Այսօր անվանի հայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է: Մեծանուն կոմպոզիտորի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել են Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն, ծաղիկներ խոնարհել նրա շիրիմին:
Ներկա են եղել նաև «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարտին Թովմասյանը, Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանը, անվանի դաշնակահար և դիրիժոր Վահագն Պապյանը, ինչպես նաև մրցույթի՝ արտերկրից ժամանած ժյուրիի անդամներ, մասնակիցներ, երաժշտարվեստի ներկայացուցիչներ, արվեստասերներ և դպրոցականներ։
Ներկաներն ընդգծել են Արամ Խաչատրյանի հարուստ ժառանգության վերաիմաստավորման ու նորովի գնահատման անհրաժեշտությունը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այս համատեքստում կարևորել է Արամ Խաչատրյանի անվան ամենամյա միջազգային մրցույթի անցկացումը՝ նշելով, որ այն ուղղված է ոչ միայն երիտասարդ և տաղանդավոր երաժիշտների բացահայտմանը, այլև Արամ Խաչատրյանի երաժշտական ժառանգության հանրահռչակմանը։ Մրցույթը ընդգրկված է Ժնևում հիմնված Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) ցանկում և գործում է WFIMC-ի սահմանած միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Երևանում այսօր կմեկնարկի Արամ Խաչատրյանի անվան 21-րդ միջազգային մրցույթը, որն այս տարի կանցկացվի «դիրիժորություն» մասնագիտական կարգում։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարմամբ, կներկայացնի Արամ Խաչատրյանի սիրված ստեղծագործություններից՝ հատվածներ «Սպարտակ» բալետից, Ջութակի կոնցերտը (մենակատար՝ ջութակահար Նին Ֆեն)։
Մրցույթին կմասնակցի նախնական փուլում ժյուրիի կողմից ընտրված 18 դիրիժոր աշխարհի 12 երկրից՝ Ֆրանսիայից, Արգենտինայից, Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Կորեայից, Լատվիայից, Թայվանից, Ավստրալիայից, Չինաստանից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ճապոնիայից։

Сегодня день рождения выдающегося армянского композитора, дирижёра, народного артиста СССР Арама Хачатуряна. В честь его светлой памяти министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян посетили Пантеон имени Комитаса и возложили цветы на могилу маэстро.
На церемонии также присутствовали исполнительный директор культурного фонда «Арам Хачатурян» Мартин Товмасян, председатель попечительского совета международного конкурса имени Хачатуряна Армен Смбатян, известный пианист и дирижер Ваагн Папян, члены жюри конкурса, приехавшие из-за рубежа, участники, представители музыкального сообщества, ценители искусства и школьники.
Присутствующие подчеркнули важность переосмысления и новой оценки богатого наследия Хачатуряна.
Министр Жанна Андреасян отметила значимость ежегодного международного конкурса имени Арама Хачатуряна, подчеркнув, что он направлен не только на выявление молодых талантливых музыкантов, но и на популяризацию музыкального наследия великого композитора. Конкурс включен в перечень Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов (WFIMC), основанной в Женеве, и проводится в соответствии с международными стандартами федерации.
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА сегодня в Ереване стартует 21-й международный конкурс имени Хачатуряна, который в этом году пройдёт в номинации «дирижирование». На торжественном открытии Государственный симфонический оркестр Армении под управлением Сергея Смбатяна исполнит избранные произведения Арама Хачатуряна — фрагменты из балета «Спартак» и Концерт для скрипки с оркестром (солистка – скрипачка Нинь Фэн).
В конкурсе примут участие 18 дирижеров из 12 стран, отобранные жюри на предварительном этапе: из Франции, Аргентины, Армении, США, Южной Кореи, Латвии, Тайваня, Австралии, Китая, Канады, Великобритании и Японии.