Դպրոցականների շրջանում սեղանի թենիսի մասսայականացման, ինչպես նաև դպրոցականների՝ զանգվածային մարզական միջոցառումներին մասնակցության ապահովման նպատակով Չարենցավանի Արա Մանուկյանի անվան մարզադպրոցում անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի եզրափակիչ փուլը:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս սեղանի թենիսի մրցաշարով մեկնարկում են «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» 2025 թ. սիրողական մրցաշարերը: Մրցաշարի եզրափակիչ փուլին հետևել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների այլ ներկայացուցիչներ, մարզասերներ:
Հանրապետական՝ եզրափակիչ փուլին մասնակցել են Երևանի և մարզերի ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների աշակերտների միջև անցկացված մարզային փուլերում հաղթող թիմերը: Համայնքային փուլի մրցումներին մասնակցել է Երևանի և մարզերի 574 հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների ավելի քան 3200 աշակերտ (շուրջ 810 թիմ):
10-12-րդ դասարանների պայքարում հաղթող է ճանաչվել Տավուշի մարզի Թեղուտի միջնակարգ դպրոցի թիմը, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոցի թիմը, լավագույն եռյակը եզրափակել է Երևանի Ալեքսանդր Քեմուրջյանի անվան թիվ 170 ավագ դպրոցի թիմը:
5-9-րդ դասարանների պայքարում առաջին տեղը զբաղեցրել է Վանաձորի թիվ 23 հիմնական դպրոցի թիմը, երկրորդ տեղը գրավել է Երևանի թիվ 104 հիմնական դպրոցի թիմը, պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին կանգնել է Տավուշի մարզի Թեղուտի միջնակարգ դպրոցի թիմը:
Ողջունելով մրցաշարի մասնակիցներին և շնորհավորելով մրցանակակիրներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը կարևորել է առողջ ապրելակերպն ու ֆիզիկական ակտիվությունը: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նաև հորդորել է սպորտը դիտարկել որպես միջոց՝ մարդասիրական գաղափարների և արժեքների տարածման համար: Նա ընդգծել է արդար խաղի սկզբունքներն ու դրանց պահպանման կարևորությունը:
Մրցումների ավարտից հետո տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: Մրցաշարի հաղթողներն ու մրցանակակիրները պարգևատրվել են ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով, ինչպես նաև դրամական պարգևներով: Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած դպրոցները կստանան դրամական խրախուսում. 1-ին տեղ՝ 4 մլն դրամ, 2-րդ տեղ՝ 2 մլն 500,000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 1մլն 500,000 դրամ: Պարգևատրվել են նաև դպրոցների ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները. 1-ին տեղ՝ 700,000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500,000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300,000 դրամ: Մրցաշարի հաղթող թիմերի աշակերտները ևս պարգևատրվել են դրամական մրցանակներով. 1-ին տեղ՝ (4 մասնակից) 150,000-ական դրամ, 2-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 100,000-ական դրամ, 3-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 75,000-ական դրամ։
Նախորդ տարվանից սկսած մրցաշարն անցկացվում է բացառապես դպրոցահասակ երեխաների շրջանում՝ երկու տարիքային խմբով, երկու փուլով:

В целях популяризации настольного тенниса среди школьников, а также для обеспечения участия учащихся в массовых спортивных мероприятиях в спортивной школе имени Ары Манукяна в Чаренцаване был проведен финальный этап любительского турнира по настольному теннису «Кубок премьер-министра Армении».
Как и в прошлом году, турниры любителей «Кубок премьер-министра Армении» 2024 года стартовали с соревнований по настольному теннису. Финальный этап турнира посетили министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, её заместитель Асмик Авагян, губернатор Котайка Аарон Саакян, представители местных органов самоуправления и любители спорта.
В финальном этапе приняли участие команды-победители региональных этапов, проведенных среди учеников 5–9-х и 10–12-х классов общеобразовательных школ Еревана и областей Армении. В соревнованиях на уровне общин участвовали более 3200 учеников (около 810 команд) из 574 общеобразовательных школ Еревана и областей.
В соревнованиях среди 10–12-х классов победу одержала команда средней школы села Техут Тавушской области, второе место заняла команда старшей школы №5 города Ванадзор, а тройку лучших замкнула команда старшей школы №170 имени Александра Кемурджяна города Ереван.
В соревнованиях среди учеников 5-9-х классов первое место заняла команда основной школы №23 города Ванадзор, второе место – команда основной школы №104 города Ереван, а третье место досталось команде средней школы села Техут Тавушской области.
Поздравляя участников турнира и награжденных, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Асмик Авагян подчеркнула важность здорового образа жизни и физической активности. Она также призвала рассматривать спорт как средство для продвижения гуманитарных идей и ценностей. Особое внимание было уделено принципам честной игры и их соблюдению.
После завершения соревнований состоялась торжественная церемония награждения. Победители и призёры турнира были награждены соответствующими сертификатами Министерства образования, науки, культуры и спорта, кубками, медалями, а также денежными призами. Школы, занявшие призовые места, получили денежные поощрения: за первое место – 4 млн драмов, за второе место – 2 млн 500 000 драмов, за третье место – 1 млн 500 000 драмов. Были также награждены учителя физкультуры школ: за первое место – 700 000 драмов, за второе место – 500 000 драмов, за третье место – 300 000 драмов. Ученики команд-победителей также получили денежные призы: за первое место (4 участника) – по 150 000 драмов, за второе место (4 участника) – по 100 000 драмов, за третье место (4 участника) – по 75 000 драмов.
С прошлого года турнир проводится исключительно среди детей школьного возраста в двух возрастных группах в два этапа.