Գավառում այսօր մեկնարկել է Արհեստների միջազգային փառատոնը, որը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Գավառի կենտրոնական հրապարակը վերածվել է կենդանի արհեստների ու համերի տոնի՝ հյուրընկալելով Հայաստանի և արտերկրի վարպետների։
Փառատոնն անցկացվում է Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ Գավառի համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ։ Այս տարվա խորագիրն է՝ «Երիտասարդները ստեղծում են համը․ խոհարարություն և արհեստներ»։
Փառատոնի մեկնարկին ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի ու Հ․ Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանի ուղեկցությամբ նա շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել վարպետների աշխատանքներին, զրուցել մասնակիցների հետ։
Իր ելույթում նախարարը կարևորել է փառատոնի անցկացումը Գավառում՝ ընդգծելով, որ անցյալ տարի Գավառը ՀՀ երիտասարդական մայրաքաղաքն էր և արդեն ապացուցել է՝ այստեղ երիտասարդության շունչն ու էներգիան անսպառ են, և այս փառատոնի գաղափարը լիովին ներդաշնակ է երիտասարդների ստեղծագործ մտքին։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ մշակութային ժառանգության մասին խոսելիս հաճախ պատկերացնում ենք միայն նյութական արժեքները՝ հուշարձաններ, պատմամշակութային կառույցներ, սակայն ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը նույնքան կարևոր է։
«Այսպիսի փառատոները հնարավորություն են տալիս խտացված տեսքով նկատել այն ամենը, ինչ իրականում ապրում է մեր առօրյայում։ Մենք կրում ենք զարդեր, օգտվում ենք որոշակի առարկաներից, խոհանոցում պատրաստում ենք ուտեստներ, որոնց հիմնական մասը նույնպես մշակութային ժառանգություն է», – ասել է նախարարը՝ շեշտելով ազգային խոհանոցի պահպանման և զարգացման կարևորությունը։ Նա առանձնահատուկ ընդգծել է վարպետների դերը՝ որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կրողներ՝ նշելով, որ ոչ նյութական ժառանգությունը կենդանի է այնքան ժամանակ, քանի դեռ կան մարդիկ, որոնք շարունակում են ստեղծագործել և այն վերստեղծել։
«Ուզում եմ, որ մեր շնորհակալությունը փոխանցենք բոլոր վարպետներին՝ հրաշալի աշխատանքների և ստեղծագործ մտքի համար», – շեշտել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանին՝ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման, հանրահռչակման և հանրային իրազեկման ուղղությամբ իրականացվող հետևողական աշխատանքի համար։
Փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև «Խնոցի-հարոցի» խոհարարական մրցույթը, որի արդյունքներով՝
• «Լավագույն մատուցում» անվանակարգում հաղթել է Հրազդանի արհեստագործական պետական ուսումնարանը
• «Լավագույն համ» անվանակարգում՝ Վարդենիսի պետական Բադեյան քոլեջը
• «Լավագույն մտահղացում» մրցանակը շնորհվել է Հայ-հունական պետական քոլեջին։
Արհեստների փառատոնը կշարունակվի նաև վաղը՝ հունիսի 22-ին։
Գավառ այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Գեղարքունիքի՝ Վարդգես Պետրոսյանի անվան մարզային գրադարան, որը վերջերս է վերանորոգվել: Նախարարը ծանոթացել է գրադարանում իրականացվող կրթական և մշակութային ծրագրերին։

The International Crafts Festival was launched in Gavar today, organized with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports. Gavar Central Square has turned into a festival of lively crafts and tastes, hosting craftsmen from Armenia and abroad.
The festival is held at the initiative of Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Arts, in cooperation with the Gavar Municipality. This year’s theme is: “Youth Crafting Taste: Gastronomy and Crafts”.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan attended the opening ceremony of the festival. Accompanied by Deputy Minister Alfred Kocharyan and Director of H. Sharambeyan Museum of Folk Arts Lusine Toroyan, she toured the pavilions, got acquainted with the works of the masters, and talked with the participants.
In her remarks, the Minister underlined the significance of holding the festival in Gavar, emphasizing that last year Gavar was the youth capital of Armenia and has already demonstrated the boundless spirit and energy of the local youth, and the festival's concept is completely in line with the creative mind of the youth.
According to Zhanna Andreasyan, when discussing cultural heritage, we often envision only tangible assets—monuments, historical and cultural structures —but intangible cultural heritage is equally important.
Festivals like this offer a condensed glimpse into the everyday realities of our lives. We wear jewelry, use various objects, and prepare dishes in the kitchen—many of which are also part of our cultural heritage,” the Minister said, emphasizing the significance of preserving and promoting the national cuisine. She emphasized the role of craftsmen as bearers of intangible cultural heritage, noting that intangible heritage is alive as long as there are people who continue to create and recreate it.
“I want us to convey our gratitude to all the craftsmen for their excellent work and creative mind,” emphasized the Minister, also expressing gratitude to Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Arts for its ongoing efforts in preserving, popularizing, and raising public awareness of intangible cultural heritage.
The festival also featured the "Khnotsi-Harotsi" culinary competition, with the following results:
• Hrazdan State Vocational School won the nomination for “Best service”.
• Badeyan Vardenis State College won the nomination for “Best Taste”
• The prize for the “Best Idea” was awarded to the Armenian-Greek State College.
The Crafts Festival will continue tomorrow, June 22.
As part of the visit to Gavar, ESCS Minister Zhanna Andreasyan also visited Vardges Petrosyan Regional Library in Gegharkunik, which has recently been renovated. The Minister familiarized herself with the educational and cultural programs implemented at the library.