Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ Նախարարություն)՝ հիմք ընդունելով. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն որոշումը՝ սկսում է Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում 2025-2026 ուսումնական տարվա համար օտարերկրյա քաղաքացիների (այդ թվում՝ սփյուռքահայերի) «fs.emis.am» էլեկտրոնային համակարգի միջոցով փաստաթղթերի հայտագրման գործընթացը հետևյալ ժամկետներում (կցվում է դիմորդի ուղեցույցը
• Անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով (հայագիտական, մանկավարժական և արվեստի բնագավառի մասնագիտություններ) սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև օգոստոսի 22-ը ներառյալ,
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ,
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև հոկտեմբերի 16-ը ներառյալ,
• Վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2025 թ. հունիսի 23-ից մինչև նոյեմբերի 14-ը ներառյալ:
1. անձնագրի պատճենը,
2. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
3. կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
4. բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
5. միասնական քննությունների վկայագիր,
6. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
7. ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
8. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում, հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения (далее - Министерство), на основании: Постановления Правительства Республики Армения от 28 апреля 2011 года № 700-Н «Об утверждении Порядка приема иностранных граждан в высшие учебные заведения Республики Армения, а также членов семей дипломатов, работающих в органах дипломатической службы Республики Армения, действующих в иностранных государствах», начинает процесс подачи документов для поступления в высшие и послевузовские профессиональные образовательные программы Республики Армения на 2025-2026 учебный год (с оплатой обучения) посредством электронной системы «fs.emis.am» в следующие сроки: (руководство абитуриента прилагается).
- Для приема абитуриентов из числа армян диаспоры на бесплатное очное обучение по программам бакалавриата (специальности в области арменоведения, педагогики и искусства) с 23 июня по 22 августа 2025 года включительно
- Для поступления на платные программы бакалавриата, непрерывного и комплексного образования, включая подготовительные курсы с 23 июня по 30 сентября 2025 года включительно
- Для поступления на платную очную форму обучения в магистратуре, включая подготовительные курсы с 23 июня по 10 октября 2025 года включительно
- Для поступления на платные заочные программы бакалавриата и магистратуры с 23 июня по 16 октября 2025 года включительно
- Для поступления на платную программу послевузовского образования с 23 июня по 14 ноября 2025 года включительно
- нотариально заверенная копия свидетельства о рождении или копия свидетельства о крещении (для заявителей из числа армянской диаспоры);
- Сертификат единого экзамена;
- 1 фотография размером 3x4;
- автобиография (CV) на армянском, русском или английском;
- для получения послевузовского профессионального образования – научный реферат по теме выбранной специальности в объеме 20 страниц на армянском, русском или английском языках.