Սիրելի՛ ուսանողներ և երիտասարդներ,
1919 թվականի մայիսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության նախարարների խորհուրդը Երևանում համալսարան հիմնելու վերաբերյալ որոշում ընդունեց՝ նշանավորելով Հայաստանի նոր պատմության ընթացքում բարձրագույն կրթական համակարգի ձևավորման մեկնարկը։
Այդ որոշումը կայացվեց չափազանց բարդ դրության պայմաններում, երբ երկիրը կանգնած էր բազում մարտահրավերների և օրհասական խնդիրների առաջ։ Այդ իրավիճակում, երբ պետությունը լուծում էր սովի, փախստականների, կենցաղային առօրյա և հրատապ հարցեր, այդուհանդերձ, կրթությունն առաջնահերթություն դիտվեց։ Մասնագիտական կադրերի պատրաստման հնարավորության ստեղծումը Հայաստանի Հանրապետությունում թե՛ երկրի զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարության, թե՛ նաև ինքնիշխանության ամրապնդման քայլ էր։
Այս օրը հնարավորություն է մի կողմից մեր գնահատանքն արտահայտելու ժամանակին այդ կարևոր նախաձեռնության և քայլի համար՝ չափազանց բարդ իրավիճակում, մյուս կողմից՝ այսօրվա մեր պատասխանատվությունը գիտակցելու ևս մեկ առիթ։ Այսօր էլ մեր երկիրը բազում մարտահրավերներ ունի, և կրթությունն է դրանց արձագանքելու ամենակարևոր եղանակներից մեկը: Այն կրթությունը, որը մրցունակ է և այդպիսին է դարձնում անհատին ու պետությանը՝ առանց մեկը մյուսին հակադրելու։ Մրցունակ անհատն է, որն իրացվելով և ստեղծագործելով՝ իր լավակեցությամբ նաև երկրի բարեկեցությունն ու անվտանգությունն է կառուցում։
Կառավարության նախաձեռնած ծրագրերն ու բարեփոխումները միտված են կրթական համակարգի մրցունակության բարձրացմանը, որն առաջին հերթին արտացոլվելու է յուրաքանչյուր քաղաքացու մրցունակության բարձրացման միջոցով։ Այս գործընթացը պահանջում է, որ մենք բավարար ազնիվ ու համարձակ լինենք՝ եղած խնդիրները ձևակերպելու համար և հետևողական ու համբերատար լինենք՝ դրանք լուծելու համար։
Սիրելի՛ ուսանողներ, սիրելի՛ երիտասարդներ, այս օրը նշելով նաև իբրև Հայաստանի Հանրապետությունում ուսանողների և երիտասարդների օր՝ մաղթում եմ, որ վստահ առաջ գնաք ձեր ընտրած ճանապարհով՝ չվախենալով սխալվել և սայթաքել։ Հաջողությունները գալիս են հետևողական ջանքի, անընդհատ սովորելու և սայթաքելուց հետո առաջ շարժվելու արդյունքում։
Շնորհավորում եմ նաև Երևանի պետական համալսարանին՝ հիմնադրման 106 ամյակի առիթով՝ ակնկալելով, որ համալսարանը կլինի նաև բարձրագույն կրթության և գիտության բարեփոխումների առաջատար՝ նորովի վերահաստատելով իր պատմական և հանրային նշանակությունը։

Дорогие студенты и молодежь!
16 мая 1919 года Совет министров Республики Армения принял решение о создании университета в Ереване, ознаменовав тем самым начало формирования системы высшего образования в новейшей истории Армении.
Это решение было принято в чрезвычайно сложных условиях, когда страна сталкивалась с множеством вызовов и критических проблем. Несмотря на голод, кризис с беженцами и насущные бытовые трудности, образование было признано приоритетным направлением. Формирование системы подготовки профессиональных кадров стало не только стратегическим шагом для развития страны, но и важным элементом укрепления ее суверенитета.
Этот день — повод с одной стороны выразить признательность за столь важную инициативу в сложное время, а с другой — осознать нашу сегодняшнюю ответственность. Сегодня перед страной стоят многочисленные вызовы, и образование остается одним из главных путей их преодоления. Конкурентоспособное образование делает сильным и личность, и государство, исключая их противопоставление. Конкурентоспособный человек, реализуясь и создавая, своим благополучием укрепляет и процветание, и безопасность страны.
Программы и реформы, инициированные правительством, направлены на повышение конкурентоспособности системы образования, что прежде всего отразится на развитии каждого гражданина. Этот процесс требует от нас честности и смелости в формулировании проблем, а также терпения и настойчивости в их решении.
Дорогие студенты и молодежь! Отмечая сегодня День студентов и молодежи Республики Армения, желаю вам уверенно идти по выбранному пути, не боясь ошибок и неудач. Успехи приходят благодаря настойчивости, постоянному обучению и умению двигаться вперед после каждого испытания.
Поздравляю также Ереванский государственный университет с его 106-летием, надеясь, что он станет лидером реформ в сфере высшего образования и науки, вновь подтверждая свое историческое и общественное значение.