Ապրիլի 18-ը Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է: Օրվան ընդառաջ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը պարգևատրել է ոլորտի երախտավորներին՝ շնորհակալություն հայտնելով ներդրած ջանքերի և սրտացավ աշխատանքի համար:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Հովհաննիսյանը:
Պատմության և մշակույթի հուշարձանների վերականգնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և երկարամյա նվիրումի համար վերականգնող ճարտարապետ-շինարար Ալբերտ Անանյանը ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Երախտագիտության մեդալով: Մեդալը հանձնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Մեծ պատիվ է Ձեզ փոխանցել պետության բարձրագույն պարգևներից մեկը: Սա Ձեր վաստակած մեդալն է և մեր երախտագիտությունն ու գնահատականը Ձեր կատարած երկարամյա աշխատանքին»,- պարգևը հանձնելիս նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ալբերտ Անանյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի համար և նշել՝ հուշարձանների ոլորտում աշխատում է ավելի քան 50 տարի։ Նա իր թիմով շարունակական վերականգնումներ է իրականացնում Քոբայրի վանական համալիրում, ինչպես նաև Թարգմանչաց վանքում: Ընդհանուր առմամբ այս տարիներին վաստակաշատ ճարտարապետը շուրջ 92 հուշարձան է վերականգնել։
«9 տարի աշխատել եմ Տաթևում, բայց ամենաբարդը, թերևս, Թարգմանչաց վանքի վերականգնողական աշխատանքներն են»,- ասել է Ալբերտ Անանյանն ու տեղեկացրել՝ վերականգնման աշխատանքները նախատեսում են ավարտին հասցնել մինչև տարեվերջ:
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա կապակցությամբ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության գործում ունեցած ներդրման համար ԿԳՄՍ նախարարության պատվոգրով են պարգևատրվել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի անձնակազմի կառավարման բաժնի իրավախորհրդատու Նորայր Հակոբյանը, հուշարձանների պահպանության բաժնի պետ Վիկտորյա Իսահակյանը, պատմական միջավայրի պահպանության Արարատի մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը, պատմական միջավայրի պահպանության Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Սարիկ Հունանյանը, պատմական միջավայրի պահպանության Տավուշի մարզային ծառայության պետ Հովհաննես Կիրակոսյանը և պատմական միջավայրի պահպանության Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Շանթ Դավթյանը։ Պատվոգրերը հանձնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը և Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունն այն երկու հիմնական կառույցներն են, որոնք ԿԳՄՍ նախարարության թիմի հետ հուշարձանների ոլորտում շատ կարևոր աշխատանք են իրականացնում: Այս կառույցների գործունեությունն աշխարհագրական, տարածքային և ծավալային առումով ընդգրկում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքը։ Ահռելի մեծ և բարդ աշխատանք է կատարվում, որը նկատելի է արձանագրված դրական փոփոխություններով և որն անհնար կլիներ առանց արհեստավարժ մասնագետների»,- շնորհավորելով հուշարձանային ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Նա նաև նշել է, որ հուշարձանների պահպանության, ամրակայման, վերականգնման և հանրային հասանելիության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները պետք է նպաստեն մեր երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանը, պատմության և մշակույթի հուշարձանների տնտեսական իմաստով կարևորմանը։

18 апреля – Международный день памятников и достопримечательностей. В преддверии этого дня министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян наградила выдающихся представителей отрасли, выразив благодарность за их усилия и добросовестную работу.
На встрече присутствовали также заместитель министра Альфред Кочарян и директор государственного учреждения «Служба охраны исторической среды и заповедников-музеев» Армен Ованисян.
За значительный вклад и многолетнюю преданность делу восстановления памятников истории и культуры реставратор-архитектор Альберт Ананян был награжден медалью Благодарности по указу президента Армении. Медаль вручила министр Жанна Андреасян.
«Для меня большая честь передать вам одну из высших государственных наград. Это ваша заслуженная медаль и наша благодарность и оценка вашего многолетнего труда», - отметила Жанна Андреасян, вручая награду.
Альберт Ананян поблагодарил за признание и отметил, что работает в сфере памятников более 50 лет. Он вместе с командой занимается восстановлением монастырского комплекса Кобайр, а также монастыря Таргманчац. За эти годы опытный архитектор восстановил около 92 памятников.
«9 лет я работал в Татеве, но пожалуй самые сложные восстановительные работы были в монастыре Таргманчац», - сказал Альберт Ананян, добавив, что планируется завершить работы до конца года.
В честь Международного дня памятников и достопримечательностей за вклад в сохранение недвижимых памятников истории и культуры почетными грамотами Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении были награждены:
• юрисконсульт отдела управления персоналом государственного учреждения «Служба охраны исторической среды и заповедников-музеев» Норайр Акопян,
• начальник отдела охраны памятников Виктория Исаакян,
• руководитель областной службы охраны исторической среды Араратской области Роман Карапетян,
• руководитель областной службы охраны исторической среды Котайкской области Сарик Унанян,
• руководитель областной службы охраны исторической среды Тавушской области Ованнес Киракосян,
• руководитель областной службы охраны исторической среды Сюникской области Шант Давтян.
Грамоты вручила министр Жанна Андреасян.
«Центр научных исследований культурного наследия и Служба охраны исторической среды и заповедников-музеев – это две основные структуры, которые вместе с командой Министерства образования, науки, культуры и спорта выполняют очень важную работу в области памятников. Деятельность этих структур географически, территориально и по масштабу охватывает всю территорию Республики Армения. Проводится огромная и сложная работа, которая видна благодаря зафиксированным положительным изменениям и была бы невозможна без квалифицированных специалистов», - отметила министр, поздравляя представителей сферы памятников.
Она также подчеркнула, что проведенная работа по сохранению, укреплению, восстановлению и обеспечению общественной доступности памятников должна способствовать повышению туристической привлекательности нашей страны и экономическому значению памятников истории и культуры.