ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ձմեռային մարզաձևերի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու այս մարզաձևերի ուղղությամբ պետության քաղաքականությունը, զարգացման հնարավորություններն ու աջակցության ծրագրերը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, ներկայացուցիչներ Հայաստանի տափօղակով հոկեյի, գեղասահքի և դահուկային սպորտի և սնոուբորդի ֆեդերացիաներից:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նախ շնորհավորել է Հայաստանի տափօղակով հոկեյի ֆեդերացիային և մարզիկներին Երևանում անցկացված IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունում հաջող ելույթների և արծաթե մեդալ նվաճելու առթիվ: ԿԳՄՍ նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել գործադրած ջանքերի և առաջնությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
«15 տարվա դադարից հետո մեր հավաքականը հնարավորություն ունեցավ մասնակցելու միջազգային մրցաշարի և շատ լավ խաղ ցուցադրեց: Վստահ եմ՝ սա ոգևորելու է առաջ գնալ՝ նպաստելով մեր երկրում հոկեյի զարգացմանն ու հանրային ուշադրության բարձրացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով համատեղ աշխատանքը ձմեռային մարզաձևերի զարգացման ուղղությամբ:
Այս համատեքստում նախարարը նշել է, որ 14 տարվա դադարից հետո այս տարի կազմակերպվել են նաև Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերը: «Սպորտի ռազմավարությամբ հստակ ամրագրված է, որ պետությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի ձմեռային մարզաձևերի զարգացման ուղղությամբ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ձմեռային մարզաձևերի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության և առանձին մարզաձևերի զարգացման ուղղությամբ աշխատելու պատրաստակամության համար: Հայաստանի դահուկային սպորտի և սնոուբորդի ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանը երկու ուղղություն է առանձնացրել՝ զարգացման և մասսայականացման, ինչպես նաև բարձր նվաճումների: Խոսելով զարգացման ու մասսայականացման մասին՝ ֆեդերացիայի նախագահը կարևորել է համապատասխան մարզադպրոցների առկայությունը, որը արդյունքների ապահովմանը և մարզաձևի զարգացմանը նպաստող առաջնային նախադրյալն է:
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2026 թվականի փետրվարին Իտալիայի Միլան և Կորտինա դ'Ամպեցո քաղաքներում անցկացվելիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերին: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է խաղերին պատշաճ նախապատրաստվելու և մասնակցելու հարցը՝ ընդգծելով պետության պատրաստակամությունն աջակցության և խրախուսման տեսանկյունից՝ համագործակցված աշխատանք իրականացնելով ֆեդերացիաների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մի շարք այլ հարցեր, որոնք վերաբերել են համապատասխան գույքի և մարզական հանդերձանքի ապահովմանը, մարզումային ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ձմեռային մարզաձևերի մասսայականացման ու դպրոցականների շրջանում տարածման հեռանկարներին:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла представителей федераций зимних видов спорта, чтобы обсудить политику государства в направлении этих видов спорта, возможности развития и программы содействия.
Во встрече также приняли участие заместитель министра ОНКС Асмик Авагян, генеральный секретарь Министерства Асмик Акопян, представители федераций хоккея, фигурного катания, лыжного спорта и сноуборда Армении. Приветствуя присутствующих, министр ОНКС Жанна Андреасян, прежде всего, поздравила федерацию хоккея Армении и спортсменов с успешными выступлениями и завоеванием серебряной медали на чемпионате мира IV дивизиона, проходившем в Ереване. Министр ОНКС также поблагодарила за приложенные усилия и организацию чемпионата на высоком уровне.
«После 15-летнего перерыва наша сборная получила возможность принять участие в международном турнире и показала очень хорошую игру. Уверена, что это послужит стимулом для продвижения вперед, способствуя развитию хоккея в нашей стране и повышению общественного внимания», - сказала Жанна Андреасян, подчеркнув важность совместной работы по развитию зимних видов спорта.
В этом контексте министр отметила, что после 14-летнего перерыва в этом году были организованы также вторые Всеармянские зимние игры.
«В спортивной стратегии четко закреплено, что государство должно предпринять шаги в направлении развития зимних видов спорта», - отметила Жанна Андреасян.
Представители федераций зимних видов спорта поблагодарили за встречу и готовность работать над развитием отдельных дисциплин. Президент Федерации лыжного спорта и сноуборда Армении Гагик Саргсян выделил два направления – развитие и популяризация, а также достижение высоких результатов. Он подчеркнул важность наличия специализированных спортивных школ как основного фактора для развития и обеспечения успеха.
Обсуждалась также подготовка к Зимним Олимпийским играм, которые пройдут в Милане и Кортина-д’Ампеццо в феврале 2026 года. Жанна Андреасян отметила важность должной подготовки к участию в играх, подчеркнув готовность государства поддерживать и стимулировать спортсменов через сотрудничество с федерациями.
На встрече обсуждались вопросы обеспечения необходимым оборудованием и спортивной формой, развития тренировочной инфраструктуры, популяризации зимних видов спорта и их распространения среди школьников.