Նախագահական նստավայրում կայացել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Մրցանակը շնորհվում է 2009 թվականից Սինոփսիս ընկերության նախաձեռնությամբ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար: 2025 թվականի ՀՀ պետական մրցանակը շնորհվել է AIPLAB կոնսորցիումի հիմնադիր, Արհեստական բանականության գործընկեր համակարգի LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ, IEEE մշտական անդամ (IEEE Life Fellow), AAIA անդամ, Կալիֆորնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի նշանավոր շրջանավարտ դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային:
Պետական մրցանակը դոկտոր Հագիվարային հանձնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գիտության զարգացման և տեխնոլոգիական ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան շնորհակալություն է հայտնել իր գործունեությունն ըստ արժանվույն գնահատելու և Հայաստանի պետական մրցանակով պարգևատրելու համար: Անվանի գիտնականը կարևորել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումն ու կրթության բնագավառում ծրագրերի հետևողական իրականացումը:

В резиденции президента Армении состоялась торжественная церемония вручения Государственной премии Республики Армения за вклад мирового значения в сфере высоких технологий.
На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Ваагн Хачатурян, вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представители законодательной и исполнительной власти, а также гости.
Государственная премия, учрежденная в 2009 году по инициативе компании Synopsys, присуждается за выдающийся вклад в сферу информационных технологий.
В 2025 году лауреатом премии стал доктор Ёсиаки Дэймон Хагивара – основатель консорциума AIPLAB, президент лаборатории LOCOMTEC AIPS, постоянный член IEEE (IEEE Life Fellow), член AAIA и выпускник Калифорнийского технологического института.
Премьер-министр Никол Пашинян лично вручил награду доктору Хагиваре, выразив благодарность за его значительный вклад в развитие науки и технологий.
В свою очередь, Ёсиаки Дэймон Хагивара поблагодарил за высокую оценку его деятельности и присуждение Государственной премии Армении. Он подчеркнул важность развития высокотехнологичного сектора и последовательной реализации образовательных программ.