ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Ասկոնաս Հոլտ» միջազգային առաջատար երաժշտական ընկերության գործադիր տնօրեն Դոնա Քոլինզին: Ընկերության ներկայացուցիչները ՀՀ-ում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների հանդիսավոր բացման համերգի կապակցությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը:
Հանդիպման առանցքում Հայաստանի և «Ասկոնաս Հոլտ» միջազգային առաջատար երաժշտական ընկերության միջև համագործակցության հեռանկարների քննարկումն էր:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակը կարևոր իրադարձություն է, և այս առիթով միջազգային ճանաչում վայելող «Ասկոնաս Հոլտ» երաժշտական ընկերության արտիստների հետ համատեղ համերգի կազմակերպումը կարող է հաջողված համագործակցության սկիզբ հանդիսանալ:
«Ասկոնաս Հոլտ» երաժշտական ընկերության գործադիր տնօրեն Դոնա Քոլինզը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը, համագործակցային կապերը տարբեր երկրների հետ, ինչպես նաև խոսել երաժշտական ընկերության հայ արտիստների մասին:
Կողմերը քննարկել են նաև մասնագիտական հանրության համար համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու և փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Նշենք, որ մայիսի 14-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր համերգ, որով կմեկնարկի հոբելյանական համերգների շարքը։ Համերգի հատուկ հյուրն է ֆենոմենալ դաշնակահար, «Ասկոնաս Հոլտ» ընկերության արտիստ Յուջա Վանգը. նա հանդես կգա Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Յուջա Վանգի կատարմամբ կհնչի Սերգեյ Պրոկոֆևի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը, իսկ երկրորդ բաժնում նվագախումբը կկատարի Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիան («Զանգերով»):

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the Chief Executive of the “Askonas Holt” leading international music company Donagh Collins. The company representatives are in Armenia in connection with the concert dedicated to the grand opening of the jubilee events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchyan, and Orchestra Director Norayr Nazaryan also attended the meeting.
Prospects of cooperation between Armenia and the “Askonas Holt” leading international music company, were at the core of the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the attendees, highlighting that the 100th anniversary of the Armenian National Philharmonic Orchestra is a significant event, and organizing a joint concert with the artists of the internationally recognized “Askonas Holt” music company on this occasion can be the start of a fruitful collaboration.
Chief Executive of the “Askonas Holt” Music Company Donagh Collins expressed his gratitude for the reception. He presented the company's activities, collaborative relations with different countries, and also referred to the Armenian artists of the music company.
The sides also considered the possibilities of implementing joint educational programs and sharing experiences for the professional community.
It should be noted that on May 14, a gala concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian National Philharmonic Orchestra will be held at Aram Khachaturian Concert Hall, inaugurating the series of jubilee concerts. The special guest of the concert is the phenomenal pianist, artist of the “Askonas Holt” company, Yuja Wang: she will perform under the direction of Eduard Topchyan. Yuja Wang will perform Sergei Prokofiev's Piano Concerto No. 2, and in the second section the orchestra will perform Aram Khachaturian's Symphony No. 2 (“With Bells”).