Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ Նախարարություն)՝ հիմք ընդունելով. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն որոշումը՝ սկսում է Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում 2025-2026 ուսումնական տարվա համար օտարերկրյա քաղաքացիների (այդ թվում՝ սփյուռքահայերի) «fs.emis.am» էլեկտրոնային համակարգի միջոցով փաստաթղթերի հայտագրման գործընթացը հետևյալ ժամկետներում (կցվում է դիմորդի ուղեցույցը
• Անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով (հայագիտական, մանկավարժական և արվեստի բնագավառի մասնագիտություններ) սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև օգոստոսի 22-ը ներառյալ,
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ,
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև հոկտեմբերի 16-ը ներառյալ,
• Վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև նոյեմբերի 14-ը ներառյալ:
1. անձնագրի պատճենը,
2. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
3. կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
4. բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
5. միասնական քննությունների վկայագիր,
6. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
7. ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
8. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում, հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia (hereinafter referred to as the Ministry), in accordance with the Decree of the RA Government No. 700-N of April 28, 2011 “On approval of the procedure for admission of foreign citizens as well as family members if the diplomats working in RA diplomatic institutions operating in foreign states to the higher educational institutions of the Republic of Armenia” launches the call of submitting the documents for foreign citizens (including diaspora Armenians) to educational institutions implementing higher and postgraduate professional educational programs of the Republic of Armenia for the 2025-2026 academic year through the fs.emis.am electronic system (applicant’s guide is attached) within the following deadlines:
- For admission of diaspora Armenians applicants to tuition-free bachelor’s educational program (specialties in the field of Armenian studies, pedagogy and art) from june 23 to august 22, 2025
- For admission to tuition fee full-time bachelor’s, as well as continuous and integrated educational programs (including admission for a preparatory course) from june 23 to september 30, 2025
- For admission to tuition fee full-time master's programs (including admission for a preparatory course) from june 23 to october 10, 2025
- For admission to tuition fee part-time bachelor’s and master's programs from june 23 to october 16, 2025
- For admission to tuition fee postgraduate educational programs from june 23 to november 14, 2025
Applicants submit the following documents:
Applicants shall submit the following documents
- Copy of the graduation certificate with the grades, translated and verified by the Notary. In the case of specific countries, international validation (Apostille) may be needed;