Այսօր Պարի միջազգային օրն է․ այդ կապակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչների պարգևատրել է ԿԳՄՍՆ մեդալով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պարգևների հանձնման արարողությանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Պարգևատրվել են ՀՀ մարզերի և Երևանի պետական և ոչ պետական համույթների ներկայացուցիչներ: Ոլորտում երկարատև գործունեության և պարի միջազգային օրվա շրջանակում ԿԳՄՍՆ մեդալի են արժանացել՝
- բալետի արտիստ, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Արթուր Գասոյանը,
- Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի Հայաստանի ԵՐԳԻ-ՊԱՐԻ պետական անսամբլի պարախմբի արտիստ Արթուր Հայրապետյանը,
- ՀՊՄՀ-ի կուլտուրայի ֆակուլտետի պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դասական պարի դասախոս Վլադիմիր Շահվերդյանը,
- «Հաճըն» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Արսեն Ավետիսյանը,
- «Վալենս» և «Զանգեզուր» պարային համույթների գեղարվեստական ղեկավար Վահագն Գասպարյանը:
Նախարարը շնորհավորել է պարարվեստի ներկայացուցիչներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել ոլորտում ներդրած ջանքերի համար:
«Արվեստն ու մշակույթը բացառիկ ուժ և ոգևորություն են փոխանցում և մշտապես օգնում են թե՛ հանրային, թե՛ պետական մակարդակում՝ դիմակայելու մարտահրավերներին և հաղթահարելու դժվարությունները։ Տեխնոլոգիաների դարաշրջանում, երբ թվում է՝ ամեն ինչ հնարավոր է ստեղծել թվային գործիքների կիրառմամբ, առանձնակի կարևորվում է ստեղծագործելու հատկությունը, որը մարդուն դարձնում է անկրկնելի ու անփոխարինելի»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ պարարվեստի ներկայացուցիչներին ուղղված գնահատանքը միտված է նաև հանրության շրջանում նրանց գործունեության տեսանելիության բարձրացմանը, պարարվեստի հանրահռչակմանը:
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է պարի տարածումը և ուսուցումը՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍՆ համակարգման ոլորտներում եկամտային հարկից վերադարձի՝ վերջերս ներդրված սոցիալական կրեդիտի համակարգը նպաստավոր է երեխաների շրջանում պարարվեստը խրախուսելու համար: Այս համատեքստում նա կոչ է արել ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ առավել ակտիվորեն մասնակցել պարը հանրության շրջանում տարածելու և հասանելի դարձնելու գործընթացին։

Today is International Dance Day: on this occasion, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan awarded a number of representatives of the field with the MoESCS medal, diplomas and letters of appreciation.
ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan also attended the award ceremony.
Representatives of state and non-state ensembles from the regions of Armenia and Yerevan were awarded. Within the framework of International Dance Day, the following individuals were awarded the MoESCS medal for long-term contribution to the field:
- Dancer, Deputy Director of the National Centre for Folk Music and Dance Arthur Gasoyan,
- Artist of the dance ensemble of the Armenian State SONG & DANCE Ensemble of the National Centre of Folk Music and Dance, Arthur Hayrapetyan,
- Lecturer of classical dance at the Chair of Dance Pedagogy and Teaching Methodology of the Faculty of Culture of ASPU Vladimir Shahverdyan,
- Artistic Director of the “Hachn” Dance Ensemble Arsen Avetisyan,
- Artistic director of the “Valence” and “Zangezur” dance ensembles Vahagn Gasparyan.
The Minister congratulated the dance art representatives on their professional holiday and thanked them for their efforts in the field.
“Art and culture convey exceptional strength and enthusiasm and consistently help to face challenges and overcome difficulties both at the public and state levels. In the era of technology, when it seems that everything can be created using digital tools, the ability to create is of particular importance, which makes a person unique and irreplaceable,” stated Minister Zhanna Andreasyan, adding that the appreciation addressed to dance art representatives is also aimed at increasing the recognition of their activities in society and popularizing dance art.
Zhanna Andreasyan underlined the unique importance of the dissemination and teaching of dance, emphasizing that the recently implemented social credit system for income tax refund in the areas under the ESCS Ministry’s coordination contributes to the promotion of dance art among children. In this context, she called on the sector representatives to be more actively involved in the process of promoting dance among the public and making it accessible.