Պատմամշակութային հուշարձանների hարգելի´պահապաններ,
Ապրիլի 18-ին աշխարհը նշում է Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը՝ որպես հիշեցում մեր անցյալի արժեքների պահպանման կարևորության մասին։ Այս օրը կոչ է արժևորելու մեր ազգային ինքնությունը վկայող հուշարձաններն ու մշակութային արժեքները և միասնաբար խնամելու, պահպանելու ու փոխանցելու դրանք ապագա սերունդներին։
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գրանցված են շուրջ 25 000 պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձաններ։ Մեր հարուստ և բազմազան ժառանգությունը պահպանելու և հանրահռչակելու նպատակով յուրաքանչյուր տարի իրականացվում են հուշարձանների ամրակայման, նորոգման և վերականգնման աշխատանքներ, ինչպես տարեցտարի ավելացող պետական հատկացումներով, այնպես էլ պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ։ Սա վկայում է այն մասին, որ հուշարձանների պահպանումը յուրաքանչյուրիս պարտքն է, և դա հնարավոր է լավագույնս իրականացնել պետություն-քաղաքացի միասնությամբ ու համախոհությամբ: Մեր մասնագետները հետևողական աշխատանքներ են իրականացնում նորահայտ հուշարձաններ գրանցելու, դրանք հիմնական ցուցակում ընդգրկելու ուղղությամբ, միջազգային կառույցների հետ ակտիվ գործընկերության և շարունակական ջանքերի շնորհիվ մեր արշավախմբերը խոշոր պեղումների միջոցով առավել հարստացնում են մեր պատմությունը, հետևողականորեն պատրաստվում են հայտեր՝ մեր համամարդկային նշանակության հուշարձանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու նպատակով: Ոլորտում շարունակվում է իրավական բարեփոխումների շարքը:
Պետության և հասարակության համատեղ պատասխանատվությունն է պահպանել մեր հուշարձանները, և հատկապես զարգացնել մշակութային ժառանգության պահպանության կրթությունը և խրախուսել նոր սերունդներին սիրել ու արժևորել սեփական պատմությունը։ Յուրաքանչյուրիս ջանքը կարևոր է:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առթիվ: Հուշարձանների պահպանության ոլորտի աշխատակիցներին մաղթում բեղուն աշխատանքային գործունեություն և նորանոր ձեռքբերումներ: Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահապանները, վերականգնող մասնագետները, հնագետները մեր ժառանգությունը պահպանող, սերունդներին փոխանցող և հանրայնացնողներն են, որոնց առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը։
Ճանաչե՛նք, պահպանե՛նք ու ժառանգե՛նք սերունդներին մեր պատմության և մշակույթի հուշարձանները, որոնք նաև համաշխարհային մշակույթի մաս են:

Уважаемые хранители историко-культурных памятников,
18 апреля мир отмечает Международный день памятников и достопримечательных мест – напоминание о важности сохранения ценностей нашего прошлого. Этот день призывает нас ценить памятники и культурные ценности, свидетельствующие о нашей национальной идентичности, и совместно заботиться, сохранять и передавать их будущим поколениям.
На территории Республики Армения зарегистрировано около 25 000 недвижимых памятников истории и культуры. Для сохранения и популяризации нашего богатого и разнообразного наследия ежегодно проводятся работы по укреплению, ремонту и реставрации памятников. Эти проекты осуществляются как за счет государственных ассигнований, которые увеличиваются из года в год, так и через сотрудничество между государственными и частными организациями. Это подчеркивает, что сохранение памятников – это обязанность каждого из нас, и это можно эффективно реализовать только при объединении усилий государства и граждан.
Наши специалисты упорно работают над регистрацией вновь открытых памятников, включением их в основной перечень. Благодаря активному сотрудничеству с международными организациями и постоянным усилиям наши экспедиции через крупные археологические раскопки еще больше обогащают нашу историю. Последовательно готовятся заявки для включения памятников всемирного значения в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В этой области продолжается процесс правовых реформ.
Совместная ответственность государства и общества заключается в сохранении наших памятников, развитии образования в области сохранения культурного наследия и в поощрении новых поколений ценить и любить свою историю. Вклад каждого важен.
Поздравляю всех с Международным днем памятников и достопримечательных мест! Желаю сотрудникам в области сохранения памятников плодотворной работы и новых достижений. Хранители недвижимых памятников истории и культуры, реставраторы, археологи – это те, кто сохраняет, передает и популяризирует наше наследие. Их миссия направлена на сохранение национального и всемирного историко-культурного наследия.
Познайте, храните и передавайте будущим поколениям памятники истории и культуры, которые являются частью мирового культурного наследия.