմվել է՝ հաշվի առնելով կրթական բարեփոխումների պահանջները և համապատասխանում է, մասնավորապես, օտար լեզուների ուսուցման նոր պետական չափորոշիչներին:

In collaboration with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the Embassy of France in Armenia, French teachers’ training has been launched under the “French as a Foreign Language: Training, Modernization and Promotion” program.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and the Ambassador of France to the Republic of Armenia, Olivier Decottignies, attended the launch of the training at Yerevan High School № 29 and greeted the participants.
In her welcome remarks, the ESCS Minister underlined that a memorandum was signed with the French Embassy last year to implement a joint teacher training program aimed at enhancing the French language teaching quality.
“The objective is to enhance the quality of French language instruction and provide a genuinely Francophone environment. Advancing the quality of French language instruction is an important direction deriving from the reforms in the general education sector. The new standard for general education necessitates advancements in foreign language instruction in our schools,” Zhanna Andreasyan said and highlighted the significance of the program not only from the perspective of developing teachers' abilities, but also in terms of the advancement of the Francophone environment in general.
In this context, the ESCS Minister reminded that Armenia will host the 10th International Sports and Cultural Games of La Francophonie 2027, which, according to the Minister, is first and foremost Armenia's commitment to developing the Francophonie environment and following the core values ​​of the International Organization of La Francophonie: democracy, protection of human rights, and peace.
Zhanna Andreasyan expressed gratitude to the French Embassy in Armenia for its active cooperation and support.
“There is successful cooperation with France in many sectors, in particular, numerous programs are being implemented in the field of education. This is yet another evidence of friendly relations between the two countries and the ever-growing and closer cooperation,” stated Zhanna Andreasyan, reaffirming the RA Government's commitment to expanding cooperation.
Additionally, the ESCS Minister wished the training participants successful progress: “I am hopeful that all our teachers will be much more enthusiastic to keep up their job as a result of the training. We have an active network of French language teachers, and a very good environment has been shaped that fosters professional development.”
French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies also welcomed the program participants: “Considerable work has been carried out over the past year to get to this point, for which I am truly grateful. Armenia is indeed one of the active participants of the International Organization of la Francophonie. The efforts of the ESCS Ministry in teaching French and creating a Francophone environment are highly appreciated. Francophonie is an entire system of values: peace, dialogue of cultures. Thanks to the engagement, efforts and passion of French language teachers, French is widely disseminated in Armenia today,” noted the Ambassador and concluded his speech with the French proverb “There is no such thing as love; only proof of love”, illustrating his point with the example of teachers providing that proof in classrooms.
The first stage of the “French as a Foreign Language: Training, Modernization and Promotion” program will be held from June 23 to 27 in Yerevan, as well as in Kotayk, Aragatsotn, Armavir and Ararat regions. From June 30 to July 4, trainings will also be held in the Lori, Shirak, Tavush and Syunik regions of Armenia. Around 240 teachers are participating in the training program.
The three-year training program (156 hours) is designed to enhance and modernize the professional skills, knowledge, and capacities of French language teachers in Armenia. The curriculum has been developed in accordance with educational reform requirements and is aligned, in particular, with the new state standards for foreign language learning.
The curriculum consists of nine modules, of which six will be delivered in person and three will be conducted remotely.