Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր բացման հանդիսավոր արարողությամբ պաշտոնապես տրվել է Եվրոպայի կարատեի մեծահասակների 60-րդ առաջնության մեկնարկը:
Առաջնությունն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ` Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ:
Բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսը, Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը, պետական այրեր, ոլորտի ներկայացուցիչներ, միջազգային հյուրեր, մարզասերներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին Եվրոպայի կարատեի մեծահասակների առաջնության մեկնարկի կապակցությամբ՝ ընդգծելով՝ այս առաջնության անցկացումը պատմական իրադարձություն է հայաստանյան կարատեի պատմության մեջ:
«Կարատե մարզաձևն ունի լայն ընգրկվածություն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, և մեծ պատիվ է հնարավորություն ունենալ այն անցկացնել Հայաստանում՝ միջազգային հանրությանն այսկերպ ևս ներկայացնելով մեր պետությունը: Վստահաբար կարող ենք արձանագրել՝ Երևանում անցկացվելիք Եվրոպայի կարատեի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը կլինի Հայաստանում այս տարի անցկացվող ամենախոշոր և ամենամասշտաբային միջոցառումներից մեկը։
Առանձնակի ցանկանում եմ շեշտել, որ միջազգային մրցաշարերի անցկացումը ՀՀ կառավարության քաղաքականության առաջնահերթություններից և սպորտի զարգացման ռազմավարության կարևորագույն թիրախներից է՝ նպատակ ունենալով սպորտային միջազգային հարթակում Հայաստանը դարձնել կարևոր կենտրոններից մեկը: Մենք արդեն իսկ հաջորդ տարի կհյուրընկալենք հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունը, 2027-ին ևս միանգամից մի քանի խոշոր միջոցառումներ են պլանավորված՝ աշխարհի ծանրամարտի առաջնությունը, Եվրոպայի սպորտային մարմնամարզության առաջնությունը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային մարզամշակութային խաղերը։ Այնպես որ, բազում առիթներ կունենանք մեր երկրում հյուրընկալելու աշխարհի տարբեր երկրների մարզական պատվիրակությունների և ամրապնդելու Հայաստանի տեղը սպորտային քարտեզում»,- նշել է նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը հատկանշական է համարել, որ կարատե մարզաձևը Հայաստանում, հատկապես դպրոցականների շրջանում, ամենասիրելի և ամենատարածված սպորտաձևերից մեկն է: Հետևաբար, առաջնությունը հնարավորություն կտա առավել խրախուսելու երեխաներին, որպեսզի նրանք շարունակեն գնալ այդ ճանապարհով՝ գրանցելով նոր նվաճումներ:
«Սպորտն ավելին է, քան տարբեր մարզաձևերի ամբողջությունը։ Հատկապես այս օրերին սպորտը դառնում է մեր ընդհանրությունները ընդգծելու, մեզ միավորելու կարևոր հանրային հարթակ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ առաջնության մասնակից բոլոր մարզիկներին մաղթելով հաջողված ելույթներ ու հաղթանակներ, իսկ մարզասերներին՝ սպորտը վայելելու հաճելի օրեր:
Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի գործընկերներին ներդրած ջանքերի, կատարած աշխատանքի և հաջող համագործակցության համար՝ մասնավորապես կարևորելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը ցուցաբերած աջակցությունը։ Նա մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ ելույթներ և հաղթական մենամարտեր:
Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ նշելով՝ մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է Հայաստանում անցկացնել նման մարզական միջոցառում, որը նաև ճանաչման, միասնության և եվրոպական կարատեի ընտանիքում փոխադարձ վստահության խորհրդանիշ է:
Նշենք՝ Եվրոպայի կարատեի մեծահասակների 60-րդ առաջնությանը մասնակցում է աշխարհի 54 երկրի շուրջ 1000 մարզիկ: Այն կտևի մինչև մայիսի 11-ը: Հայաստանի հավաքականը ներկայանում է հետևյալ կազմով՝

В спорткомплексе имени Карена Демирчяна состоялась торжественная церемония открытия 60-го чемпионата Европы по карате среди взрослых.
Чемпионат проходит при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в сотрудничестве с Федерацией карате Армении и международными партнерами.
На церемонии открытия присутствовали глава аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместитель министра Асмик Авагян, президент Всемирной и Европейской федерации карате Антонио Эспинос, президент Федерации карате Армении Вазген Арутюнян, государственные деятели, представители отрасли, международные гости и спортсмены.
Министр Жанна Андреасян поздравила присутствующих с началом чемпионата Европы по карате среди взрослых, подчеркнув, что проведение этого первенства является историческим событием в истории армянского карате.
«Карате – это широко распространенный вид спорта как в Армении, так и во всем мире, и для нас большая честь иметь возможность провести этот чемпионат, еще раз представляя нашу страну международному сообществу. Можно уверенно утверждать, что 60-й чемпионат Европы по карате, который проходит в Ереване, станет одним из крупнейших и самых масштабных мероприятий, проводимых в Армении в этом году. Особо хочу подчеркнуть, что проведение международных турниров является одним из приоритетов политики правительства Армении и важной целью стратегии развития спорта, направленной на превращение страны в значимый центр на международной спортивной арене. Уже в следующем году Армения примет чемпионат Европы по стрельбе, а в 2027 году запланированы сразу несколько крупных мероприятий, включая чемпионат мира по тяжелой атлетике, чемпионат Европы по спортивной гимнастике и международные спортивно-культурные игры франкофонии. Таким образом, у нас будет множество возможностей принять спортивные делегации из разных стран и укрепить место Армении на спортивной карте мира», - отметила министр.
Жанна Андреасян отметила, что карате является одним из самых популярных видов спорта в Армении, особенно среди школьников. Проведение чемпионата будет дополнительным стимулом для детей продолжать заниматься этим видом спорта и достигать новых успехов.
«Спорт – это не просто совокупность различных дисциплин. Особенно в нынешние дни он становится важной общественной платформой, подчеркивающей наше единство», - сказала министр, пожелав участникам турнира успешных выступлений и побед, а болельщикам – незабываемых дней, наполненных спортом.
Президент Всемирной и Европейской федерации карате Антонио Эспинос поблагодарил армянских партнеров за приложенные усилия, проделанную работу и успешное сотрудничество, особо отметив поддержку министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. Он пожелал спортсменам удачных выступлений и победных поединков.
Президент Федерации карате Армении Вазген Арутюнян также выступил с приветственной речью, подчеркнув, что проведение такого спортивного мероприятия в Армении является честью и ответственностью. Турнир служит символом признания, единства и взаимного доверия в европейском сообществе карате.
В 60-м чемпионате Европы по карате среди взрослых принимают участие около 1000 спортсменов из 54 стран мира. Турнир продлится до 11 мая. Сборная Армении представлена следующим составом: