Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Տարտուի մի շարք կրթական և մշակութային հաստատություններ:
Նախարարը, մասնավորապես, այցելել է Տարտուի ազգային արխիվ, որտեղ Հայաստանի պատվիրակությանը ներկայացվել են արխիվի գործունեությունը, թվայնացման մեխանիզմները, արխիվի լաբորատորիաներում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքը:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանի՝ ձեռագրերի թվայնացման հնարավորություններին առնչվող գործունեությանը: Կողմերը կարևորել են այս ոլորտում մասնագետների փորձի փոխանակման և վերապատրաստումների իրականացման ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությունը: Պատվիրակությանը ներկայացվել են նաև Տարտուի ազգային արխիվում պահվող Հայաստանի մշակույթի և հայ ուսանողների համագործակցությանն առնչվող 1912-1916 թթ. արխիվային նյութերը:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan visited several educational and cultural institutions in Tartu as part of her official visit to the Republic of Estonia.
The Minister, in particular, visited the Tartu National Archives, where the activities of the archive, the digitization mechanisms, and the process of restoration work conducted in the archive's laboratories were presented to the Armenian delegation.
In this regard, the ESCS Minister touched upon the activities of M. Mashtots Matenadaran regarding the potential of digitizing manuscripts. The parties emphasized the siginificance of potential collaboration in sharing experience and training of specialists in this field. The delegation was also presented with archival materials from 1912-1916 related to the Armenian culture and student collaboration, stored in the Tartu National Archives.