Ազգային ժողովում այսօր շարունակվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումը: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացին, որը նախորդ տարի առաջին անգամ իրականացվել է էլեկտրոնային ձևաչափով:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացը մեկնարկել է 2021 թվականից, որն առաջին տարում իրականացվել է փորձնական կարգով և հասանելի է եղել կոնկրետ առարկաների և կոնկրետ դասարաններում դասավանդող ուսուցիչների համար: 2023 թվականից կամավոր ատեստավորմանը մասնակցելու հնարավորություն են ունեցել բոլոր ուսուցիչները: Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ 2024 թվականին էլեկտրոնային եղանակով իրականացված ատեստավորման ընթացքում լուրջ տեխնիկական խնդիրներ չեն առաջացել․ քննական որոշ կենտրոններում առաջացած համացանցի հասանելիության և տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներն անմիջապես կարգավորվել են:
«Էլեկտրոնային եղանակով կամավոր ատեստավորման հաջողությամբ իրականացված գործընթացը ցույց տվեց, որ ուսուցիչների համար էլեկտրոնային տարբերակն ավելի դյուրին է: Նախկինում նրանք ստիպված էին լինում ժամանակ տրամադրել առաջադրանքների պատասխանների թղթային ձևաթղթում գրանցելու համար: Նշումներ կատարելու ժամանակ նաև տեխնիկական վիպակներ էին թույլ տալիս, ինչը ևս իր ազդեցությունն էր ունենում արդյունքի վրա»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և ընդգծել՝ այժմ ուսուցիչները հնարավորություն ունեն տեղում պատասխանելու հարցերին և ավարտելուց անմիջապես հետո իմանալու արդյունքը: Նախարարը նաև նշել է, որ մինչև ատեստավորումն էլեկտրոնային ձևաչափով ուսուցիչներին տրամադրվել էր առաջադրանքների փորձնական տարբերակը, որպեսզի նախապես կարողանան ծանոթանալ համակարգին և փորձարկել այն:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է, որ հավաքագրվել են ուսուցիչների՝ էլեկտրոնային համակարգն առավել դյուրին դարձնելու վերաբերյալ դիտարկումները.
«Այժմ նաև շրջանառվում է կամավոր ատեստավորման կարգի փոփոխության նախագիծը, որով լրամշակվում են որոշակի ընթացակարգեր՝ գործընթացի առավել արդյունավետ իրականացման նպատակով»:
Անդրադառնալով կամավոր ատեստավորման արդյունքներին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ ուսուցչական համակազմի 20 %-ը կամավոր ատեստավորման արդյունքներով բարձրացված վարձատրություն է ստանում:
«Վարձատրության բարձրացման արդյունքում ունենք ուսուցիչներ, որոնք մինչև 595 հազար դրամ աշխատավարձ են ստանում: Ընդհանուր առմամբ՝ վարձատրության համակարգն էապես բարելավվել է: Այս տարի, կարծում եմ, կունենանք շատ ավելի մեծ մասնակցություն: Վստահ եմ՝ մեր բոլոր ուսուցիչները կկարողանան դառնալ այս համակարգի շահառու»,- եզրափակել է նախարարը:

В Национальном Собрании сегодня продолжилось обсуждение отчета о ходе и результатах выполнения Программы Правительства РА на 2021-2026 годы за 2024 год. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в ходе вопросов и ответов коснулась процесса добровольной аттестации учителей, который в прошлом году впервые был проведен в электронном формате.
Министр сообщила, что процесс добровольной аттестации учителей начался в 2021 году, в первый год он проводился в пилотном режиме и был доступен для учителей, преподающих конкретные предметы в определенных классах. С 2023 года возможность участия в добровольной аттестации получили все учителя. Жанна Андреасян отметила, что в 2024 году при проведении аттестации в электронном формате серьезных технических проблем не возникло. Проблемы с доступом к интернету и другие технические вопросы, возникшие в некоторых экзаменационных центрах, были оперативно решены.
«Процесс добровольной аттестации в электронном формате показал, что для учителей этот вариант более удобен. Ранее им приходилось тратить время на внесение ответов на задания в бумажные формы. Во время записей они также допускали технические ошибки, что влияло на результаты», - отметила Жанна Андреасян. Министр подчеркнула, что теперь учителя имеют возможность отвечать на вопросы на месте и сразу после завершения узнавать свои результаты.
Она также сообщила, что перед началом аттестации в электронном формате учителям была предоставлена пробная версия заданий, чтобы заранее познакомиться с системой и протестировать ее.
Жанна Андреасян добавила, что собраны замечания от учителей по поводу упрощения работы в электронной системе: «Сейчас также находится в обращении проект изменения порядка добровольной аттестации, в рамках которого уточняются определенные процедуры для более эффективной реализации процесса».
Касаясь результатов добровольной аттестации, министр Жанна Андреасян подчеркнула, что 20% преподавательского состава получают повышенную оплату труда благодаря результатам аттестации.
«В результате повышения заработной платы у нас есть учителя, которые получают до 595 тысяч драмов. В целом система оплаты труда значительно улучшилась. Думаю, в этом году будет гораздо больше участников. Уверена, что все наши учителя смогут стать бенефициарами этой системы», - подытожила министр.