ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ Նիդերլանդների Թագավորության կրթության, մշակույթի և գիտության նախարար Էպպո Բրուինսն այսօր այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ։
Երկու երկրների նախարարները դիտել են «Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, որը բացվել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են շուրջ յոթ տասնյակ ականատես-վավերագրողների հուշագրություններ, օրագրային գրառումներ, զեկուցագրեր, ֆոտո-դոկումենտալ նյութեր։
Դրանք ներառում են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և Օսմանյան Թուրքիայից տարբեր պետություններ՝ ԱՄՆ, Ավստրալիա, Կանադա, Վենեսուելա, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Դանիա, Նորվեգիա, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Հունաստան, Իտալիա, Վատիկան, Նիդերլանդներ, Չեխիա, Լեհաստան, Հնդկաստան, Պարսկաստան, Սիրիա գաղթած մեր հայրենակիցների վկայությունները։
Ներկայացված են նաև 20-րդ դարի սկզբին տարբեր հանգամանքների բերումով Օսմանյան կայսրությունում հայտնված մարդկանց վավերագրերը, հուշագրությունները, մամուլի հրապարակումները։
«Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը կգործի մինչև 2026 թ. ապրիլը:

Accompanied by Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Culture and Science of the Kingdom of the Netherlands Eppo Bruins visited the Armenian Genocide Museum-Institute today.
The Ministers of the two countries viewed the temporary exhibition titled “Documenting the Crime: Eyewitness Documenters of the Armenian Genocide,” which opened on the occasion of the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
The exhibition features memoirs, diary entries, reports, and photo-documentary materials from around seven dozen documentary eyewitnesses.
They include the testimonies of our compatriots who survived the Armenian Genocide and emigrated from Ottoman Turkey to various countries including the USA, Australia, Canada, Venezuela, Switzerland, Sweden, Denmark, Norway, Germany, Great Britain, Russia, France, Greece, Italy, Vatican, Netherlands, Czech Republic, Poland, India, Persia, Syria.
Also, on display are the documents, memoirs, and press publications of people who happened to be in the Ottoman Empire due to various circumstances at the beginning of the 20th century.
The temporary exhibition, titled “Documenting the Crime: Eyewitness Documenters of the Armenian Genocide”, will run until April 2026.