Մատենադարան Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում բացվել է ձեռագրերի վերականգնման թղթի արտադրամաս։
Հայկական վերականգնողական թղթի արտադրամասի բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և ընդգծել՝ Մատենադարանը դարձել է նոր գաղափարների և նախաձեռնությունների արդյունավետ վայրերից մեկը:
«Մատենադարանում անընդհատ հաճելի նորություններ կան, որոնք մեզ ստիպում են առնչվել Մատենադարանի մի նոր շերտին՝ հավելյալ անգամ համոզվելով, որ այստեղ գործունեության ընդլայնումը սահմաններ չունի: Մատենադարանն ավելին է, քան պահոցը և գիտական աշխատավայրը. սա նաև փորձառության և հնարավորությունների մի միջավայր է, որտեղ հայկական վերականգնողական թղթի արտադրությունը դառնալու է հիանալի հնարավորություն՝ զարգացման ճանապարհին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալությունը հայտնելով նախաձեռնողականության համար:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի խոսքով՝ Մատենադարանի պատմության մեջ իրադարձային օր է. իրագործվում է Մատենադարանի վերականգնողական բաժնի աշխատակիցների գրեթե տասնամյա երազանքը:
«Մատենադարանն այն վայրն է, որտեղ վերականգնվում են ոչ միայն Մատենադարանի ամբարներում պահված արժեքները, այլև Հայաստանի բոլոր գրադարանների ու թանգարանների գրավոր կոթողներն ու հուշարձանները»,- ասել է Արա Խզմալյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնությանն աջակցություն ցուցաբերած կառույցներին:
Տնօրենի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից համալրվել են վերականգնող մասնագետների հաստիքները, որը կարևոր է Մատենադարանի մասնագիտական գործունեության համար, քանի որ վերականգնվող արժեքների ծավալները հետզհետե մեծանում են:
Միջոցառման ընթացքում Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը շնորհակալագրեր է հանձնել ծրագրի աջակից կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Մատենադարանի վերականգնման բաժնի մասնագետների ուսումնասիրությունների ու փորձարկումների արդյունքում հնարավոր է դարձել աշխարհում հայտնի ձեռագրերի վերականգնման ճապոնական թուղթը ստանալ նաև տեղական հումքից։ Ծրագիրն իրագործվում է Armenia Tree Project բարեգործական հիմնադրամի, Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող #EU4Culturelture ծրագրի (առաջատար գործընկերը՝ Գյոթե ինստիտուտ), «Իմփաքթ Հաբ Արմենիա սոցիալական նորարարության զարգացման» հիմնադրամի և Մատենադարանի համատեղ ֆինանսավորմամբ։
Ի նշանավորումն մեկնարկող ծրագրի՝ ստորագրվել է հուշագիր՝ Մատենադարանի ու «Արմենիա թրի փրոջեքթ» բարեգործական հիմնադրամի միջև, որի շրջանակում իրականացվել է մինչև 100 ծառի ծառատունկ։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos, Matenadaran Director Ara Khzmalyan, and representatives of partner organizations attended the opening ceremony of the Armenian restoration paper unit.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the attendees and emphasized that Matenadaran has become one of the most productive hubs for innovative ideas and initiatives.
“Pleasant innovations constantly happen in the Matenadaran, which makes us relate to a new layer of the Matenadaran, once again confirming that the expansion of activities here has no boundaries. The Matenadaran is more than a repository and a scientific workplace: it is also an environment for experience and opportunity, where the production of Armenian restoration paper marks a promising development path,” stated Zhanna Andreasyan, expressing gratitude for the initiative.
According to Matenadaran Director Ara Khzmalyan, this is a significant day in the history of the Matenadaran: the almost ten-year dream of the personnel of the Matenadaran restoration department is being realized.
“Matenadaran is a place where not only the treasures stored in the Matenadaran's depository are restored, but also the documentary heritage and monuments of all libraries and museums of Armenia,” Ara Khzmalyan noted, expressing gratitude to the organizations that contributed to the realization of the initiative.
According to the Director, the ESCS Ministry has increased the number of restoration specialist positions, which is important for the professional activities of the Matenadaran, since the volume of restored items steadily increases.
During the event, Matenadaran Director Ara Khzmalyan presented certificates of appreciation to the representatives of the organizations supporting the project.
Thanks to extensive research and experiments by the Restoration Department, a paper has been developed that matches the quality of widely used Japanese restoration paper from local raw materials. The program is co-funded by the “Armenia Tree Project” charitable foundation, the EU-funded #EU4Culture program (main partner: Goethe-Institut), the “Impact Hub Armenia Social Innovation Development” Foundation, and Matenadaran.
To mark the launch of the program, a memorandum was signed between the Matenadaran and the “Armenia Tree Project” charitable foundation, as part of which up to 100 trees were planted.