ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր 1-ին կարգի դիպլոմներ է հանձնել 2024-2025 ուստարվա դպրոցականների հանրապետական առարկայական օլիմպիադաների հաղթողներին։
Նախարարը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել աշակերտներին հանրապետական առարկայական օլիմպիադաներում հաղթող ճանաչվելու առիթով:
«Առարկայական օլիմպիադայում ունեցած հաջողությամբ, կարծում եմ, առաջին հերթին ինքներդ ձեզ կարողացել եք ապացուցել, որ եթե ունեք նպատակ և այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանք եք տանում, ապա անպայման հասնում եք արդյունքի: Վստահ եմ՝ ձեր կյանքի հետագա փուլերում շատ ավելի մեծ նպատակներ եք ունենալու և հաջողությունների եք հասնելու»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու շնորհակալություն հայտնել ուսուցիչներին ու ծնողներին՝ աշակերտների ձգտումներին աջակցելու և դրանց իրականացման համար նպաստավոր միջավայր ապահովելու համար:
«Դուք կարևորում եք գիտելիքը, ուսումն ու օլիմպիադաներին մասնակցությունը, քանի որ այդ արժեքները կարևորված են նաև ձեր ընտանիքներում և դպրոցներում: Միջավայրը շատ կարևոր է լավ գաղափարներ, ծրագրեր և ճիշտ արժեքներ ձևավորելու համար, որոնք մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրները լուծելու և հանրային զարգացում ապահովելու հետագա խթանն ու շարժիչն են հանդիսանալու»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև օլիմպիադաների անցկացման կարգում նախորդ տարի իրականացված փոփոխություններին, որոնք, Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ, նպատակ ունեն օլիմպիադաների կազմակերպման գործընթացն առավել թափանցիկ և հաշվետվողական դարձնել: ԿԳՄՍ նախարարը նաև անդրադարձել է օլիմպիադաներում դպրոցների մասնակցության աշխարհագրության ընդլայնմանը:
«Օլիմպիադաներում հաջողությունների հասնող դպրոցների շրջանակը բավական փոքր է: Սա լուրջ խնդիր է. կարևոր է, որ թե՛ օլիմպիադաներին մասնակցող, թե՛ հաջողություններ գրանցող երեխաները լինեն մեր բոլոր մարզերի և Երևանի բոլոր ուսումնական հաստատությունների աշակերտները»,- ասել է նախարարն ու ընդգծել՝ այս նպատակին պետք է ծառայի դպրոցներում օլիմպիական խմբակների մշակույթի զարգացումը:
Նրա խոսքով՝ հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչը հնարավորություն է ընձեռում դպրոցներում կազմավորելու օլիմպիական խմբակներ, որոնցում կարող են ընդգրկվել դրանցով հետաքրքրված բոլոր աշակերտները: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է դպրոցների սերտ և համագործակցված աշխատանքը:
Հանրապետական առարկայական օլիմպիադաների դպրոցական փուլին այս տարի գրանցվել է 105902 սովորող. օլիմպիադային մասնակցել է 84256 աշակերտ: Մարզային փուլին մասնակցել է 888 դպրոցի 8101 սովորող, իսկ հանրապետական փուլին՝ 336 դպրոցի 1355 սովորող։ 1–ին կարգի դիպլոմների է արժանացել 72 սովորող։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня вручила дипломы первой степени победителям республиканских предметных олимпиад среди школьников 2024-2025 учебного года.
Министр поприветствовала собравшихся и поздравила учеников с победой на республиканских предметных олимпиадах.
«Достигнув успеха на предметной олимпиаде, думаю, прежде всего, вы смогли доказать самим себе, что если у вас есть цель и вы упорно работаете в этом направлении, то обязательно добьетесь результата. Уверена, что в дальнейших этапах вашей жизни перед вами будут стоять еще более масштабные цели, и вы добьетесь успехов», - сказала Жанна Андреасян и поблагодарила учителей и родителей за поддержку стремлений учеников и создание благоприятной среды для их реализации.
«Вы цените знания, учебу и участие в олимпиадах, потому что эти ценности важны и в ваших семьях, и в школах. Среда играет ключевую роль в формировании хороших идей, программ и правильных ценностей, которые впоследствии станут стимулом и двигателем для решения проблем, стоящих перед нашей страной, и для общественного развития», - подчеркнула министр.
Жанна Андреасян также коснулась изменений в порядке проведения олимпиад, которые были введены в прошлом году. По ее мнению, они направлены на повышение прозрачности и подотчетности процесса их организации. Она также отметила расширение географии участия школ в олимпиадах.
«Круг школ, добившихся успехов на олимпиадах, довольно узок. Это серьезная проблема. Важно, чтобы как участники, так и победители олимпиад представляли все наши регионы и все учебные заведения Еревана», - заявила министр, подчеркнув необходимость развития культуры олимпийских кружков в школах.
По ее словам, новый государственный стандарт общего образования позволяет формировать в школах олимпийские кружки, доступные всем заинтересованным ученикам. В этом контексте Жанна Андреасян подчеркнула важность тесного и скоординированного сотрудничества между школами.
В школьном этапе республиканских предметных олимпиад в этом году зарегистрировались 105902 ученика, из них участвовали 84256 человек. В региональном этапе приняли участие 8101 учащийся из 888 школ, а в республиканском этапе – 1355 учеников из 336 школ. Дипломами первой степени были награждены 72 учащихся.