Այսօր Պարի միջազգային օրն է․ այդ կապակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչների պարգևատրել է ԿԳՄՍՆ մեդալով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պարգևների հանձնման արարողությանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Պարգևատրվել են ՀՀ մարզերի և Երևանի պետական և ոչ պետական համույթների ներկայացուցիչներ: Ոլորտում երկարատև գործունեության և պարի միջազգային օրվա շրջանակում ԿԳՄՍՆ մեդալի են արժանացել՝
- բալետի արտիստ, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Արթուր Գասոյանը,
- Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի Հայաստանի ԵՐԳԻ-ՊԱՐԻ պետական անսամբլի պարախմբի արտիստ Արթուր Հայրապետյանը,
- ՀՊՄՀ-ի կուլտուրայի ֆակուլտետի պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դասական պարի դասախոս Վլադիմիր Շահվերդյանը,
- «Հաճըն» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Արսեն Ավետիսյանը,
- «Վալենս» և «Զանգեզուր» պարային համույթների գեղարվեստական ղեկավար Վահագն Գասպարյանը:
Նախարարը շնորհավորել է պարարվեստի ներկայացուցիչներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել ոլորտում ներդրած ջանքերի համար:
«Արվեստն ու մշակույթը բացառիկ ուժ և ոգևորություն են փոխանցում և մշտապես օգնում են թե՛ հանրային, թե՛ պետական մակարդակում՝ դիմակայելու մարտահրավերներին և հաղթահարելու դժվարությունները։ Տեխնոլոգիաների դարաշրջանում, երբ թվում է՝ ամեն ինչ հնարավոր է ստեղծել թվային գործիքների կիրառմամբ, առանձնակի կարևորվում է ստեղծագործելու հատկությունը, որը մարդուն դարձնում է անկրկնելի ու անփոխարինելի»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ պարարվեստի ներկայացուցիչներին ուղղված գնահատանքը միտված է նաև հանրության շրջանում նրանց գործունեության տեսանելիության բարձրացմանը, պարարվեստի հանրահռչակմանը:
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է պարի տարածումը և ուսուցումը՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍՆ համակարգման ոլորտներում եկամտային հարկից վերադարձի՝ վերջերս ներդրված սոցիալական կրեդիտի համակարգը նպաստավոր է երեխաների շրջանում պարարվեստը խրախուսելու համար: Այս համատեքստում նա կոչ է արել ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ առավել ակտիվորեն մասնակցել պարը հանրության շրջանում տարածելու և հասանելի դարձնելու գործընթացին։

Сегодня отмечается Международный день танца, и в этот день министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян вручила медали, грамоты и благодарственные письма ряду представителей данной области.
На церемонии награждения присутствовал также заместитель министра Даниел Даниелян.
Награждены представители государственных и частных ансамблей из областей Армении и Еревана. За долгосрочную деятельность в данной сфере и по случаю Международного дня танца медаль Министерства образования, науки, культуры и спорта получили:
• Артур Гасоян, артист балета, заместитель директора Национального центра народной музыки и танца;
• Артур Айрапетян, артист танцевального ансамбля Государственного ансамбля песни и танца Армении при Национальном центре народной музыки и танца;
• Владимир Шахвердян, преподаватель классического танца кафедры педагогики хореографического искусства и методики его преподавания факультета культуры Армянского государственного педагогического университета;
• Арсен Аветисян, художественный руководитель танцевального ансамбля «Аджин»;
• Вагагн Гаспарян, художественный руководитель танцевальных ансамблей «Валанс» и «Зангезур».
Министр поздравила деятелей хореографического искусства с профессиональным праздником и поблагодарила их за усилия, вложенные в развитие этой сферы.
«Искусство и культура придают исключительную силу и вдохновение, всегда помогая как на общественном, так и на государственном уровне справляться с вызовами и преодолевать трудности. В век технологий, когда кажется, что всё можно создать с использованием цифровых инструментов, особенно важно творческое качество, которое делает человека уникальным и незаменимым», - сказала Жанна Андреасян, добавив, что признание, адресованное представителям хореографического искусства, также направлено на повышение видимости их деятельности в обществе и популяризацию хореографии.
Жанна Андреасян подчеркнула важность распространения и обучения танцу, отметив, что недавно внедрённая система социального кредита на возврат подоходного налога в рамках управления Министерства образования, науки, культуры и спорта способствует поощрению хореографического искусства среди детей. В этом контексте она призвала представителей сферы более активно участвовать в распространении танца и его доступности для широкой аудитории.