Հունիսի 10-ին տրվել է բուհերի ընդունելության 2025 թվականի միասնական քննությունների հիմնական փուլի մեկնարկը:
Քննությունների ընթացքին հետևելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այսօր այցելել են Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 հիմնական դպրոցում տեղակայված քննական կենտրոն, որտեղ «Քիմիա» առարկայից միասնական քննությանը մասնակցել է 120 դիմորդ:
Քննական գործընթացի մեկնարկից առաջ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Արմեն Փաշայանի ուղեկցությամբ, շրջել է քննասենյակներում և զրուցել դիմորդների հետ: Նախարարը հաջողություն է մաղթել դիմորդներին և հետաքրքվել քննություններին նախապատրաստվելու, մասնագիտական նախընտրությունների, ինչպես նաև առաջին փուլի մասնակցության արդյունքների և այլնի մասին։
ԳԹԿ-ի տրամադրած տվյալների համաձայն՝ քննական առաջին օրը հանրապետությունում «Քիմիա» առարկայից միասնական քննություն է հանձնելու 1174 դիմորդ (495-ը՝ Երևանում), «Ռուսաց լեզու» առարկայից՝ 309 դիմորդ (78-ը՝ Երևանում): «Քիմիա» և «Ռուսաց լեզու» առարկաների համար Երևանում ու մարզերում գործում է 16 քննական կենտրոն. 11-ը՝ մարզերում, 5-ը՝ Երևանում։ Բուհերի ընդունելության միասնական քննությունների 2-րդ փուլում ընդհանուր առմամբ գործելու է 46 քննական կենտրոն, որոնցից 17-ը՝ Երևանում, 29-ը՝ մարզերում։
Միասնական քննությունների հիմնական փուլին մասնակցելու նպատակով հայտագրվել է 15 970 դիմորդ: Այս թիվը ներառում է նաև շուրջ 3 000 ներբուհական քննությունների համար հայտագրվածների թիվը։ 2025 թվականի հունվարին միայն միասնական քննություններին մասնակցելու համար դիմել էր 11 հազար 608 դիմորդ։

10 июня в Армении стартовал основной этап единых вступительных экзаменов 2025 года.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян посетили экзаменационный центр, расположенный в ереванской средней школе №20 имени Джона Киракосяна, чтобы лично ознакомиться с ходом экзаменов. В этом центре 120 абитуриентов сдавали экзамен по химии.
До начала экзамена министр в сопровождении директора Центра оценки и тестирования Армена Пашаяна прошла по экзаменационным аудиториям, пообщалась с участниками, пожелала им удачи и поинтересовалась, как шла подготовка, какие у них профессиональные предпочтения и каковы результаты первого этапа.
По данным, предоставленным Центром оценки и тестирования, в первый день экзамен по химии в масштабах страны сдают 1174 абитуриента (из них 495 — в Ереване), экзамен по русскому языку — 309 (78 — в Ереване). По этим предметам открыто 16 экзаменационных центров: 11 в регионах и 5 в столице.
Во втором этапе вступительной кампании будут задействованы 46 экзаменационных центров: 17 — в Ереване и 29 — в регионах.
На участие в основном этапе экзаменов подано 15 970 заявок, включая около 3 000 претендентов, подавших на внутриуниверситетские испытания. Только в январе 2025 года заявки на участие в ЕГЭ подали 11 608 человек.